Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 28-12-2020 | Autor: | Kamil Stawiarski |
We wrześniowym numerze „IT Professional” poruszyliśmy kwestię tworzenia środowisk szkoleniowych z użyciem kontenerów Linux (LXD). O ile takie rozwiązanie sprawdza się wyśmienicie dla środowisk deweloperskich lub szkoleniowych, o tyle produkcyjne zastosowanie dla baz danych klasy Enterprise pozostaje nadal w strefie bardziej ciekawostek niż faktycznych, poważnych pomysłów architektonicznych.
Trzeba nadmienić, że z niecierpliwością czekamy na premierę on-premises bazy 20c, w której architekturę multitenant połączono z możliwościami technologicznymi namespaces na systemach operacyjnych Linux, co sprawia, że kontenery Linux wkraczają w świat baz danych Enterprise z rewelacyjnym wsparciem bezpieczeństwa. Obecnie jednak jedynym sposobem na elastyczne zarządzanie środowiskami bazodanowymi Oracle w firmie pozostaje wirtualizacja.
> VMWARE A LICENCJE ORACLE
Ciężko o architekta, który mówiąc „wirtualizacja”, nie ma na myśli produktów VMware. Firma zdominowała rynek wirtualizacji i każdy specjalista zarekomenduje te rozwiązania jako pierwszy wybór dla organizacji Enterprise. Niestety użycie tego wirtualizatora ograniczone jest zapisami licencyjnymi znajdującymi się w dokumencie „Oracle Partitioning Policy” (bit.ly/3fYloCj). Dokument przedstawia pojęcia partycjonowania miękkiego i twardego jako podstawy dla zakupu licencji na bazę danych Oracle.
Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację – maszyna wirtualna ma 12 rdzeni, ale maszyna fizyczna, która jest hostem wirtualizacyjnym, ma 24 rdzenie. Ile licencji EE powinniśmy wówczas zakupić? Core factor dla procesora Intel to 0,5, co powinno dać odpowiednio 6 lub 12 licencji EE. Ale czy na pewno? Niekoniecznie – w przypadku partycjonowania twardego możemy zakupić mniej licencji – jedynie dla tych rdzeni, które są przypisane do maszyny wirtualnej. Poniżej przedstawiono definicje partycjonowania miękkiego i twardego według korporacji Oracle:
Powyższa definicja oznacza w praktyce, że licencje powinny obejmować cały serwer fizyczny, na którym działa baza danych Oracle, ponieważ VMWare został zakwalifikowany do partycjonowania miękkiego, które – według definicji firmy Oracle – limituje liczbę procesorów przypisanych do aplikacji poprzez programowe rozwiązania, które dzięki swojej dynamice pozwalają na łatwą zmianę ograniczeń „w locie”, bez konieczności restartu bazy danych, co uniemożliwia skrupulatną kontrolę nad liczbą licencjonowanych korów procesora. Sprawa komplikuje się dodatkowo od VMware w wersji 6, kiedy to mamy możliwość migracji maszyny wirtualnej na dowolny serwer fizyczny w ramach vCenter. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez firmę Oracle należy zakupić licencje na każdy możliwy serwer, na którym może potencjalnie znaleźć się nasze środowisko bazodanowe.
[...]
Laureat Oracle ACE Director i członek stowarzyszenia Oracle OakTable zrzeszającego ok. 100 najlepszych specjalistów na świecie.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline