Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Zasilanie w centrum danych

Data publikacji: 18-04-2019 Autor: Krzysztof Kęsicki
Rys. 1. Blokowy schemat...

Data center jest integralną częścią naszego biznesu. Nawet minuta niedostępności ośrodka przetwarzania danych (OPD) to strata setek tysięcy, a czasem i milionów złotych. Wszystko zależy od tego, jaki biznes prowadzimy i czy jesteśmy np. wyposażeni w zapasowy ośrodek. Wśród czynników mogących wpłynąć na stabilną pracę data center są przede wszystkim błędy ludzkie oraz problemy ze sprzętem lub danymi systemami. Jednym z kluczowych systemów, które pracują w OPD, jest system zasilania.

 

W artykule zwrócimy uwagę na kilka podstawowych zagadnień związanych z projektowaniem i eksploatacją systemów zasilania w OPD. Temat ten jest na tyle skomplikowany, że będzie to tylko próba syntezy i skrótowe omówienie tematów fundamentalnych. Dalsza analiza opisanych pojęć to zadanie o wiele bardziej czasochłonne, które można realizować poprzez studiowanie specjalistycznych opracowań lub uczestniczenie w specjalnych kursach i szkoleniach.

> POZIOM REDUNDANCJI

Przed rozpoczęciem projektowania należy sobie uświadomić i określić poziom redundancji dla naszego systemu zasilania. Rekomendowane jest odniesienie się do standardu ANSI/TIA-942 organizacji Telecommunications Industry Association (TIA). Na podstawie standardu TIA-942 możemy określić konkretne wymagania odnoś­nie do projektu i budowy OPD. Możemy również określić jeden z czterech poziomów niezawodności definiowany jako Rating: 1 – poziom najniższy, czyli brak redundancji; 2 – redundancja niektórych komponentów; 3 – pełna redundancja komponentów, która wyklucza pojedyncze punkty awarii; 4 – poziom najwyższy, czyli pełna redundancja wszystkich systemów i komponentów.

Najlepszym kompromisem, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, jest wybór ośrodka, który będzie miał Rating-3 (rys. 1). Ze względu na ograniczony zakres tego artykułu skupimy się głównie na systemie zasilania zgodnym z Rating-3.

Czym charakteryzuje się system zasilania oparty na trzecim poziomie niezawodności według TIA-942? Przede wszystkim ma możliwość bezprzerwowego przeglądu całej instalacji elektrycznej bez potrzeby wyłączania zasilania w komorze serwerowni. Taki układ zasilania wymaga zastosowania redundantnych ścieżek zasilających oraz komponentów. Nie możemy sobie pozwolić na pojedyncze punkty awarii, które mogłyby spowodować konieczność odłączania części systemu np. na czas przeglądu.

> AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY JAKO ŹRÓDŁO ZASILANIA

Zasilanie miejskie nigdy niestety nie będzie pozbawione krótkotrwałych zaników lub przynajmniej pogorszenia jakości niektórych jego parametrów. Jedynym wyjściem, które zapewni poprawne warunki pracy na zasilanych urządzeniach IT w razie problemów z zasilaniem miejskim, jest posiadanie własnego źródła energii elektrycznej, czyli zastosowanie agregatu prądotwórczego (rys. 2).

Przed wybraniem odpowiedniego agregatu musimy obliczyć, jaką moc rezerwową będziemy potrzebowali. Najwygodniej zrobić to w postaci prostej tabelki, w której umieścimy wszystkie newralgiczne odbiory, tj. system UPS, klimatyzację serwerowni oraz pomieszczenia UPS, windy, oświetlenie awaryjne, system przeciwpożarowy, monitoring, CCTV, wentylację bytową, zasilanie ważnych miejsc pracy, drukarki itd., a następnie zsumujemy wartość pobieranej przez te urządzenia mocy. To od prawidłowego wyliczenia zapotrzebowania na moc będą zależały koszty zakupu, ale też i utrzymania agregatu prądotwórczego w przyszłości.

Nie należy zbyt mocno przewymiarowywać naszego generatora, ponieważ praca przy niskim obciążeniu jest dla niego szkodliwa. Przy długotrwałej pracy przy niewielkim obciążeniu lub na wolnych obrotach temperatura spalania jest na tyle niska, że składniki oleju napędowego nie ulegają całkowitemu spaleniu i osadzają się na powierzchni cylindrów, rysując ich gładź. Niekompletne spalanie paliwa sprawia, że jego resztki mogą przedostać się do oleju i spowodować jego rozcieńczenie i wycieki.

W razie zaniku zasilania z miasta lub np. odchyleń napięcia od normy system załączania rezerwy przełączy cały obiekt na zasilanie rezerwowane agregatem. Należy oczywiście pamiętać o monitorowaniu poziomu paliwa w zbiornikach agregatu. Poziomy niezawodności opisywane przez Ratings definiują określone ilości paliwa, które administrator powinien mieć na danym obiekcie. Ilość paliwa określana jest jako czas pracy, jaki jest gwarantowany przy założeniu maksymalnego kalkulowanego obciążenia agregatu prądotwórczego: Rating-1 – 8 godzin; Rating-2 – 24 godziny; Rating-3 –72 godziny; Rating-4 – 96 godzin.

Paliwo jest przechowywane najczęściej w dwóch zbiornikach: dziennym (mniejszym) oraz głównym (magazynowym). Należy zapewnić redundancję dla pomp transportujących paliwo, natomiast punkty tankowania paliwa powinny być umieszczone w strzeżonych i monitorowanych miejscach. Umożliwienie odpowiedniego kontraktu na dostawy paliwa powinno również być podniesione podczas planowania oraz budowy infrastruktury zasilającej. Należy też pamiętać o przepisach lokalnych. Ogólna zasada jest taka, że im większy zbiornik paliwa, tym większe wymagania. W Polsce np. zbiornik o pojemności powyżej 5 tys. litrów powinien już otrzymać zgodę na eksploatację od Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

W okresie eksploatacji OPD należy również zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Najważniejszy to przeglądy okresowe agregatu prądotwórczego. Należy pamiętać, że elementy, takie jak silnik, alternator, baterie, rozrusznik itd., tworzą naprawdę skomplikowany układ i tylko od niezawodności działania poszczególnych elementów będzie zależała niezawodność całego zestawu prądotwórczego. Standardowo każdy agregat powinien przejść jeden przegląd generalny w ciągu roku.

Oprócz przeglądów okresowych należy wykonywać testowe załączenia zasilania rezerwowego. Testy powinny uwzględniać uruchomienie agregatu bez przejęcia zasilania (uruchomienie na biegu jałowym), ale również z przejęciem obciążenia ośrodka, tak aby przetestować realną sytuację braku zasilania z sieci miejskiej.

 

[...]

 

Specjalista ds. utrzymania infrastruktury data center. Zajmuje się problematyką budowy, utrzymania i zarządzania centrami przetwarzania danych oraz koordynowaniem zmian dotyczących krytycznej infrastruktury IT. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"