Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.04.2019

Optymalizacja zużycia chmury

HPE GreenLake Hybrid Cloud
23.04.2019

Zarządzanie wydajnością

VMware vRealize Operations 7.5
19.04.2019

Technologie open source

SUSECON 2019
19.04.2019

Wyjątkowo małe

OKI seria C800
19.04.2019

Łatwy montaż

Rittal AX i KX
18.04.2019

Technologie wideo

Avaya IX Collaboration Unit
18.04.2019

Krótki rzut

Optoma W318STe i X318STe
18.04.2019

Do mobilnej pracy

Jabra Evolve 65e
27.03.2019

Pożegnanie z systemem Windows...

System operacyjny Windows 7 wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników...

Disaster Recovery z Veeam Backup and Replication

Data publikacji: 06-07-2016 Autor: Michał Kaźmierczyk

Wraz z systemami IT, oprócz wielu plusów i zwiększenia efektywności realizacji różnych procesów biznesowych, pojawia się również szereg problemów. Jednym z podstawowych jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Zobaczmy, czy rozwiązanie typu Disaster Recovery od Veeam pozwoli nam zniwelować choć ich część.

Dla coraz większej liczby firm systemy informatyczne są podstawą prowadzonej działalności. Trudno wyobrazić sobie, jak skutecznie sprzedawać bez systemu CRM, efektywnie planować koszty bez systemu BI czy zarządzać produkcją bez dedykowanych systemów branżowych. Zaburzenie funkcjonowania któregoś z systemów, czy to przez działania hakerów czy przez awarię, może mieć groźne skutki, a długa niedostępność systemu czy utrata danych to często realne straty finansowe.

W artykule skupimy się na mechanizmach zabezpieczających zasoby przed szeroko rozumianymi zdarzeniami o charakterze katastroficznym. Wszelkie działania zmniejszające ewentualne ryzyko wystąpienia takich zdarzeń lub ich konsekwencji przyjęło się nazywać Disaster Recovery (DR).

W odróżnieniu od rozwiązań wysokiej dostępności (HA), których wprowadzanie ma na celu uchronienia nas przed niedostępnością danego systemu lub systemów w przypadku awarii pojedynczego elementu, DR dotyczy zdarzeń o znacznie szerszym zakresie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której w wyniku pożaru, zalania czy huraganu zniszczona zostaje cała nasza serwerownia. Jej odtworzenie w innym miejscu może zająć wiele miesięcy, i to wyłącznie przy założeniu, że mieliśmy dostatecznie dobrze przygotowaną kopię wszystkich naszych zasobów i ustawień.

Rozwiązania DR stosowane są nie tylko w przypadku powodzi czy pożarów, ale również awarii. Jednak tylko tych, których zasięg wpływa na całość lub dużą część systemów IT. Przykładowo dla środowisk wirtualnych może to być awaria macierzy, na której przechowywane są wszystkie firmowe maszyny wirtualne. Z kolei w obszarze klasycznych środowisk fizycznych (i wirtualnych również) będzie to awaria kluczowego komponentu sieciowego, np. przełącznika rdzeniowego, o ile nie zapewniliśmy dostatecznej redundancji. To przykłady sytuacji, do przeciwdziałania których służy właśnie DR.

> ELEMENTY SYSTEMU DR

W zależności przed jakimi zdarzeniami będziemy chcieli się ochronić, zestaw stosowanych elementów będzie różny. Przede wszystkim należy pamiętać, że DR to nie tylko technologia, ale równie często procedury. Nie wystarczy bowiem wdrożenie mnóstwa skomplikowanych i drogich rozwiązań IT, jeśli nie zadbamy o odpowiednio wyszkoloną kadrę potrafiącą je wykorzystywać, czy nie stworzymy odpowiednich wytycznych dotyczących np. kopii zapasowych kluczowych elementów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"