Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

NetBox – prowadzenie dokumentacji serwerowni

Data publikacji: 29-05-2018 Autor: Konrad Kubecki
System został oparty na bazie...

Gdzie zamontowane są serwery fizyczne obsługujące klaster aplikacyjny? Które serwery zasila ta listwa zasilająca? Które urządzenia łączy ten kabel Ethernet? Ile wolnego miejsca pozostało w szafie rackowej nr 4? Tego typu pytania pojawiają się dość często, a dokładna odpowiedź nierzadko oznacza konieczność udania się do serwerowni.

Zadbana dokumentacja serwerowni oraz znajdujących się w nich urządzeń może pozytywnie wpłynąć na wygodę zarządzania i planowania infrastruktury serwerowej przedsiębiorstwa. Tradycyjnym sposobem na dokumentację jest tworzenie jej w postaci arkuszy kalkulacyjnych, zawierających informacje o zapełnieniu szaf rackowych, listę urządzeń wraz z ich parametrami, konfigurację VLAN-ów, klas adresowych oraz fizycznych połączeń pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Innym rozwiązaniem jest system, którego baza zawiera powyższe informacje i pozwala na ich przeglądanie przy zastosowaniu różnych perspektyw. Jednym z interesujących narzędzi kategorii open source, które usprawnia zarządzanie obszarami DCIM (Data Center Infrastructure Management) oraz IPAM (IP Adress Management), jest NetBox.

NetBox pozwala na stworzenie dokumentacji opisującej zasoby infrastruktury serwerowej oraz sieciowej. W myśl zasady „od ogółu do szczegółu” możemy zapisać w nim informacje o lokalizacjach, pomieszczeniach serwerowych, szafach rackowych, urządzeniach serwerowych i sieciowych oraz zdefiniować linki fizyczne wraz z używanymi adresami IP. Dodawanie kolejnych urządzeń można porównać do wirtualnego montażu w szafach rackowych wraz z podpinaniem kabelków. Przy założeniu, że dokumentacja zostanie stworzona w sposób dokładny i będzie utrzymywana w stanie zgodnym ze stanem rzeczywistym, uzyskamy bazę wiedzy odzwierciedlającą zasoby serwerowe wraz z ich rozmieszczeniem w szafach i połączeniami.

Za pomocą NetBoxa opiszemy posiadane serwerownie, nadając im atrybuty związane z nazwą miasta, budynku lub rolą (produkcyjna/zapasowa). Jeśli organizacja posiada międzynarodowy charakter, to możliwe jest utworzenie regionów odpowiadających geograficznym lokalizacjom i przypisanie do nich pomieszczeń serwerowych. Niesie to pewne zalety w obszarze zarządzania urządzeniami serwerowymi w rozproszonym geograficznie środowisku. W przypadku dużych odległości pomiędzy serwerowniami nie wszyscy członkowie zespołu administratorów będą mieli pełną wiedzę o środowisku. Centralna baza sprzętu wraz z wizualizacjami szaf usprawnia współpracę, migrację urządzeń oraz naprawę awarii.


System generuje graficzne wizualizacje szaf wraz ze wszystkimi zamontowanymi urządzeniami. Bezpośrednio z widoku wizualizacji można wybrać interesujące nas urządzenie i uzyskać informacje o nim. Mając do dyspozycji tego typu dane, łatwiej także planować rozmieszczenie urządzeń, które zostaną zakupione w przyszłości. System pomaga zaplanować docelową zajętość szaf poprzez dodanie serwerów, urządzeń sieciowych, przełączników FC, listew zasilających i oznaczenie ich jako obiekty planowane. Łatwiej także zaplanować reorganizację polegającą na przenoszeniu urządzeń pomiędzy szafami, wygaszanie i usuwanie najstarszych. W tym celu NetBox pozwala na oznaczanie urządzeń różnymi statusami: offline, uszkodzony, zapas, odłączony itp.

> Szafy rackowe

Tworzenie dokumentacji sprzętu serwerowego rozpoczyna się od dodania szaf rackowych. Definicja nowej szafy może sprowadzać się do podania kilku podstawowych parametrów. Są to: nazwa, lokalizacja, szerokość oraz wysokość podawana w jednostkach U. Szafę można jednak opisać większą liczbą parametrów. Jednym z nich jest parametr opisujący rolę szafy. W szafie mogą być zamontowane różne urządzenia, a odpowiedni słownik ról może ułatwić identyfikowanie oraz zarządzanie posiadanym sprzętem. Z tego też względu możliwe jest utworzenie osobnych ról dla szaf agregujących serwery, macierz, urządzenia dyskowe, firewalle, routery oraz dla szaf krosownicznych, które stojąc w obszarach biurowych, zapewniają sieć lokalną stacjom roboczym.

Szafy rackowe można także grupować. Grupy mogą posłużyć do klasyfikowania szaf znajdujących się w serwerowniach, w różnych budynkach, na różnych piętrach, szaf własnych lub dzierżawionych. Ponadto dla każdej szafy dostępne jest pole notatek, które może posłużyć do przechowywania dodatkowych informacji.

> Urządzenia

Utworzenie szaf w NetBoxie jest wstępem do osadzania w nich urządzeń. Jest to etap, na którym opłaca się uzupełnienie danymi kilku predefiniowanych słowników. Dzięki nim większość parametrów dodawanych serwerów będzie wybierana z list rozwijanych. To ułatwia pracę i pozwala zadbać o standaryzację informacji. Słowniki warte wcześniejszego przygotowania to:

 

  • role urządzeń – opisuje funkcję, którą mogą pełnić urządzenia. Przykładowo: switch, serwer, półka dyskowa, firewall, router, host do wirtualizacji, kontroler macierzowy, NAS, router bezprzewodowy, bramka VoIP, appliance antyspamowy, IDP, IPS itp.;
  • producenci – lista producentów sprzętu oraz oprogramowania;
  • typy urządzeń – lista konkretnych modeli urządzeń używanych w organizacji (przykładowo: serwer Dell PowerEdge R730 G10, switch Aruba 2530 48G J9775A) wraz z niektórymi informacjami o charakterystyce urządzenia: numer seryjny, wysokość zajmowana w szafie, liczba interfejsów sieciowych itd.;
  • platformy – zawiera listę oprogramowania zainstalowanego na urządzeniach. Chodzi głównie o system operacyjny oraz jego wersję. W tym słowniku znajdą się np.: Windows Ser­ver 2008 R2, Windows Server 2012, Red Hat 6, Red Hat 7, VMware vSphere 6,5, Debian 9 oraz wersje systemów na urządzeniach sieciowych.


Warto dodać, że w momencie dopisywania nowej roli urządzenia można także wybrać kolor, który zostanie z nią skojarzony. To banalny szczegół, ale bardzo przydatny. Dzięki niemu wizualizacja szaf będzie czytelniejsza. Innym kolorem zostaną oznaczone serwery do wirtualizacji, innym urządzenia sieciowe, a jeszcze innym listwy zasilające.

Po przygotowaniu serwerowni, szaf rackowych i słowników można przejść do dodawania urządzeń. Dodanie serwera to uzupełnienie kilku wymaganych pól: nazwa urządzenia, rola, producent, typ urządzenia, lokalizacja oraz status. Taki zestaw danych nie prezentuje się zbyt okazale i na jego podstawie trudno oszacować, gdzie dokładnie jest zamontowane dane urządzenie i co dokładnie robi. Dlatego warto uzupełnić więcej pól: numer seryjny, asset tag, szafa rackowa, pozycja (numer jednostki U w szafie), miejsce montowania (front lub tył szafy), status, platforma oraz notatki.

[...]

Autor pracuje jako specjalista ds. infrastruktury IT w firmie z branży ubezpieczeniowej. Zajmuje się m.in. wdrażaniem i utrzymywaniem rozwiązań opartych na systemach Windows Server, Linux Red Hat/CentOS oraz platformach wirtualizacyjnych firmy VMware.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"