Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 26-11-2020 | Autor: | Grzegorz Kubera |
Wi-Fi 6 jest dużo szybsze, ale stanowi też większe wyzwanie dla działu IT. Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętu obsługującego udoskonalony system, ale do instalacji oraz wdrożenia należy się rzetelnie przygotować.
Standard 802.11ax (nazywany popularnie Wi-Fi 6) ma zapewnić szerokie możliwości w zakresie korporacyjnych sieci, podobnie jak 5G ma wprowadzić o wiele lepszą komunikację komórkową. Dostawcy obiecują znacznie wyższe prędkości pobierania i wysyłania danych, mniejsze opóźnienie (latency), a co za tym idzie – lepszą obsługę urządzeń wchodzących w skład internetu rzeczy. Jeśli jednak chcemy wprowadzić Wi-Fi 6 w swojej organizacji, będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, których początkowo mogliśmy nie przewidzieć.
> REWOLUCJA ZAMIAST EWOLUCJI
Po pierwsze, aby uzyskać korzyści oferowane przez sieć 802.11ax, musimy wymienić cały ekosystem. To oznacza zaopatrzenie się nie tylko w odpowiednie punkty dostępowe (accesspoints), ale również modernizację infrastruktury kablowej, w tym wprowadzenie światłowodu dla połączeń online. W przeciwnym razie nie uda nam się uzyskać wielogigabitowych prędkości Wi-Fi 6. I po drugie, urządzenia końcowe, z których chcemy korzystać, powinny obsługiwać Wi-Fi 6. Będziemy więc potrzebować odpowiednich laptopów i innych urządzeń, które będą współpracować nie tylko z Wi-Fi 6, ale również z takimi rozwiązaniami jak MU-MIMO, mesh, a także offloading 5G (odciążanie polegające na zmniejszeniu ilości danych przenoszonych w pasmach komórkowych, co zwalnia przepustowość dla wybranych użytkowników). Reasumując, przy przesiadce na Wi-Fi 6 może się okazać, że będziemy musieli wymienić o wiele więcej elementów, niż początkowo zakładaliśmy. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie, czy na pewno takie rozwiązanie ma sens. Nowa generacja w praktyce zapewnia o wiele wyższe prędkości transmisji danych w porównaniu do najszybszych rozwiązań Wi-Fi 5 (802.11ac). W teorii mowa tutaj o maksymalnej przepustowości na poziomie ok. 10 Gbps w porównaniu do ok. 3 Gbps z 802.11ac. Do tego nowsza wersja lepiej nadaje się do obsługi bardzo obciążonych sieci z wieloma urządzeniami, a także świetnie pracuje w gęstych, zatłoczonych środowiskach z dużą liczbą użytkowników.
Jak przekonuje np. firma Aruba (należąca do HPE), punkty dostępowe takie jak Aruba 500H bardzo dobrze nadają się do rozwiązań IoT. Wynika to z faktu, że mogą one obsługiwać wiele urządzeń jednocześnie i w gęstym środowisku, a ogólna wydajność sieci jest większa nawet o 400% w porównaniu do punktów dostępnych 802.11ac. Jedną z największych zalet Wi-Fi 6 jest zresztą szeroko rozumiany dostęp. Sieć oferuje m.in. ortogonalny podział częstotliwości (Orthogonal Frequency – Division Multiple Access – OFDMA). Co zapewnia to rozwiązanie? Pozwala o wiele skuteczniej podzielić pasmo, aby obsłużyć więcej urządzeń w tym samym czasie. Poprzednie wersje Wi-Fi w sytuacji, gdy mieliśmy do czynienia z urządzeniami działającymi na tym samym kanale, nie oferowały takiego rozwiązania i poszczególne sprzęty wzajemnie sobie przeszkadzały (zwłaszcza gdy było ich dużo), co obniżało przepustowość. OFDMA rozwiązuje ten problem, ponieważ dane wysyłane są do różnych urządzeń niejako obok siebie, co przekłada się na stabilniejsze połączenia i wyższe transfery. Funkcja ta może obsłużyć do 30 klientów współdzielących kanał w tym samym czasie, poprawiając w ten sposób wydajność poprzez zwiększenie ogólnej przepustowości i zmniejszenie opóźnień. Kolejna zaleta Wi-Fi 6 to usprawniony Multi-User Multiple Input Multiple Output (MU-MIMO). To zarazem mechanizm wymagany do obsługi przez urządzenia, które chcą uzyskać certyfikat zgodności z Wi-Fi 6. MU-MIMO zapewnia możliwość komunikacji na kilku kanałach jednocześnie, w zależności od funkcjonalności poszczególnych urządzeń i routera. MU-MIMO został co prawda wprowadzony w standardzie 802.11ac wave 2, ale pracował wtedy tylko przy połączeniach z punktu dostępowego w kierunku klienta (downlink). W standardzie 802.11ax może być obsługiwany również w kierunku uplink do punktu dostępowego. Na rynku znajdziemy urządzenia, które obsługują tego typu rozwiązania, np. Cisco ma punkty dostępowe z serii Catalyst, jak również modele Meraki MR45 i Meraki MR55.
[...]
Założyciel firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek na temat start-upów i przedsiębiorczości.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline