Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-01-2012 | Autor: | Jerzy Michalczyk |
Podstawą jest zapewnienie możliwości komunikacji w zakresie przesyłania informacji, połączeń głosowych, wideo itd., a także szybkości transmisji, a co za tym idzie – udostępnienie odpowiedniej infrastruktury, zdolnej podołać tego typu wyzwaniom. Rozwiązaniem uniwersalnym, powszechnie stosowanym, zarówno w wypadku typowych budynków biurowych, punktów obsługi klienta, hal magazynowych, zakładów produkcyjnych, jak i innych obiektów przemysłowych jest okablowanie strukturalne.
Koncepcja okablowania strukturalnego polega na takim zaprojektowaniu sieci kablowej w budynku(ach), by niemal z dowolnego miejsca (punktu telekomunikacyjnego) możliwy był dostęp do lokalnej sieci komputerowej (LAN) oraz usług telekomunikacyjnych (telefon, internet, poczta głosowa). Uzyskanie takiego stanu rzeczy jest możliwe poprzez zaplanowanie na etapie realizacji nadmiarowej liczby punktów abonenckich (PA) w stosunku do ich liczby przewidzianej do wykorzystania w momencie uruchomienia instalacji. Wymaga to instalacji punktów abonenckich w regularnych odstępach w całym obiekcie, tak by były dostępne we wszystkich miejscach, w których może zaistnieć potrzeba skorzystania z dostępu do takiej sieci. W założeniu powinno się umieszczać co najmniej jeden podwójny punkt abonencki (tj. dwa gniazda RJ-45) na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Oczywiście dopełnieniem takiego punktu powinno być również przyłącze sieci elektrycznej, najlepiej wydzielonej, czyli takiej, której obwody elektryczne są przeznaczone wyłącznie do zasilania urządzeń komputerowych.
Nie powinny być do nich bezpośrednio przyłączane inne urządzenia (np. AGD, radio/tv, oświetlenie, ogrzewanie), mogące wprowadzać zakłócenia oraz nieprzewidziany, znaczny pobór mocy. Powszechnie spotykanym rozwiązaniem jest integracja przyłączy sieci energetycznej oraz logicznej (abonenckiej) we wspólne gniazdo – tzw. PEL (punkt elektryczno-logiczny).
Tak zaprojektowany i wykonany system okablowania umożliwia przesunięcie dowolnego stanowiska pracy do innego wybranego miejsca w budynku i pozwala na połączenie z systemem teleinformatycznym poprzez proste przepięcie kilku kabli.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline