Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Listopad 2021 - spis treści

Bezpieczeństwo

Modelowe ataki przestępców – malware mobilny

Przewidywania dotyczące rozwoju malware'u na platformy mobilne wskazują, że będzie on bardziej skomplikowany, wykorzysta więcej mechanizmów infekcji i będzie go coraz więcej. To właśnie rosnące możliwości technologiczne smartfonów sprawiły, że stały się one cenną zdobyczą dla cyberprzestępców.

dostępny w wydaniu papierowym

Introspekcja maszyn wirtualnych i kradzież danych zaszyfrowanych w chmurze

Nadeszły pochmurne czasy, nadeszły czasy chmur – bytów efemerycznych, których charakterystyką jest jednak cieknięcie – i choć nie zawsze czeka nas nawałnica, to jednak lepiej mieć świadomość, czym może skończyć się zaufanie prognostykom i trendom.

dostępny w wydaniu papierowym

ASUS ExpertBook B1 B1500

Firma ASUS przyzwyczaiła nas do tego, że jej linia laptopów biznesowych to urządzenia wysokiej jakości. Tak było między innymi w przypadku testowanego przez naszą redakcję w grudniowym numerze „IT Professional” modelu ExpertBook B9, wyśmienitego ultrabooka ważącego niecałe 900 gramów. Nie zawsze jednak priorytetem są kompaktowe wymiary – dla miłośników większych konstrukcji producent także przygotował ciekawe propozycje.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Odpoczynek

Jako młody inżynier mocno nie doceniałem potrzeby odpoczynku od pracy. Odpoczynku niezależnie od tego, jak bardzo swoją pracę lubiłem. A tym bardziej odpoczynku, gdy miejsce lub forma pracy nie były już tymi wymarzonymi. Nie ukrywajmy, nie zawsze miejsce, ludzie, z którymi pracujemy, powierzane nam zadania, zakres obowiązków powodują, że mówimy o naszej pracy „wymarzona” lub „perfekcyjna”. Niezależnie, jaka ta praca jest, wolne jest nam niezbędne.

dostępny w całości

Definicja

Jesteśmy przyzwyczajeni do pędzącego świata technologii IT. To, co jeszcze wczoraj było tematem uniwersyteckiego seminarium, dzisiaj trafia do działów rozwoju, zaś jutro stanie się codziennością. Jednak czasem okazuje się, że produkt czy technologia zmienia się całkowicie, zachowując swoje imię.

dostępny w całości

Infrastruktura i sieci

Interfejsy aplikacji Azure AD

Zasoby chmurowe firmy Microsoft są coraz częściej wykorzystywane w organizacjach. Popularności tym rozwiązaniom dodaje również łatwość ich integracji za pomocą interfejsów API dostępnych dla aplikacji usługi Azure AD.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

Łatanie systemu nigdy bez testów

Microsoft regularnie wydaje aktualizacje systemu Windows, które usuwają luki w zabezpieczeniach. Jednak mechanizm „zainstaluj i zapomnij” nie jest wystarczający.

dostępny w całości

Czy jesteśmy przygotowani na erę pracy hybrydowej?

Mieszany model pracy – w którym część pracowników wraca do stacjonarnego trybu biurowego, a część zespołów realizuje swoje zadania w przestrzeni domowej – stanowi spore wyzwanie pod kątem organizacyjnym dla wielu firm.

dostępny w całości

Spokojna głowa z Privileged Access Management

Promienie słońca odbite od bezkresnego lazuru przyjemnie ogrzewały Tomkowi twarz. Zasłużony urlop od administratorskich obowiązków dobiegał już wprawdzie końca, lecz ten nadal czerpał z niego całymi garściami – rano był już na masażu, w południe zjadł lunch składający się z miejscowych specjałów, a teraz beztrosko wygrzewa się na słońcu.

dostępny w całości

Serwery

Monitorowanie i analiza pracy systemów przy użyciu Azure Monitor

Usługa Azure Monitor oferuje bogaty zestaw gotowych do użycia narzędzi i funkcji, pozwalających monitorować i analizować działanie zarówno rozwiązań chmurowych, jak i systemów hybrydowych. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze funkcje usługi Azure Monitor.

dostępny w wydaniu papierowym

Sieć 5G i paradoks Jevonsa

W Polsce popularyzację standardu 5G utrudniło unieważnienie aukcji na częstotliwości właściwe dla tej technologii. Prędzej czy później zawita on jednak także pod nadwiślańskie strzechy. To dobra okazja, by zastanowić się nad tym, czy nasz głód coraz większej przepustowości, przepływności i pojemności bezprzewodowej transmisji danych kiedykolwiek będzie możliwy do zaspokojenia.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

Wizualizacja w Powershell Universal Dashboard

Do tej pory w cyklu o PowerShell Universal omówiliśmy dwa podstawowe komponenty tej platformy: Universal API, dzięki któremu mogliśmy tworzyć końcówki REST, oraz Universal Automation, czyli swoisty silnik do planowania rozmaitych zadań z wykorzystaniem PowerShella i rozbudowanej składni znanej z narzędzia crontab. W tej części przyjrzymy się temu elementowi, który pozwoli nam wizualizować za pomocą stron informacje gromadzone z wykorzystaniem PowerShella: Universal Dashboard.

dostępny w wydaniu papierowym

MISP – platforma do wymiany informacji o cyberzagrożeniach

Rozpoznawanie zagrożeń w cyberprzestrzeni (CTI) to temat znany od lat. Jednak samo rozpoznanie nic nie daje, jeżeli pozyskane informacje nie zostaną odpowiednio wykorzystane. Istotne jest zbudowanie kanałów wymiany informacji zarówno wewnątrz własnej organizacji, jak i poza nią.

dostępny w wydaniu papierowym

Teleportacja kwantowa

Kiedy Asher Peres i William Wootters jako pierwsi opisywali proces teleportacji kwantowej w 1993 r., proponowali dlań nazwę „telefereza” z obawy przed wywołaniem niezdrowej ekscytacji słowem wcześniej zdefiniowanym przez literaturę sci-fi. To ich kolega z zespołu badawczego – Charles Bennett – zasugerował zamiast tego „teleportację kwantową”, którą ostatecznie przyjęto.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Chromebook w pracy – sprawdzian przydatności

Laptopy z systemem Chrome OS zyskały ogromną popularność w czasie pandemii. Oferują szeroką funkcjonalność, a przy tym są relatywnie tanie. Czy można jednak na nich komfortowo pracować? Oceniamy możliwości chromebooków.

dostępny w wydaniu papierowym

Koherencja modeli językowych

Przetwarzanie języka naturalnego to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w obszarach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. NLP dało początek takim technologiom jak asystenci głosowi, chatterboty, infoboty, tłumacze, syntezatory mowy, inteligentne domy i wiele innych narzędzi, z których korzystamy na co dzień.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

WINDOWS SERVER 2022

Bez większego rozgłosu na początku września zadebiutował Windows Server 2022. Nowy system Microsoftu dostępny jest w edycjach Standard, Datacenter oraz Datacenter: Azure Edition. Przyjrzyjmy się, co przynosi nam najnowsza wersja tego serwerowego systemu operacyjnego.

dostępny w wydaniu papierowym

Zmiany w metodach konfiguracji usług

Udostępnienie nowej wersji Windows Servera – mimo że przeszło bez większego echa – to z całą pewnością jedna z najważniejszych premier tego roku, nie tylko w kategorii oprogramowania serwerowego. Przed aktualizacją systemu warto zapoznać się nie tylko z nowymi funkcjami, ale także prześledzić mechanizmy migrowania aplikacji i konfiguracji serwera z poprzednich wersji systemu oraz dobre praktyki w zakresie poinstalacyjnej konfiguracji.

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

baramundi Management Suite 2021

Zunifikowane zarządzanie urządzeniami końcowymi (ang. Unified Endpoint Management – UEM) to zagadnienie, z którym mierzymy się dość regularnie, testując zróżnicowane oprogramowanie wspierające zarządzanie infrastrukturą IT. Standardowo o tej porze roku sprawdzamy najnowszą wersję produktu od baramundi.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Zakaz przejmowania pracowników

Zakaz przejmowania pracowników można analizować w kilku różnych aspektach. Podobnie jak pojęcie pracownika, które czy to w prawie, czy to w praktyce występuje w odmiennych znaczeniach. Dlatego niniejsze omówienie ograniczy się do dwóch zasadniczych zagadnień: po pierwsze, do umów pracodawca – pracownik, po drugie, do umów między pracodawcami.

dostępny w wydaniu papierowym

Odpowiedzialność karna managerów i dyrektorów w spółce handlowej

Coraz częściej prowadzenie spraw spółki w zakresie określonego obszaru tejże zostaje przekazywane dyrektorom czy też osobom pełniącym stanowiska managerskie. Niekiedy zakres obowiązków oraz umocowanie (pełnomocnictwa) tychże osób są tak szerokie, że w praktyce są zbliżone do zakresu obowiązków członka zarządu czy też wspólnika.

dostępny w wydaniu papierowym

Logitech Rally Bar Mini

Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas, że spora część naszego życia – zawodowa czy prywatna – odbywa się wirtualnie. Zdalne spotkania to już biurowa codzienność. Niestety większość z nich rozpoczyna się od rozwiązywania naprędce problemów z brakiem połączenia, wizją lub dźwiękiem. A gdyby tak można było zacząć wideokonferencję bez problemów?

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"