Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie internetu bez usługi DNS. Niestety serwery nazw, pomimo że krytyczne dla działania sieci, bywają zaniedbane w kontekście hardeningu. Jak temu zaradzić?
W poprzednim numerze został zaprezentowany proces wdrażania narzędzia Microsoft Azure Backup Server. Obecnie przedstawimy kontynuację wdrożenia opisującą mechanizmy ochrony wybranych rodzajów zasobów lokalnej infrastruktury IT.
W 2015 roku zostały opisane techniki eskalacji uprawnień w bazie danych Oracle i zabezpieczenia się z użyciem narzędzi Oracle Database Vault oraz Oracle Advanced Security. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zawsze istnieje punkt, w którym dane muszą zostać odszyfrowane i ujawnione uprawnionym osobom lub systemom.
Secure Shell od wielu lat jest podstawowym składnikiem systemów Linux/Unix. Trudno wyobrazić sobie zarządzanie serwerami bez zastosowania usługi SSH. Jednocześnie jest ona jednym z tych elementów, które wymagają najlepszych środków bezpieczeństwa.
W pierwszej części artykułu omówiliśmy podstawowe elementy i zasady działania Kubernetes oraz opisaliśmy, jak go samodzielnie zainstalować. Tym razem przejdziemy do praktycznych przykładów, jak korzystać z klastra Kubernetes w celu hostowania ciągle dostępnych aplikacji.
Konteneryzacja usług w dużych środowiskach to dziś jeden z najszybciej rozwijających się kierunków w IT. Najpopularniejszym standardem wśród technologii kontenerów jest Docker, który poza samymi kontenerami oferuje narzędzie do orkiestracji nimi – Swarm – ale ma ono już swoją konkurencję od Google.
W drugim artykule z cyklu „Wysoka dostępność serwerów SQL” przyjrzymy się technologii AlwaysOn Availability Groups. Wprowadzona w wersji SQL Server 2012, szybko stała się najpopularniejszym sposobem zapewniania ciągłej dostępności baz danych i minimalizowania skutków awarii serwerów SQL.
Na początku bieżącego roku inżynierowie Google’a odkryli w procesorach Intela krytyczny błąd, zagrażający bezpieczeństwu danych przetwarzanych przez serwery w centrach danych. Szybko okazało się, że problem jest poważny i luki, które w międzyczasie nazwano Meltdown i Spectre, dotyczą nie tylko niemal wszystkich procesorów Intela produkowanych od 20 lat, ale również częściowo procesorów AMD i stosowanych w smartfonach układów ARM.
W kontekście zarządzania oprogramowaniem w dystrybucjach Debian i Ubuntu kluczowym hasłem jest APT. Kryje się pod nim wiele narzędzi, będących front-endem dla administratora i pełniących funkcje menedżera pakietów. Które z nich wybrać do codziennej pracy?
Kiedyś życie administratora IT było łatwiejsze – wystarczyło skonfigurować firewall, zablokować dostęp użytkowników do bezużytecznego internetu, na którym przeglądano tylko strony z kotami, zamknąć wszystkie serwery w ciemnej piwnicy i voilà – można było uznać środowisko IT za bezpieczne.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline