Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


20.12.2018

Większa moc

QNAP Mustang-200
20.12.2018

Nowa era Wi-Fi

NETGEAR Nighthawk AX8
20.12.2018

Szybkie skanowanie

Brother ADS-1700W i ADS-1200
06.12.2018

Niższe moce

UPS Eaton 9SX
03.12.2018

Monitory dla MŚP

AOC E1
29.11.2018

Wykrycie szkodliwego...

Sophos Intercept X Advanced
27.11.2018

Automatyzacja zabezpieczeń

Red Hat Ansible Automation
23.11.2018

Nieograniczona skalowalność

SUSE Enterprise Storage 5.5
20.11.2018

Dwa procesory Threadripper

AMD Ryzen Threadripper 2970WX i 2920X

Serwis www w PowerShellu

Data publikacji: 26-09-2018 Autor: Bartosz Bielawski

Pomysł wykorzystywania PowerShella do tworzenia stron internetowych nie jest nowy. Również oferowanie końcówek REST, korzystających z PowerShella w tle, stanowiło główny zamysł kilku projektów w przeszłości. To, co wyróżnia Universal Dashboard od tych projektów, to przede wszystkim połączenie obu tych rozwiązań oraz warstwa wizualna, która może zadowolić nawet najwybredniejsze gusta. W artykule przyjrzymy się możliwościom tego narzędzia; najpierw – w zakresie budowania stron, a następnie tworzenia w nim końcówek REST.

 

Aby rozpocząć pracę z Universal Dashboard, musimy w pierwszej kolejności pobrać to narzędzie z Power- Shell Gallery. W chwili powstawania artykułu dostępna jest wersja 2.0.0:

Find-Module -Name UniversalDashboard


Version Name Repository
------- ---- ----------
2.0.0 UniversalDashboard PSGallery

Moduł działa poprawnie zarówno pod kontrolą Windows PowerShell (wersja 5.0 lub wyższa), jak i PowerShella w wersji 6. Można więc Universal Dashboard uruchomić w systemie Windows, Linux, a także MacOS. Po zainstalowaniu modułu możemy zobaczyć stronę pokazową. Wystarczy uruchomić Universal Dashboard bez żadnych dodatkowych parametrów:

Start-UDDashboard
Start-Process http://localhost

Strona pokazuje możliwości narzędzia, jednocześnie oferując prosty samouczek, prezentujący składnię (i wygląd) poszczególnych elementów, których w ramach Universal Dashboard możemy użyć. Możemy więc od razu poznać ogrom możliwości tego narzędzia oraz sposób ich wykorzystania.

To samo polecenie wykorzystamy w sytuacji, gdy zechcemy uruchomić własną aplikację, uprzednio przygotowaną. Tworzymy tę aplikację za pomocą polecenia New-UDDashboard, dzięki któremu możemy utworzyć zarówno proste strony (korzystając z parametru Content), jak i pełne menu, w którym każda opcja prowadzi do wybranej strony w kolekcji zdefiniowanych stron (Pages). W obu przypadkach możemy skorzystać z bardzo szerokiej gamy elementów, które posłużą nam do wypełnienia strony treścią. Zanim jednak dodamy do strony treść, warto zadbać o odpowiedni rozkład elementów na niej. Przydadzą nam się do tego trzy polecenia: New- -UDLayout, New-UDRow oraz New-UDColumn.

Komendy te pozwolą nam tworzyć wiersze, kolumny oraz pełne układy danych na stronie. Poszczególne polecenia możemy przeplatać, tworząc zagnieżdżone struktury. Ważne, że szerokość, jaką mamy do dyspozycji, to dwanaście jednostek. Tworząc kolumny, definiujemy szerokość poszczególnych kolumn, a gdy szerokość przekroczy liczbę dwanaście, to kolumna zostanie przeniesiona do następnego wiersza. Oprócz tego możemy definiować różną szerokość w zależności od wielkości strony. Dzięki temu na większym ekranie kolumna może być węższa, a na urządzeniach węższych – szersza:

New-UDRow -Columns {

New-UDColumn -SmallSize 12 -LargeSize 4 -MediumSize 6 {

New-UDCard -Text Pierwsza

}

New-UDColumn -SmallSize 12 -LargeSize 4 -MediumSize 6 {

New-UDCard -Text Druga

}
New-UDColumn -SmallSize 12 -LargeSize 4 -MediumSize 6 {

New-UDCard -Text Trzecia

}

}

Wypełniając stronę treścią, mamy dostęp do rozmaitych narzędzi. Przyjrzymy się im po kolei, zaczynając od najprostszych: tabel i siatek danych.

> WIZUALIZACJA INFORMACJI

Tabele stanowią świetne narzędzie do prezentowania danych wtedy, gdy danych tych jest stosunkowo niewiele. Wynika to z faktu, że dodatkowe możliwości (takie jak stronicowanie czy sortowanie) nie są w wypadku niewielkiego zestawu danych konieczne. Dla przykładu: jeśli chcemy przedstawić podsumowanie danych o naszym serwerze, tabela będzie świetnym wyborem. W przypadku Universal Dashboard tabelę utworzymy za pomocą polecenia New-UDTable. Na ogół tabelę utworzymy, wykorzystując do tego uprzednio utworzone obiekty i polecenie Out-UDTableData:

 

[...]

 

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Jest Microsoft MVP w dziedzinie PowerShella, blogerem oraz jednym z moderatorów forum dotyczącego skryptów w serwisie TechNet. Autor książki „Windows PowerShell 5.1 Biblia”.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"