Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 10-04-2012 | Autor: | Bartosz Bielawski |
Usługą Active Directory można zarządzać za pomocą narzędzi graficznych, jak i konsolowych. Większość z tych rozwiązań jest darmowa, a dostęp do nich jest naturalną konsekwencją używania odpowiedniej wersji serwera Windows wraz z zainstalowaną usługą. Dostępne są też pakiety, które można uruchomić na stacji roboczej, dzięki czemu eliminuje się konieczność zdalnego logowania na kontrolerze domeny. Nie inaczej jest w PowerShellu.
Microsoft stworzył odpowiednie narzędzia stosunkowo niedawno – dostępne są one w systemach Windows Server 2008 R2/Windows 7. Znacznie wcześniej tematem zarządzania AD zainteresowały się firma Quest i społeczność użytkowników. Specjalnie przygotowywane przez nich biblioteki od dłuższego czasu umożliwiają zarządzanie usługą katalogową Windows. Dowodzi to, że zapotrzebowanie na takie narzędzia istniało już od dłuższego czasu.
W artykule skupimy się przede wszystkim na cmdletach firmy Quest, które były dostępne już w pierwszej wersji PowerShella, przez co wiele innych rozwiązań właśnie na nich bazuje. Przedstawiona zostanie również kompletna biblioteka, będąca modułem Active Directory i częścią RSAT (Remote Server Administration Tools), a także kilka innych przydatnych narzędzi wspierających zarządzanie AD.
ActiveRoles Management Shell Questu jest dostępny od niemal pięciu lat. Na początku było to jedynie sześć cmdletów, obecnie liczba ta wzrosła do 95 sztuk. Z części komend można co prawda korzystać jedynie w przypadku używania komercyjnego produktu Questu (ActiveRoles Server). Jednak większości z nich będzie przydatna podczas zarządzania „gołym” AD.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline