Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Grupy platformy Microsoft w środowisku hybrydowym

Data publikacji: 27-08-2020 Autor: Michał Gajda
Rys. 1. Grupa platformy...

Zapewnienie dobrej współpracy w zespole jest niezbędne, aby zadania wykonywane były wydajnie i efektywnie. Ważne jest przy tym zagwarantowanie odpowiednich narzędzi w środowiskach hybrydowych, zarówno do komunikacji w samym zespole, jak również do współdzielonej pracy na dokumentach.

 

Usługa Active Directory z założenia służy do ułatwiania organizacji pracy w przedsiębiorstwie. Ma temu pomóc między innymi wykorzystywanie obiektów grup, pozwalające koordynować współpracę użytkowników końcowych. W tym celu, w ramach lokalnej infrastruktury Active Directory, od lat rozróżniamy dwa typy grup. Należą do nich grupy zabezpieczeń, które idealnie nadają się do nadawania uprawnień dla szerszej puli użytkowników. Dodatkowo drugim rodzajem grup są listy dystrybucyjne, najczęściej wykorzystywane przez program Microsoft Exchange do dystrybucji wiadomości e-mail. Dzięki dobrodziejstwu środowisk hybrydowych możliwe jest wykorzystywanie kolejnego typu grup, czyli grupy platformy Microsoft 365. Pozwala ona na jeszcze lepsze zorganizowanie współpracy zespołów, nie tylko poprzez zgrupowanie użytkowników, ale dodatkowo również poprzez udostępnianie łatwo konfigurowanych zasobów. Są to na przykład udostępniona skrzynka pocztowa grupy, kalendarz, czy biblioteki składowania współdzielonych dokumentów. Niestety, największym ograniczeniem jest dostępność tych funkcji jedynie w przypadku środowisk chmurowych. Niemniej jednak, dzięki funkcjonalności zapisywania zwrotnego grup (Group writeback) narzędzia Azure AD Connect, możliwe jest częściowe zintegrowanie wspomnianych udogodnień z lokalnym środowiskiem organizacji.


> Usprawniona komunikacja


Grupy platformy Microsoft 365 (dawniej Office 365) wyewoluowały z klasycznych grup dystrybucyjnych programu Exchange. Pozwalają one na organizowanie współpracy zespołu, m.in. poprzez zapewnienie narzędzi do komunikacji w zespole. Jednakże w przeciwieństwie do klasycznych grup dystrybucyjnych pozwalają również na automatyczne udostępnienie zestawu dodatkowych zasobów, bez konieczności ich ręcznego przygotowywania czy nadawania dla nich odpowiednich uprawnień (rys. 1). Pozwala to na jeszcze szybsze i łatwiejsze przygotowanie środowiska do kooperacji całego zespołu. A co najważniejsze, przygotowanie owego środowiska możliwe jest bez konieczności angażowania administratora.


Do najważniejszych dodatkowych zasobów przydzielanych grupie możemy zaliczyć na przykład udostępnioną skrzynkę pocztową, w ramach której będą gromadzone wszystkie konwersacje uczestników. Jest to jedna z największych różnic w porównaniu z klasyczną grupą dystrybucyjną, która tylko przekierowywała pocztę wysyłaną do grupy, do skrzynek pocztowych końcowych użytkowników. Analogicznie do zasobów grupy automatycznie udostępniany jest kalendarz do celów organizacji spotkań zespołów, a także notes programu OneNote czy współdzielona biblioteka dokumentów w ramach dedykowanej witryny SharePoint Online. Oprócz wymienionych zasobów na grupach platformy Microsoft 365 opierają się dodatkowe inne mechanizmy firmy Microsoft. Do jednych z nich możemy zaliczyć planowanie zadań w narzędziu Planner czy platformę pracy zespołowej Microsoft Teams. Tak więc wykorzystywanie omawianego typu grup jest wręcz niezbędne dla obsługi znacznej części mechanizmów chmury Microsoft 365.


> Group writeback


Jak już wspomniano na początku, omawiany typ grup dostępny jest jedynie po stronie środowiska chmurowego. Może to powodować pewne problemy w środowiskach hybrydowych, w szczególności w przypadku zapewnienia przepływu wiadomości podczas hybrydowego wdrożenia programu Exchange.


Wspomniany problem może zostać rozwiązany poprzez wdrożenie funkcji zapisywania zwrotnego grup (Group writeback). Opcja jest dostępna w ramach narzędzia Azure AD Connect, aby jednak mogła być zastosowana, wymaga odpowiednich licencji na usługę Azure Active Directory. Omawiane rozwiązanie wspierane jest, gdy posiadamy licencję Azure AD Premium. Aby mogło być ono zastosowane, konieczne jest posiadanie odpowiednio skonfigurowanej lokalnej infrastruktury. Oprócz samego narzędzia Azure AD Connect konieczne jest nadanie odpowiednich uprawnień dla jego konta serwisowego. Bez tych uprawnień narzędzie synchronizacji nie będzie posiadało praw do zakładania obiektów grup w ramach lokalnej usługi katalogowej.

 

[...]

 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"