Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Samsung Knox w praktyce

Data publikacji: 09-05-2017 Autor: Grzegorz Kubera

Ochrona danych jest niezbędna i jeśli nie podejdziemy poważnie do stworzenia bezpiecznego środowiska mobilnego, możemy ponieść duże straty, gdy dojdzie do włamania lub wycieku danych. Każda firma, niezależnie od wielkości, powinna zrobić wszystko, aby chronić służbowe dane. Jednym z rozwiązań wartych uwagi jest Samsung Knox, platforma przeznaczona dla smartfonów i tabletów z popularnej serii Galaxy.

W wielu firmach użytkownicy mogą instalować aktualizacje w systemie operacyjnym bez wiedzy i zgody specjalistów z działu IT, co stanowi nie lada problem. To sprawia, że niektóre aplikacje biznesowe mogą nie działać poprawnie po instalacji uaktualnień, ponieważ nie obsługują jeszcze najnowszej wersji systemu. Samsung w marcu br. wprowadził jednak nową funkcję do platformy Knox, oprogramowania zabezpieczającego dla swoich urządzeń mobilnych. E-FOTA (Enterprise Firmware Over-The-Air) przyznaje działowi IT kontrolę nad aktualizacjami Androida.

Działy IT w firmach od lat mają możliwość kontrolowania aktualizacji dla systemu Windows, natomiast w przypadku urządzeń mobilnych nie jest to jeszcze standardową praktyką. Jak zauważa firma Citrix, która oferuje oprogramowanie EMM (Enterprise Mobility Management) XenMobile, zabezpieczające urządzenia mobilne, E-FOTA jest pierwszą tego rodzaju funkcją dla systemu Android, natomiast dla Apple iOS wciąż nie ma jeszcze takiej opcji. XenMobile jest też pierwszym oprogramowaniem EMM, które będzie obsługiwać E-FOTA z Knox. To dobry moment, aby opisać szerzej możliwości samego Knox, tym bardziej że w najbliższej przyszłości inne systemy EMM również będą obsługiwać E-FOTA.

> E-FOTA I INNE MOŻLIWOŚCI KNOX

Samsung oferuje tzw. przestrzeń roboczą Knox (Knox Workspace), czyli rozwiązanie skierowane do firm, którego zadaniem jest oddzielanie, izolowanie, szyfrowanie i ochrona danych na urządzeniach mobilnych. Firmy korzystające z Workspace’a, mogą zdalnie zarządzać środowiskiem roboczym, a przy tym nie mają dostępu do prywatnych informacji użytkowników, takich jak zdjęcia czy wiadomości. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych organizacji, które stosują u siebie politykę BYOD (Bring Your Own Device), czyli pozwalają pracownikom na przynoszenie do biur własnych urządzeń i wykorzystywanie ich do realizacji zadań służbowych.

Knox jest platformą, która integruje się z systemami MDM/EMM, sieciami VPN oraz protokołem Microsoft Exchange ActiveSync. Jeśli korzystamy z Knox, nasze dane są szyfrowane na urządzeniu i wymagają uwierzytelniania za pomocą kart elektronicznych microSD smart card. Przenoszone dane można zaś chronić za pomocą sieci VPN i kluczy szyfrowania dla poszczególnych aplikacji. Jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony, dział IT może zdalnie wyczyścić jego zawartość. Urządzenia obsługiwane przez Knox podajemy w ramce Urządzenia…


Korporacyjny Knox Workspace – jak aktywować

Aby skorzystać z Knox Workspace w firmie, administratorzy IT muszą skorzystać z konsoli oprogramowania MDM lub EMM w celu aktywowania kontenera Knox na korporacyjnym urządzeniu. Dokładne kroki postępowania zależą od tego, z jakiego systemu MDM/EMM korzystamy. Jeśli używamy Samsung SDS EMM, procedura wygląda następująco (podobnie przebiega w innych systemach):

 

  1. Uzyskujemy licencję Knox Workspace albo za pośrednictwem dostawcy MDM/EMM, albo poprzez resellera;
  2. W konsoli MDM/EMM rejestrujemy licencje Knox;
  3. Tworzymy konto użytkownika;
  4. Rejestrujemy urządzenie;
  5. W urządzeniu aktywujemy kontener Knox.

 

[...]

 

Założyciel i dyrektor generalny firmy doradczo-technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"