Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Aplikacje przeglądarkowe Webhook, czyli metoda integracji systemów

Data publikacji: 24-10-2019 Autor: Michał Gajda
Rys. 1. Schemat przepływu...

Równoległe wykorzystanie wielu systemów informatycznych jest dziś czymś zupełnie naturalnym. Łatwość integracji często może odgrywać kluczową rolę przy wyborze konkretnych aplikacji. Jedną z metod łączenia systemów IT są webhooki.

 

Im większa organizacja, tym więcej stosowanych systemów, aplikacji czy nawet prostych skryptów wykonujących zaprogramowane zadania. Dość często zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest przeprowadzenie pewnych interakcji pomiędzy rozwiązaniami, niekiedy bardzo się od siebie różniącymi. Najczęściej zachodzi konieczność pobrania informacji pochodzących z jednego źródła przez pozostałe narzędzia wykorzystywane w ramach organizacji narzędzia. Aby przeprowadzić integrację poszczególnych systemów, konieczne jest skorzystanie z interfejsów aplikacyjnych, czyli API. Zazwyczaj są one dostarczane przez twórców poszczególnych aplikacji. Jednym z możliwych do wykorzystania interfejsów integracyjnych aplikacji webowych są właśnie webhooki.

> WEBHOOK

Webhook to mechanizm pozwalający na zapewnienie komunikacji z konkretną aplikacją webową. Cechują go uniwersalność oraz łatwość obsługi. Interakcja odbywa się przy użyciu komunikatów wysyłanych za pośrednictwem standardowych żądań HTTP na wskazany adres URL usługi. Zawartość komunikatu najczęściej przekazywana jest w formacie JSON i zawiera wszystkie niezbędne informacje, które zamierzamy przesłać do docelowego systemu informatycznego.

Element webhook odbiera wspomniane informacje i przetwarza je w zaprogramowany przez twórcę elementu sposób. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności ciągłego monitorowania, czy dane w którejś z wykorzystywanych aplikacji zostały zmienione. W przypadku webhook to aplikacja wysyła informację o zmianach, a element webhook oczekuje na jej otrzymanie. Model ten jest więc odwrotnością wykorzystania klasycznych mechanizmów API, dlatego też niekiedy określa się go mianem Reverse API.

Webhooki są łatwe w implementacji, jednak bardzo ważne jest ich stosowne zabezpieczenie. Całość bazuje na wysyłaniu żądań HTTP pod wskazany adres URL zazwyczaj bez jakiegokolwiek dodatkowego uwierzytelnienia. W rezultacie przechwycenie adresu URL usługi webhook może umożliwić wysyłanie żądań niepowołanym osobom. Należy zatem pamiętać, by integrując aplikacje za pomocą webhooków, zadbać także o weryfikację odbieranych żądań.

> ŁĄCZNIKI MICROSOFT TEAMS

Integracji bazującej na elementach webhook można dokonać na przykład z wykorzystaniem Microsoft Teams. To rozbudowany komunikator służący do organizacji pracy zespołowej dostępny w pakiecie Office 365. Jest to zatem świetny przykład programu, do którego mogą być wysyłane wszelakie komunikaty, powiadomienia czy raporty. Dzięki łącznikowi o nazwie Przychodzący element webhook (Incoming Webhook) możliwe jest odbieranie komunikatów o konkretnych zdarzeniach na bieżąco, bezpośrednio na poszczególnych kanałach zespołów. Ponadto komunikaty te mogą zawierać elementy pozwalające na zaprogramowanie dodatkowych akcji. Te, po podjęciu działania przez użytkownika, mogą m.in. wysyłać dane do kolejnych elementów webhook zlokalizowanych w kolejnych aplikacjach. Przykład może stanowić wywołanie procesu Azure Logic App lub skryptu Azure Automation, który wykona odpowiednie zadania zgodnie z podjętą przez użytkownika decyzją. Łącznik Przychodzący element webhook jest na tyle uniwersalny, że może być wykorzystany przez praktycznie dowolne narzędzie programistyczne, skrypt PowerShell, a nawet przepływy pracy na platformach Microsoft Flow czy Azure Logic App.

Jak już ustaliliśmy, element webhook pozwala na odbieranie komunikatów, w których możemy zawrzeć informację. W naszym przypadku informacją będzie karta wiadomości (MessageCard), która będzie wyświetlona na powiązanym z łącznikiem webhook kanale zespołu w Microsoft Teams. Zanim jednak przejdziemy do budowy własnej karty wiadomości, warto zwrócić uwagę na podstawowy element integracji – instalację elementu webhook. Cały proces dodawania łącznika webhook do kanału zespołu przedstawiony został w ramce Krok po kroku. Jeden kanał Microsoft Teams może obsługiwać wiele łączników webhook. Jeśli zajdzie potrzeba, można skonfigurować nowe adresy URL wskazujące na kolejne elementy webhook.

 

[...]

 

Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"