Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 21-10-2011 | Autor: | Artur Cieślik |
Chmura obliczeniowa wykorzystywana jest do coraz większej liczby zastosowań. Dzięki niej możemy uruchamiać zdalne aplikacje, a przetwarzane w nich informacje składować na wirtualnych serwerach bazodanowych. Ponadto coraz częściej korzystamy z urządzeń, które mają możliwość składowania niektórych danych na wirtualnych dyskach, w tym udostępniania informacji innym użytkownikom pracującym w różnych lokalizacjach.
Obecnie możemy korzystać z trzech rodzajów rozwiązań działających w chmurze: IAAS (Infrastructure As A Service), PAAS (Platform As A Service) oraz SAAS (Software As A Service).
Kopie zapasowe obejmują nie tylko serwery, ale wszystkie bądź przynajmniej większość stacji roboczych. Aby zabezpieczyć dane przed utratą oraz udostępnić informacje użytkownikom pracującym w różnych lokalizacjach, część danych możemy przenieść do wirtualnego dysku w chmurze. W dostęp do usług wykorzystujących chmury coraz częściej wyposażane są urządzenia takie jak macierze dyskowe. W ten sposób uzupełniona zostaje luka w ochronie polegająca na przechowywaniu danych wyłącznie w jednej lokalizacji (serwery są narażone na wpływ zdarzeń losowych, takich jak pożar lub zalanie). Przechowując dane poza naszą lokalizacją, możemy ponadto zdecydować się na udostępnianie ich kolejnym oddziałom firmy poprzez bezpieczne połączenie VPN. Chmura obliczeniowa jest bowiem de facto połączeniem wielu maszyn fizycznych oraz wirtualnych systemów znajdujących się często w różnych lokalizacjach na świecie.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline