Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


07.08.2019

Kurzinformation it-sa, 8-10...

It-sa is one of the leading international trade fairs for IT security. With around 700...
08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000
04.07.2019

Obsługa wideokonferencji

Poly G7500

Odzyskiwanie data center z VMware Site Recovery Manager 6.1

Data publikacji: 27-07-2016 Autor: Dominik Targosz
ARCHITEKTURA VMWARE SITE...
Plany przywracania pozwalają...
REPLIKACJA Z VCLOUD AIR...

Lider rynku wirtualizacji wraz z nową odsłoną VMware Site Recovery Manager ponownie udowadnia, że ich flagowy produkt jest wciąż najbardziej dojrzałym rozwiązaniem służącym do odzyskiwania środowisk VMware vSphere po awarii.

Rozwiązania typu disaster recovery stały się nieodzowną częścią każdej infrastruktury IT, a używanie ich jest równie ważne jak korzystanie z systemów wysokiej dostępności. Ciągłość działania biznesu jest kluczowa i niezwykle ważna dla każdej organizacji.

W przypadku środowisk wirtualnych rozwiązania te ciągle ewoluują i stają się jeszcze bardziej niezawodne. Aktualnie opierają się głównie na replikacji synchronicznej lub asynchronicznej na poziomie aplikacyjnym oraz sprzętowym. Nie ma więc już potrzeby, aby regularnie wywozić taśmowe kopie zapasowe do lokalizacji rezerwowej, jak to bywało w tradycyjnym podejściu.

> CZYM JEST SITE RECOVERY MANAGER?

VMware Site Recovery Manager (SRM) to flagowe rozwiązanie VMware klasy Enterprise służące do odzyskiwania środowisk wirtualnych VMware vSphere po awarii. Mowa tu o scenariuszu, w którym główne data center uległo katastrofie takiej jak pożar lub powódź i musi zostać w jak najkrótszym czasie przywrócone do działania. Produkt ten występuje w formie wtyczki (plug-in), czyli rozszerzenia dla platformy VMware vCenter Server i jest z nią ściśle zintegrowany. Dzięki centralizacji zarządzania, orkiestracji oraz uproszczeniu planów odzyskiwania cały proces realizowany jest szybko i w przejrzysty oraz intuicyjny sposób.
Zasada działania VMware SRM jest bardzo prosta – oprogramowanie replikuje w sposób synchroniczny lub asynchroniczny maszyny wirtualne z głównego data center do odrębnej, zapasowej lokalizacji. Replikacja zazwyczaj odbywa się na poziomie sprzętowym (array-based), wykorzystując wbudowane mechanizmy pamięci masowych, np. typu SAN. Może odbywać się również na poziomie aplikacyjnym, z użyciem technologii VMware vSphere Replication będącej częścią platformy VMware vSphere.

W przypadku wystąpienia katastrofy wystarczy w konsoli administracyjnej przełączyć się do rezerwowego data center, aby zachować ciągłość działania hostowanych usług i aplikacji. Co ciekawe, dzięki usprawnieniom wprowadzonym w ostatniej wersji VMware vSphere proces przełączania może odbyć się bez żadnego przestoju, zupełnie jak w rozwiązaniach wysokiej dostępności. Mowa tu oczywiście o sytuacji, gdy pierwotna lokalizacja nie uległa jeszcze zniszczeniu i jest ciągle dostępna oraz kiedy wykorzystywana pamięć masowa znajduje się w różnych pod względem geograficznym lokacjach. Opisywane rozwiązanie najlepiej sprawdza się właśnie w tego typu rozproszonej infrastrukturze.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"