Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.03.03.2023

Nowość dla przemysłowych...

Cisco ogłosiło innowacje w zakresie sieci zarządzanych w chmurze.
03.03.2023

Wielofunkcyjna platforma

Nowe narzędzie firmy Veeam Software to zintegrowana platforma oferująca zaawansowane...
03.03.2023

Bard rywalem dla ChatGPT

Google ogłosiło uruchomienie chatbota napędzanego sztuczną inteligencją o nazwie Bard,...
03.03.2023

Monitoring środowisk...

Firma Schneider Electric opublikowała dokument White Paper nr 281 dotyczący tego, jak...
03.03.2023

Chmura danych

Snowflake, firma działająca w obszarze usług cloudowych, uruchomiła chmurę danych dla...
03.03.2023

Bezpieczeństwo w świecie...

HPE rozszerzył gamę serwerów HPE ProLiant Gen11 nowej generacji.
03.03.2023

Bezobsługowa projekcja

Firma Panasonic Connect Europe zaprezentowała nową generację projektorów laserowych DLP z...
03.03.2023

Zasilanie awaryjne

Firma Vertiv, dostawca rozwiązań krytycznej infrastruktury cyfrowej i zapewniających...
03.03.2023

Monitory biznesowe

Marka AOC prezentuje siedem monitorów do zastosowań biznesowych oraz home office.

Numer
niedostępny
Zamów prenumeratę

Marzec 2023 - spis treści

Bezpieczeństwo

ChatGPT jako źródło zagrożeń

ChatGPT od swojej premiery pod koniec listopada zeszłego roku stał się nową ulubioną zabawką w internecie, popularną do tego stopnia, że rzadko kiedy można trafić na nieprzeciążony serwer. Jednak usługa ta w odpowiednio wykwalifikowanych rękach może stać się potężnym narzędziem – zarówno dla cyberobrońców, jak i cyberprzestępców.

dostępny w wydaniu papierowym

Metody obrony przed wiperem

Wiper w świecie cyberprzestępczości debiutował wiele lat temu, ale dopiero w zeszłym roku zrobiło się o nim głośno. Pojawienie się kilku jego nowych wariantów uznano za alarmujące. To złośliwe oprogramowanie jest jeszcze niebezpieczniejsze od ransomware’a, gdyż bezpowrotnie usuwa dane.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

ITless

Widzimy od lat wzrost rozwiązań czy też usług dostępnych z pudełka, to znaczy de facto niemodyfikowalnych, używanych w formie wymyślonej i dostarczonej przez kogoś. Przykłady można mnożyć, znajdziemy ich nawet nie setki, lecz miliony. Weźmy choćby Microsoft 365, wspominany serverless czy w zasadzie każdą aplikację dostępną w modelu SaaS.

dostępny w całości

Wymagania i rekomendacje

Kilka lat temu czytelnik zdziwiłby się, gdyby tematem numeru były wymagania dotyczące zarządzania energią. Prąd ma być i można się tylko zastanawiać, jak się zabezpieczyć przed awarią. Zasady się jednak zmieniły, a efektywność energetyczną IT wskazywałem niedawno jako produkt roku 2022. Co jednak z innymi wymaganiami?

dostępny w całości

Infrastruktura i sieci

Przygotowanie do wdrożenia systemu Salesforce

System Salesforce wybierają różnorodne firmy ze względu na jego elastyczność i skalowalność. Dzięki modułowej budowie na początek można wybrać kilka funkcjonalności z możliwością rozszerzenia. Platforma wciąż się rozwija, a oferta – w porównaniu z innymi systemami CRM – jest konkurencyjna i warto ją rozważyć. Podpowiadamy, co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na Salesforce’a, oraz jak przygotować się do jego wdrożenia.

dostępny w wydaniu papierowym

NVA w chmurze Azure

Usługi dostarczane przez operatorów chmury publicznej nie zawsze są dla nas wystarczające. W takich przypadkach musimy sięgnąć po NVA, czyli wirtualne odpowiedniki znanych nam fizycznych urządzeń sieciowych.

dostępny w wydaniu papierowym

Konfiguracja VMware’a z wykorzystaniem Ansible’a

W tej części cyklu przyglądamy się temu, jak infrastrukturę VMware'a można konfigurować za pomocą Ansible’a. Omawiamy poszczególne kroki na podstawie konfigurowania pamięci masowych. Założymy przy tym, że same pamięci masowe tworzone będą również  za pomocą Ansible’a na urządzeniach NetAppa. Sprawdzimy też, jakie inne moduły dostępne są w ramach kolekcji modułów Community.VMware.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

Systemy Omada SDN TP-Link w nowoczesnych obiektach

W nowoczesnym 4-gwiazdkowym Focus Hotel Premium Warszawa przeprowadzono wdrożenie kompletnego systemu Omada SDN TP-Link. Celem wdrożenia było stworzenie wydajnej sieci przewodowej oraz Wi-Fi na terenie całego obiektu dla hotelowych gości, a także do obsługi systemu POS oraz na potrzeby biurowo-administracyjne.

dostępny w całości

Serwery

Instalacja i konfiguracja serwera SQL oraz baz danych

Poprawna instalacja i konfiguracja serwera SQL oraz baz danych pozwoli uniknąć wielu problemów związanych z dostępnością, skalowalnością, wydajnością i bezpieczeństwem systemu – niezależnie od tego, czy instalacja przeprowadzona będzie lokalnie, czy w chmurze.

dostępny w wydaniu papierowym

Klucz U2F jako zabezpieczenie przed phishingiem

Hasła odchodzą do lamusa. Biometryczne metody uwierzytelniania również budzą wiele zastrzeżeń. Nic nie jest w stanie zagwarantować stuprocentowego bezpieczeństwa w sieci, ale jeśli chroni nas przedmiot, taki jak klucz U2F, to przynajmniej wiadomo, że haker go nie ukradnie.

dostępny w wydaniu papierowym

Narzędzia i metody content marketingu

Content marketing to działania reklamowe związane z tworzeniem treści w internecie. Mają one być interesujące dla użytkownika, a jednocześnie zwiększać rozpoznawalność marki, widoczność strony lub sprzedaż. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest content marketing, jakie są jego formy i jak prawidłowo go stosować w przypadku strony internetowej.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

Flipper Zero

Nigdy nie było lepszego momentu na bycie sprzętowym hakerem – narzędzia są tanie, dostęp do informacji powszechny i darmowy, a możliwości niemal nieograniczone. Sprawę ułatwiają również takie urządzenia jak Flipper Zero.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

ChatGPT odmienił świat technologii

Niektórzy mogą się obawiać, że ChatGPT odbierze im pracę. Dla innych będzie to świetne narzędzie zapewniające wzrost produktywności i podnoszące komfort pracy. Wyjaśniamy, czym jest najnowsza sztuczna inteligencja, jakie ma możliwości i ograniczenia, a także czy faktycznie może pozbawić kogoś zajęcia.

dostępny w wydaniu papierowym

Sprzęt dla Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 przyniesie ogromne korzyści – większą wydajność, mniejsze opóźnienia, zmniejszenie zakłóceń i poprawę bezpieczeństwa dla rozwijającego się ekosystemu łączności bezprzewodowej. Choć prace nad standardem IEEE 802.11be jeszcze się nie zakończyły, od przynajmniej pół roku co chwila słyszymy o kolejnym „pierwszym” urządzeniu kompatybilnym z Wi-Fi 7.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Efektywność energetyczna centrum danych

Rynek zielonych centrów przetwarzania danych obecnie mocno się rozwija. Przekłada się to na kształt projektów DC oraz proces budowy. Trend wzrostowy zapewne utrzyma się przez najbliższą dekadę i wpłynie na przetasowania wśród liderów usług kolokacyjnych czy chmurowych. Dostawcy usług, którzy stworzą spójną i realistyczną strategię regionalną lub globalną, wyprzedzą rywali i umocnią swoją pozycję na rynku.

dostępny w wydaniu papierowym

Normy unijne dla centrów danych

Mimo ciągłego wzrostu efektywności energetycznej obiektów data center i wdrażania rygorystycznych strategii zwiększone zużycie energii pobieranej przez DC jest nieuniknione z uwagi na rozwój usług cyfrowych. By móc efektywnie zarządzać wskaźnikami efektywności środowiskowej, wymagane jest wdrażanie odpowiednich norm oraz implementacja systemów umożliwiających podgląd na bieżąco wskaźników zużycia energii, wody czy emisji gazów cieplarnianych.

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

MailStore Server – archiwizacja e-maili dla MŚP

Archiwizacja wiadomości e-mail to czynność często marginalizowana. W dobie usług komunikacyjnych dostępnych w modelu chmurowym spora część użytkowników nie widzi potrzeby stosowania tego typu rozwiązań. Są jednak i tacy, dla których to absolutny must have.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej i ich obowiązki

W grudniu 2022 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, która ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę Prawo telekomunikacyjne. Ustawa nałoży różne obowiązki na przedsiębiorców komunikacji elektronicznej – nowy krąg podmiotów niepodlegających wcześniejszej regulacji – co może mieć znaczenie dla branży IT. Wyjaśniamy, kim są przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej i jakie będą ich obowiązki.

dostępny w wydaniu papierowym

Przetwarzanie danych osobowych w grupie kapitałowej

Przedsiębiorcy coraz częściej tworzą złożone struktury połączonych ze sobą osobowo lub kapitałowo spółek. Ważnym zagadnieniem są grupy kapitałowe w kontekście operacji wykonywanych na danych osobowych. W przypadku ich przekazywania wewnątrz złożonych struktur organizacyjnych grup kapitałowych należy rozpatrzyć wiele wymogów prawnych.

dostępny w wydaniu papierowym

Wyzwania związane z modelem multicloud

Organizacje, które decydują się na wielochmurową strategię, stają wobec rozmaitych dylematów. Zastanawiają się na przykład, czy z funkcjonowania w ekosystemie multicloud wynika więcej wyzwań czy korzyści, jak dostosować firmę do środowiska wielochmurowego, aby uzyskać jak najlepsze efekty, oraz co decyduje o sukcesie przy wdrażaniu rozwiązań multicloud. Postaramy się rozwiać przynajmniej część z tych wątpliwości.

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"