Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Automatyzacja i orkiestracja procesów IT – rundeck

Data publikacji: 21-03-2018 Autor: Konrad Kubecki
Interfejs webowy Rundecka...

Wraz z rozwojem metodyki DevOps pojawiają się narzędzia, które integrują świat deweloperski, testowy oraz infrastrukturalny, dokładając do niego automatyzację w zakresie wdrażania aplikacji, testów oraz zadań administracyjnych. Jednym z ciekawszych narzędzi tej kategorii jest bez wątpienia Rundeck. Przedstawiamy możliwości tego oprogramowania.

Rundeck jest alternatywą dla harmonogramu wbudowanego w system operacyjny. Służy do uruchamiania prostszych i bardziej skomplikowanych zadań na pojedynczych lub wielu serwerach jednocześnie. Jest także narzędziem, które pozwala na utworzenie głównego repozytorium zadań operatorskich i wdrożeniowych. Zaletą Rundecka jest możliwość centralnego zarządzania operacjami cyklicznymi oraz uruchamianymi ad hoc. Konsola webowa w przyjazny sposób prezentuje informacje o uruchomieniach poszczególnych zdań. Prezentuje ich status oraz komunikaty, które mogą wystąpić podczas wykonywania komend, skryptów oraz zewnętrznych narzędzi zdefiniowanych w ramach poszczególnych zadań. Rundeck na bieżąco przechwytuje z serwerów strumień stdout, stderr i wyświet­la je w konsoli webowej. Zapisuje logi z każdego uruchomienia, każdego kroku zdefiniowanego w zadaniu oraz z każdego serwera.

Tradycyjne podejście polegające na manualnym sprawdzaniu stanu zadań sterowanych lokalnie z poziomu poszczególnych klientów jest bez wątpienia bardziej czasochłonne i wymagające dłuższej checklisty.

> Przykłady użycia

Kiedy użyć Rundecka? Scenariuszy zastosowania oprogramowania służącego do zarządzania pracami na serwerach może być wiele. Najważniejsze to automatyzacja oraz stworzenie repozytorium zadań. W ten sposób realizowane mogą być zadania z obszaru administracji oraz – przede wszystkim – aplikacyjnego. Oto przykłady zastosowań Rundecka w obszarze administracyjnym i operatorskim:

 

  • wspomaganie zarządzania logami systemu operacyjnego lub logami serwera aplikacyjnego (dzienniki tomcata, jbossa itp.). Przenoszenie logów, zmiana nazw plików, porządkowanie – rozszerzanie możliwości sysloga w zakresie specyficznych wymagań dotyczących logów;
  • backupy konfiguracji usług i aplikacji;
  • standaryzacja konfiguracji systemów operacyjnych – np. instalacja agenta monitoringu na wielu serwerach za pomocą jednego zadania i jednego szablonu z ustawieniami, tworzenie kont serwisowych, konfiguracja firewalli oraz innych narzędzi bezpieczeństwa;
  • instalowanie aktualizacji – możliwość cyklicznego wdrażania konkretnej listy poprawek w środowiskach o różnym charakterze (deweloperskie, testowe, produkcyjne);
  • ustandaryzowanie podnoszenia wersji serwerów aplikacyjnych, Javy, bibliotek, pakietów.


Obok wymienionych wyżej zadań typowo administracyjnych można wykorzystać Rundecka do wykonywania czynności związanych z obszarem aplikacyjnym. To właśnie w kontekście trendu DevOps Rundeck niesie największe możliwości. Pozwala na zautomatyzowanie nie tylko takich prac, które będą cyklicznie wykonywać powtarzalne zadania, ale również uruchamianych wedle potrzeb, wspomagających wdrożenia:

 

  • zatrzymanie i uruchomienie całych środowisk składających się z wielu serwerów, usług i różnorodnego oprogramowania;
  • instalacja środowisk – instalowanie usług i serwerów aplikacyjnych, konfiguracja zmiennych, instalacja pakietów, tworzenie kont lokalnych, konfiguracja firewalla / SELinuksa, pobieranie aplikacji z repozytorium i wdrażanie, tworzenie struktury katalogów i nadawanie uprawnień do nich itd.;
  • wdrażanie aplikacji na wielu węzłach środowiska klastrowego, dbanie o odpowiednią kolejność etapów start/stop.


W najbardziej korzystnej sytuacji wszystkie przykładowe przypadki użycia mogłyby zostać skonfigurowane w Rundecku jako zadania wykonujące się w pełni automatycznie. Dzięki temu wykonanie któregokolwiek z nich sprowadzałoby się do uruchomienia zadania poprzez webową konsolę.

Wysiłek poświęcony na utworzenie w pełni zautomatyzowanych zadań zaprocentuje krótszym czasem wykonania w porównaniu z ręczną konfiguracją. Jest to także pewien sposób zabezpieczenia przed błędem ludzkim, którym może być literówka w ważnym pliku, ominięcie istotnego kroku, omyłkowy wybór złej wersji pakietu, aplikacji czy dodatku lub wykonanie prac w niepoprawnej kolejności.

Zastosowanie systemu wspomagającego automatyzację zadań przydaje się także podczas prac nocnych. Bez względu na okoliczności, jakimi mogą być awaria lub planowane działania utrzymaniowe, narzędzie do automatycznego zatrzymywania i uruchamiania środowisk pozwala skrócić czas wykonywania wielu czynności oraz ochronić się przed chaotycznie wykonywanymi operacjami.

> Szersze horyzonty

Istnieje wiele pluginów, które rozszerzają możliwości Rundecka o integrację z istniejącym już środowiskiem narzędzi deweloperskich, platform chmurowych oraz aplikacji wspomagających komunikację zespołów. Część z nich wymaga konfiguracji w Rundecku, a inne są instalowane w systemach integrowanych z Rundeckiem.

[...]

Autor pracuje jako specjalista ds. infrastruktury IT w firmie z branży ubezpieczeniowej. Zajmuje się m.in. wdrażaniem i utrzymywaniem rozwiązań opartych na systemach Windows Server, Linux Red Hat/CentOS oraz platformach wirtualizacyjnych firmy VMware

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"