Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Ewolucja ekranu

Data publikacji: 07-06-2022 Autor: Małgorzata Kacperek

Kiedyś nowością były ekrany dotykowe. Dziś jest nią wyposażanie ich w powłoki antybakteryjne. Przyszłość to wyświetlacze bezdotykowe, czyli sterowanie gestem, bo społeczeństwa są coraz bardziej świadome zagrożeń mikrobiologicznych. Idziemy w kierunku gospodarki bezstykowej.

 

U rządzenia wyposażone w wyświetlacze dotykowe są już powszechnie wykorzystywane w przestrzeni publicznej. Pośredniczą między nami a maszyną, gdy kupujemy bilet komunikacji miejskiej, zamawiamy lunch w restauracji fast food, wypłacamy pieniądze z bankomatu, odbieramy przesyłkę lub płacimy za zakupy. Z takich urządzeń korzysta nawet kilka tysięcy użytkowników dziennie, a w czasie pandemii wielu z nich zaczęło czuć dyskomfort związany z higieną ich używania. Nowością stało się wykorzystywanie powłok eliminujących drobnoustroje. Ale to nie wszystko – przyszłość to rozwój technologii bezdotykowych. Interfejsy umożliwiające klientom bezdotykową interakcję z produktami i usługami to już tylko kwestia czasu.


Nieskazitelne szkło


Najczęściej spotykane wyświetlacze wykorzystywane w modułach dotykowych w przestrzeni publicznej to LCD TFT. Ich parametry zależą od różnych czynników, np. zakresu temperatur, w jakich są używane czy intensywności światła w miejscu, w którym się znajdują. Na rynku dostępnych jest kilka technologii dotykowych, m.in. cieszące się dużą popularnością rozwiązania pojemnościowe. Zasada ich działania opiera się na wykrywaniu zakłóceń pola elektrostatycznego, które zostaje zaburzone przez dotyk obiektów przewodzących prąd, takich jak palce czy rysik. Z racji tego, że panele dotykowe mogą być dostosowywane do warunków, w jakich będą pracować, kluczowe są takie ulepszenia jak tryb water rejection (wykrywający obecność wody na powierzchni panelu), palm rejection (wykrywający obecność większych obiektów na powierzchni panelu), funkcje noise detection czy frequency hopping, które na bieżąco dostosowują działanie modułu do warunków środowiska nawet przy częstych zmianach intensywności szumów.


Dla większego komfortu użytkowników można zastosować różne powłoki, np. anti-glare (AG) i anti-reflective (AR), które redukują odbicia świetlne i poprawiają czytelność prezentowanych treści, anti-fingerprint zapobiegającą przywieraniu zanieczyszczeń czy anti-shatter, która ogranicza rozprzestrzenianie się odłamków szkła w przypadku jego uszkodzenia.


W obliczu pandemii COVID-19 dodatkową zaletą, a czasem nawet koniecznością, stały się powłoki anti-microbial (AM), czyli po prostu antybakteryjne, które redukują ilość drobnoustrojów pozostających na powierzchni szkła. Powłoki typu anti-fingerprint i anti-microbial stosowane są m.in. przez Unisystem, firmę specjalizującą się w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu rozwiązań oraz dystrybucji wyświetlaczy, paneli dotykowych i komputerów przemysłowych. Prezes firmy, Sławomir Szwed, twierdzi, że skuteczność tych powłok określa się na poziomie 99,9%. A to ważne w przypadku urządzeń znajdujących się w przestrzeni publicznej i obsługiwanych codziennie przez tysiące osób, czyli lokalizowanych na lotniskach, dworcach kolejowych czy w sektorze gastronomicznym.


Powłoki antybakteryjne zwykle zawierają nanocząsteczki srebra mające właściwości antyseptyczne. Inna możliwość to wykorzystanie specjalnego płynu zatapianego w szkle podczas produkcji urządzenia. Taką powłokę opracowała np. irlandzka międzynarodowa firma nanotechnologiczna Kastus, która specjalizuje się w opatentowanych, aktywowanych światłem widzialnym, fotokatalitycznych powłokach przeciwdrobnoustrojowych.

 

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"