Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Gromadzenie informacji dotyczących zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz ich wymiana z innymi organizacjami to bardzo ważna kwestia. Niestety samo gromadzenie informacji to tylko pierwszy krok w procesie reagowania na incydenty. Kolejny to ich analizowanie oraz podejmowanie odpowiednich kroków w razie potrzeby.
Obecnie najdłużej rozwijaną i najpowszechniej stosowaną zaporą systemu Linux jest iptables. Jednak jej kernelowy backend już dawno został podmieniony w transparentny sposób, a jego pełny potencjał możliwy jest do wykorzystania tylko przez nowe narzędzie nft.
Pojęcie ochrony danych jest dość szerokim zagadnieniem, ale bez wątpienia jest to temat, któremu warto poświęcić uwagę. Ochrona przed wyciekiem informacji w połączeniu z kontrolą użytkowników to dość nośne hasła, w związku z czym postanowiliśmy przetestować rozwiązanie wspomagające administratorów w tym zakresie.
Jedną z podstawowych zasad, które kierują znaną rzeczywistością, jest fakt, że wszystko idzie po linii najmniejszego oporu. Jakość wymaga ogromnej energii, bo staje w sprzeciwie do tej zasady. Żeby dać życiu jakość, musimy zużyć ogromną ilość energii, a jak wiadomo, nie lubimy się przemęczać. Te drobne elementy, które sobie odpuszczamy, składają się na dużo większe decyzje. Poświęcamy często jakość życia i nasz czas na rzeczy, które mogą nie być tego do końca warte.
Mówi Księga Rodzaju: „Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. (…) I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu”. Po co tyle trudu?
Tradycyjne systemy do zabezpieczania danych i systemów nie wystarczają w coraz bardziej złożonej i rozproszonej infrastrukturze ICT. Potrzebne są znaczące zmiany w podejściu do cyberbezpieczeństwa – zwłaszcza w chmurze. Na przykładzie AWS przybliżamy zalecane najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa dla ekosystemów chmurowych i hybrydowych.
Koniec minionego roku przyniósł nam sporo nowości w najpopularniejszych usługach chmurowych. Dość wspomnieć o licznych premierach, jakie miały miejsce podczas imprezy Amazon re:Invent, ale nie próżnuje także Microsoft. W ostatnim czasie do fazy GA wszedł nowy składnik Azure, a mianowicie usługa Azure Purview.
W poprzedniej części cyklu opisane zostało użycie widżetu ErrorAnalysisDashboard w celu lepszego zrozumienia danych, popełnianych przez model błędów oraz interpretacji predykcji. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej kwestii interpretowalności modeli uczenia maszynowego (ML) przy użyciu widżetu ExplanationDashboard i zastanowimy się nad sposobami oceny i poprawy uczciwości (rozumianej jako bezstronność) modeli. Posłuży nam do tego widżet FairnessDashboard. Wszystkie trzy widżety wchodzą w skład zestawu narzędzi Responsible AI Widgets.
Od ENIAC-a i Z1 do Fugaku, od ARPANET-u po kwantowe sieci komunikacyjne – komputery i internet przeszły bardzo długą drogę. Ich rozwojowi nieodłącznie towarzyszyła ewolucja złośliwego oprogramowania. Bugi i wirusy, dostosowywane do coraz wymyślniejszych zapór i antywirusów, stawały się jeszcze groźniejsze i bardziej wyrafinowane wraz ze zmianami w technologii cyfrowej. Jeden z najpopularniejszych ostatnio, zasługujący na miano cybernetycznej pandemii naszych czasów, ma już ponad 30 lat.
PowerShell Universal to platforma, dzięki której możemy tworzyć kompletne narzędzia zarówno dla administratorów przyzwyczajonych do korzystania z narzędzi GUI, użytkowników preferujących komunikowanie się z API, jak i osób piastujących stanowiska kierownicze. W ostatniej części cyklu o PowerShell Universal przyjrzymy się kilku praktycznym zastosowaniom, dzięki którym platforma pozwoli rozwiązać faktyczne problemy wewnątrz organizacji.
Mimo swoich wad i niedociągnięć bitcoin wciąż jest najpopularniejszą kryptowalutą wśród cyfrowych aktywów. Przez ograniczoną prędkość, mały TPS, duże koszty transakcji, trudny do osiągnięcia konsensus nie nadaje się do przeprowadzania transakcji lub wykorzystania w mikropłatnościach. Szybkim, praktycznie bezpłatnym cyfrowym aktywem jest IOTA, która ma szansę stać się blockchainem 3.0.
Trwający od ponad roku spór Epica z Apple’em z uwagą śledziła cała branża. Wynik rozprawy sądowej mógł mieć znaczące konsekwencje dla nas wszystkich. Choć wyrok zapadł, trudno wskazać w nim jednoznacznych zwycięzców. Jakie są szanse na to, by ta batalia przyniosła realne zmiany na rynku aplikacji mobilnych?
Zmiany w dzisiejszych programach certyfikacji sugerują, że rozeznanie w portfolio AWS, Azure czy Google Cloud zastępuje twarde kompetencje techniczne rozumiane jako umiejętność konfiguracji i wprawnego posługiwania się konkretnymi urządzeniami. Ciekawie w tym kontekście wypada oferta firmy Canonical, która rozwija koncepcję MAAS, czyli Metal-as-a-Service.
Zgodnie z definicją, którą znajdziemy w normie ISO 223301, zarządzanie ciągłością działania jest kompleksowym procesem identyfikacji potencjalnych zagrożeń i ich wpływu oraz ramą budowania odporności i zdolności do efektywnej reakcji, zabezpieczającej interesy kluczowych udziałowców, reputację, markę i działania tworzące wartość.
Zarządzanie ciągłością działania to złożony proces identyfikacji potencjalnych zagrożeń i ich wpływu na przedsiębiorstwo oraz zdolność do prawidłowej, efektywnej reakcji, która zabezpieczy zasoby, reputację i markę, a także zminimalizuje straty.
Rozwiązania informatyczne dostarczane w modelu chmury obliczeniowej są produktem IT, po który z wielu względów klienci sięgają obecnie coraz częściej. Nierzadko dochodzi w nich na szeroką skalę do przetwarzania informacji (w tym danych osobowych) – w wielu przypadkach stanowiących kluczową wartość przedsiębiorstwa klienta, a także przedmiot szczególnej ochrony prawnej.
Znamy już wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontrowersyjnej sprawie możliwości dekompilacji oprogramowania przez legalnego dysponenta w celu naprawy usterek. Warto zatem prześledzić ramy, w jakich TS UE dopuszcza takie działania, zwłaszcza że nie wszystko w tej kwestii jest już przesądzone.
Co może się stać, gdy po dwóch latach zamknięcia w domu jedziesz w delegację, i to do Las Vegas, i to na jedną z największych konferencji technologicznych na świecie? Otóż zdarzyć się może mnóstwo i zapewniamy, wiele się zdarzyło. Zacznijmy od początku, bo, jak wiadomo, każda dobra historia, poza tym, że przyprawiona jest alkoholem i hazardem, to jeszcze ma tak prozaiczną rzecz jak początek.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline