Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.12.2022

Nowe funkcje od Oracle

W aplikacjach CX, SCM, EPM i HCM Fusion Cloud firmy Oracle pojawiło się wiele nowych...
29.12.2022

Inteligentne sygnały

Nowa usługa Vectra MDR zapewnia wsparcie ekspertów w zakresie bezpieczeństwa...
29.12.2022

Wieloetapowa analiza treści

Firma WithSecure wprowadziła nową warstwę ochrony w swojej opartej na chmurze platformie...
29.12.2022

Kontrola aplikacji

Fortinet zaprezentował nowe funkcje systemu FortiSASE: bezpieczny prywatny dostęp (Secure...
29.12.2022

Zgodnie z przepisami

Nowe rozwiązanie do zarządzania danymi firmy Commvault, oferowane w formie usługi,...
29.12.2022

Większa elastyczność w...

Schneider Electric ogłosił wprowadzenie na rynek urządzenia zasilającego APC NetShelter...
29.12.2022

Firewall nowej generacji

Fortinet zaprezentował nową rodzinę zapór sieciowych nowej generacji (NGFW) – FortiGate...
29.12.2022

Nowy przełącznik źródeł...

Vertiv przedstawił nową rodzinę przełączników źródeł zasilania Vertiv Geist RTS, które...
29.12.2022

Routery VPN Omada

TP-Link poszerza portfolio routerów VPN o dwa nowe urządzenia. ER7212PC to urządzenie 3 w...

Numer
niedostępny
Zamów prenumeratę

Grudzień 2022 - spis treści

Bezpieczeństwo

Wazuh - monitorowanie bezpieczeństwa hostów

Technologie zapewniające ochronę oparte na tradycyjnym obwodowym modelu bezpieczeństwa stały się już niewystarczające. Najbardziej spektakularne ataki w ostatnim okresie nie polegały na przełamaniu firewalli. Z tego względu popularność odzyskują systemy wykrywania włamań oparte na hoście.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie przełącznikami z QNAP ADRA NDR

Na łamach naszego pisma poświęcamy wiele uwagi systemom bezpieczeństwa. Tym razem na warsztat również wzięliśmy produkt, który całkiem niedawno, bo w sierpniu tego roku, pojawił się w obszarze bezpieczeństwa sieci. QNAP uruchomił oprogramowanie do wykrywania, analizy i reagowania na zagrożenia typu ransomware dla inteligentnych przełączników PoE Edge – ADRA NDR.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Wybór

Można niczym molibdenowy posąg sterczeć na stanowisku przez dziesięciolecia, nie osiągając nic, i marnować swoje, a także nierzadko cudze, życie, nie podejmując decyzji i działań. Historia zna dużo takich przypadków. Jednak warto popatrzeć wówczas z perspektywy siebie w przyszłości – brak rozwoju, brak ruchu, w zasadzie można by powiedzieć regres w kontekście pędzącego świata. Nie zrozummy się źle, nie chodzi o to, by podejmować decyzje pochopne i zbyt częste.

dostępny w całości

Produkt roku 2022

Dzień był udany. Zebrałem chrust mój powszedni, obejrzałem transmisję z pojawienia się statku z węglem na redzie portu w Gdyni, wysłuchałem wystąpienia Bardzo Ważnego Polityka w sprawie siódmej odsłony tarczy anty-wysokim-cenom-energii (pierwszych sześć zakończyło się sukcesem, pora na następne!) oraz debaty eksperckiej pt.: „Atomówka w każdym powiecie”. Chyba już wiem, co wskazać jako produkt roku.

dostępny w całości

Infrastruktura i sieci

Obowiązki zespołu data center

W poprzednim numerze analizowaliśmy, jak istotnym czynnikiem dla utrzymania serwerowni są odpowiednie zasoby ludzkie. Wykwalifikowana i doświadczona ekipa to klucz do utrzymania niezawodności krytycznej infrastruktury, a tym samym wielka wartość dla całego działu IT. Tym razem przyjrzymy się głównym obowiązkom oraz codziennej pracy zespołu utrzymania data center.

dostępny w wydaniu papierowym

Konfiguracja VMware vSphere DSC

W pierwszej części cyklu pokazaliśmy, jak przygotować środowisko niezbędne do pracy z VMware vSphere DSC. W tej części przyjrzymy się temu, gdzie szukać informacji o dostępnych zasobach oraz jak tworzyć, testować i aplikować konfiguracje.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwery

Analiza awarii w OVHcloud

Awaria, która w marcu 2021 r. dotknęła europejskiego lidera usług chmurowych – firmę OVHcloud – spowodowała znaczną stratę wizerunkową oraz zapewne odchudzi konto firmowe o kilka do kilkunastu milionów euro. W czerwcu 2022 r. paryska kancelaria Ziegler & Associés poinformowała, że jej klienci w ramach pozwu biorowego domagają się ponad 10 mln euro za szkody poniesione wskutek pożaru. Z  informacji przekazanej przez kancelarię Ziegler & Associés wiemy, że OVHcloud aoferowało zryczałtowaną stawkę odszkodowania w wysokości 900 euro dla każdego klienta.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologia fałszywych treści

O technologii deepfake mówi się, że to ciemna strona sztucznej inteligencji. Wszystko jednak zależy od tego, jak tego typu materiały zostaną wykorzystane. Mogą być niewinnymi żartami, ale też kompromitować wybrane osoby, służyć politycznej manipulacji i dezinformacji. Czy da się z nimi walczyć?

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

Techniczne SEO sposobem na wyższą pozycję w Google'u

SEO to złożony proces optymalizacji strony internetowej pod działanie wyszukiwarek takich jak Google. Aby witryna była wysoko pozycjonowana w wynikach wyszukiwania, musi spełnić wiele warunków. Przede wszystkim powinna być prawidłowo wykonana pod kątem technicznego SEO, co pozwala uzyskać większy ruch z wyszukiwarki. Wyjaśniamy, czym jest tak naprawdę techniczne SEO, co wchodzi w jego skład i czy można je wprowadzić samodzielnie.

dostępny w wydaniu papierowym

Surface Studio 2+. Rewolucji nie będzie

Na swojej corocznej imprezie sprzętowej, która niestety w dalszym ciągu odbywa się wyłącznie online, Microsoft zaprezentował nowe urządzenia Surface. Wśród nich znalazł się następca ich czteroletniego komputera stacjonarnego all-in-one Surface Studio 2 bez kolejnego numeru, za to z plusem.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Technologia i sprzęt Wi-Fi 6e

Standard 802.11ax, czyli Wi-Fi 6, na dobre zagościł już w naszych komputerach, a przede wszystkim w laptopach, mimo tego że w wielu miejscach wciąż funkcjonują punkty dostępowe zgodne ze standardem Wi-Fi 5 (802.11ac) lub starszym. Tymczasem świat idzie naprzód i producenci pecetów zaczęli masową implementację najnowszej odsłony bezprzewodowej łączności Wi-Fi 6E.

dostępny w wydaniu papierowym

Co Polacy wiedzą o cyberbezpieczeństwa

Wciąż za mało. A w każdym razie nasze podejście do bezpieczeństwa w sieci jest pełne paradoksów. Z jednej strony boimy się ataku hakerskiego, z drugiej lekceważymy zagrożenie, popełniamy podstawowe błędy i polegamy głównie na… zdrowym rozsądku.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Produkt Roku 2022

Już jedenasty raz na łamach naszego miesięcznika wspólnie z Czytelnikami oceniamy urządzenia, oprogramowanie oraz usługi chmurowe, nagradzając te rozwiązania, które wyróżniają się na rynku.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Mechanizmy kontraktowe zabezpieczające prawidłową realizację wdrożenia

Prawidłowa realizacja wdrożenia systemu IT jest istotna zarówno z perspektywy biznesowej czy finansowej, jak i techniczno-organizacyjnej. Środkiem, który pozwala stronom osiągnąć ten cel, jest dobrze skonstruowana umowa.

dostępny w wydaniu papierowym

Obowiązki prawne związane z nabyciem marketingowej bazy danych

Baza danych osobowych obejmująca informacje na temat aktualnych i potencjalnych klientów spółki to jeden z najbardziej wartościowych elementów przedsiębiorstwa. Niektóre podmioty decydują się na zakup gotowej bazy danych. Warto zastanowić się nad dopuszczalnością tego postępowania oraz obowiązkami prawnymi, jakie trzeba spełnić, aby móc korzystać z takiej bazy.

dostępny w wydaniu papierowym

Stormshield SN-M-Series 720, czyli kompleksowa ochrona

Kompletny system bezpieczeństwa zapewniający ochronę na brzegu sieci to rozwiązanie obejmujące wiele obszarów, takich jak IPS, filtrowanie stron internetowych, antywirus, antyspam, VPN czy analiza podatności. Tym razem testujemy UTM firmy Stormshield – SN-M-Series 720.

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"