Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Przygotowywanie paczek MSIX

Data publikacji: 14-07-2022 Autor: Michał Gajda

Instalowanie aplikacji to kluczowy element ich dystrybucji w ramach stacji roboczych przedsiębiorstwa. Niestety różnorodność poszczególnych mechanizmów instalacji czasami może utrudnić wdrożenie niektórych z nich.

 

Instalacja aplikacji przez użytkowników końcowych nie jest niczym skomplikowanym. Każdy z dostawców oprogramowania stara się przygotować mniej lub bardziej intuicyjny mechanizm instalacji. W większości przypadków mechanizmy te bazują na ustandaryzowanych rozwiązaniach, gdzie wynikowo dostajemy np. gotową paczkę instalacyjną w formacie MSI. Zdarzają się jednak i takie, które są wręcz indywidualnie przygotowywane dla danego oprogramowania.

 

O ile dla zwykłego użytkownika przejście procesu instalowania aplikacji może nie stanowić większego problemu, o tyle automatyzacja wspomnianego procesu przez administratora to już zupełnie inne zagadnienie. W przypadku ustandaryzowanych mechanizmów niemalże automatycznie zyskujemy możliwość cichej instalacji danego oprogramowania. Jednakże w przypadku autorskich rozwiązań niektórych wendorów może nie być to takie proste. W tej sytuacji z pomocą przychodzi mechanizm MSIX wraz z bezpłatnym narzędziem MSIX Packaging Tool.

 

> MSIX PACKAGING TOOL

 

Format MSIX jest współczesnym formatem dla spakowanych paczek instalacji aplikacji systemu Windows. Pozwala on nie tylko na dostarczanie mechanizmu instalacji czy aktualizacji oprogramowania, ale również na jego deinstalację, gdy nie będzie on już potrzebny. Sama paczka instalacyjna MSIX, niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie przygotowana, powinna zawierać następujące podstawowe elementy:

AppxManifest.xml – plik XML definiujący podstawowe informacje, które są niezbędne do zainstalowania aplikacji. Powinien on zawierać dane zarówno o dostawcy, jak i o samej aplikacji. Może również identyfikować wszystkie zależne komponenty oraz finalny plik uruchamiania docelowej aplikacji.

 

  • AppxSignature.p7x – każda paczka MSIX musi zostać podpisana. Plik ten jest wynikowym elementem weryfikującym podpisaną paczkę instalacyjną.
  • ƒAppxBlockMap.xml – plik XML zawierający listę plików w paczce instalacyjnej. Poszczególne elementy opatrzone są dodatkowo skrótami kryptograficznymi w celu zweryfikowania, czy pliki nie zostały zmodyfikowane.
  • ƒŹródła aplikacji – pliki źródłowe docelowej aplikacji.

 

Paczkę MSIX można przygotować na wiele sposobów. W sieci dostępne są różne narzędzia, które pozwalają na wykreowanie pakietu MSIX. Najprościej jednak posłużyć się narzędziem opublikowanym przez dostawcę rozwiązania, czyli firmę Microsoft. Wspomniane narzędzie to MSIX Packaging Tool. Jest ono dostępne do pobrania w sklepie z oprogramowaniem Microsoft Store.

 

Wspomniane narzędzie umożliwia zarówno deweloperom, jak i administratorom przygotowywanie ustandaryzowanych mechanizmów instalacyjnych dla oprogramowania. Można je też wykorzystać do aplikacji mających już własne mechanizmy instalacyjne. W tym przypadku narzędzie „przepakuje” aplikację do własnego standardu. Może być również wykorzystane do nowo tworzonego oprogramowania, które nie ma jeszcze własnych mechanizmów instalacyjnych.

 

> PRZYGOTOWANIE PACZKI

 

Proces tworzenia paczki instalacyjnej narzędziem MSIX Packaging Tool nie jest skomplikowany. Niemniej jednak, aby go zobrazować, najlepiej posłużyć się przykładem. W pierwszej kolejności zaprezentujemy proces „przepakowania” mechanizmu instalacyjnego istniejącej już aplikacji. Do testów posłużymy się oprogramowaniem popularnego klienta SSH – PuTTY.

 

Jednakże zanim przystąpimy do pracy, musimy przygotować niezbędne elementy. Oprócz wspomnianego narzędzia i źródłowych plików instalacyjnych aplikacji będziemy potrzebowali również certyfikatu do podpisywania kodu. W przypadku wewnętrznego projektu w organizacji możemy posłużyć się nawet ręcznie wygenerowanym certyfikatem. Musimy tylko pamiętać o odpowiednim rozdystrybuowaniu publicznej części certyfikatu do magazynów zaufanych głównych urzędów certyfikacji oraz pośrednich urzędów certyfikacji, tak by uniknąć komunikatów związanych z jego zaufaniem.

 

Przykładowy certyfikat można wygenerować za pomocą poniższego skryptu konsoli Windows PowerShell:

 

$Certificate = New-SelfSignedCertificate `
-Subject "CN=Private Code Signing Cert" `
-Type "CodeSigning" `
-CertStoreLocation "Cert:CurrentUserMy" `
-HashAlgorithm "sha256"

 

$Password = ConvertTo-SecureString `
-String "P@ssw0rd" `
-AsPlainText -Force

 

$Certificate | Export-PfxCertificate `
-FilePath C:TempCodeSigning.pfx `
-Password $Password

 

Gdy mamy już wszystkie niezbędne składniki, przechodzimy do samego procesu kreowania paczki (jest opisany krok po kroku w ramce Przygotowanie paczki MSIX).

 

Tak przygotowana paczka może zostać rozdystrybuowana dalej w celu instalacji na stacjach roboczych. W przypadku konieczności dokonania korekt nie trzeba za każdym razem tworzyć jej od nowa. Wystarczy posłużyć się zadaniem Package editor omawianego narzędzia, które pozwoli na załadowanie zawartości istniejącej paczki, tak by nanieść niezbędne poprawki.

 

[...]

 

Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"