Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


07.08.2019

Kurzinformation it-sa, 8-10...

It-sa is one of the leading international trade fairs for IT security. With around 700...
08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000
04.07.2019

Obsługa wideokonferencji

Poly G7500

Disaster Recovery z Veeam Backup and Replication

Data publikacji: 06-07-2016 Autor: Michał Kaźmierczyk

Wraz z systemami IT, oprócz wielu plusów i zwiększenia efektywności realizacji różnych procesów biznesowych, pojawia się również szereg problemów. Jednym z podstawowych jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Zobaczmy, czy rozwiązanie typu Disaster Recovery od Veeam pozwoli nam zniwelować choć ich część.

Dla coraz większej liczby firm systemy informatyczne są podstawą prowadzonej działalności. Trudno wyobrazić sobie, jak skutecznie sprzedawać bez systemu CRM, efektywnie planować koszty bez systemu BI czy zarządzać produkcją bez dedykowanych systemów branżowych. Zaburzenie funkcjonowania któregoś z systemów, czy to przez działania hakerów czy przez awarię, może mieć groźne skutki, a długa niedostępność systemu czy utrata danych to często realne straty finansowe.

W artykule skupimy się na mechanizmach zabezpieczających zasoby przed szeroko rozumianymi zdarzeniami o charakterze katastroficznym. Wszelkie działania zmniejszające ewentualne ryzyko wystąpienia takich zdarzeń lub ich konsekwencji przyjęło się nazywać Disaster Recovery (DR).

W odróżnieniu od rozwiązań wysokiej dostępności (HA), których wprowadzanie ma na celu uchronienia nas przed niedostępnością danego systemu lub systemów w przypadku awarii pojedynczego elementu, DR dotyczy zdarzeń o znacznie szerszym zakresie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której w wyniku pożaru, zalania czy huraganu zniszczona zostaje cała nasza serwerownia. Jej odtworzenie w innym miejscu może zająć wiele miesięcy, i to wyłącznie przy założeniu, że mieliśmy dostatecznie dobrze przygotowaną kopię wszystkich naszych zasobów i ustawień.

Rozwiązania DR stosowane są nie tylko w przypadku powodzi czy pożarów, ale również awarii. Jednak tylko tych, których zasięg wpływa na całość lub dużą część systemów IT. Przykładowo dla środowisk wirtualnych może to być awaria macierzy, na której przechowywane są wszystkie firmowe maszyny wirtualne. Z kolei w obszarze klasycznych środowisk fizycznych (i wirtualnych również) będzie to awaria kluczowego komponentu sieciowego, np. przełącznika rdzeniowego, o ile nie zapewniliśmy dostatecznej redundancji. To przykłady sytuacji, do przeciwdziałania których służy właśnie DR.

> ELEMENTY SYSTEMU DR

W zależności przed jakimi zdarzeniami będziemy chcieli się ochronić, zestaw stosowanych elementów będzie różny. Przede wszystkim należy pamiętać, że DR to nie tylko technologia, ale równie często procedury. Nie wystarczy bowiem wdrożenie mnóstwa skomplikowanych i drogich rozwiązań IT, jeśli nie zadbamy o odpowiednio wyszkoloną kadrę potrafiącą je wykorzystywać, czy nie stworzymy odpowiednich wytycznych dotyczących np. kopii zapasowych kluczowych elementów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"