Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


21.02.2019

Wdrażanie projektów AI

Infrastruktura OVH
21.02.2019

Certyfikacja kluczy

HEUTHES-CAK
21.02.2019

Kopie zapasowe

Veeam Availability for AWS
21.02.2019

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus
21.02.2019

Szyfrowane USB

Kingston IronKey D300 Serialized
21.02.2019

Bezpieczeństwo sieci

Check Point Maestro i seria 6000
21.02.2019

Ochrona danych

Commvault IntelliSnap i ScaleProtect
21.02.2019

Ułatwienie telekonferencji

Plantronics Calisto 3200 i 5200
21.02.2019

Transformacja centrów danych

Fujitsu PRIMEFLEX for VMware vSAN

Odzyskiwanie data center z VMware Site Recovery Manager 6.1

Data publikacji: 27-07-2016 Autor: Dominik Targosz
ARCHITEKTURA VMWARE SITE...
Plany przywracania pozwalają...
REPLIKACJA Z VCLOUD AIR...

Lider rynku wirtualizacji wraz z nową odsłoną VMware Site Recovery Manager ponownie udowadnia, że ich flagowy produkt jest wciąż najbardziej dojrzałym rozwiązaniem służącym do odzyskiwania środowisk VMware vSphere po awarii.

Rozwiązania typu disaster recovery stały się nieodzowną częścią każdej infrastruktury IT, a używanie ich jest równie ważne jak korzystanie z systemów wysokiej dostępności. Ciągłość działania biznesu jest kluczowa i niezwykle ważna dla każdej organizacji.

W przypadku środowisk wirtualnych rozwiązania te ciągle ewoluują i stają się jeszcze bardziej niezawodne. Aktualnie opierają się głównie na replikacji synchronicznej lub asynchronicznej na poziomie aplikacyjnym oraz sprzętowym. Nie ma więc już potrzeby, aby regularnie wywozić taśmowe kopie zapasowe do lokalizacji rezerwowej, jak to bywało w tradycyjnym podejściu.

> CZYM JEST SITE RECOVERY MANAGER?

VMware Site Recovery Manager (SRM) to flagowe rozwiązanie VMware klasy Enterprise służące do odzyskiwania środowisk wirtualnych VMware vSphere po awarii. Mowa tu o scenariuszu, w którym główne data center uległo katastrofie takiej jak pożar lub powódź i musi zostać w jak najkrótszym czasie przywrócone do działania. Produkt ten występuje w formie wtyczki (plug-in), czyli rozszerzenia dla platformy VMware vCenter Server i jest z nią ściśle zintegrowany. Dzięki centralizacji zarządzania, orkiestracji oraz uproszczeniu planów odzyskiwania cały proces realizowany jest szybko i w przejrzysty oraz intuicyjny sposób.
Zasada działania VMware SRM jest bardzo prosta – oprogramowanie replikuje w sposób synchroniczny lub asynchroniczny maszyny wirtualne z głównego data center do odrębnej, zapasowej lokalizacji. Replikacja zazwyczaj odbywa się na poziomie sprzętowym (array-based), wykorzystując wbudowane mechanizmy pamięci masowych, np. typu SAN. Może odbywać się również na poziomie aplikacyjnym, z użyciem technologii VMware vSphere Replication będącej częścią platformy VMware vSphere.

W przypadku wystąpienia katastrofy wystarczy w konsoli administracyjnej przełączyć się do rezerwowego data center, aby zachować ciągłość działania hostowanych usług i aplikacji. Co ciekawe, dzięki usprawnieniom wprowadzonym w ostatniej wersji VMware vSphere proces przełączania może odbyć się bez żadnego przestoju, zupełnie jak w rozwiązaniach wysokiej dostępności. Mowa tu oczywiście o sytuacji, gdy pierwotna lokalizacja nie uległa jeszcze zniszczeniu i jest ciągle dostępna oraz kiedy wykorzystywana pamięć masowa znajduje się w różnych pod względem geograficznym lokacjach. Opisywane rozwiązanie najlepiej sprawdza się właśnie w tego typu rozproszonej infrastrukturze.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"