Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Migracja do środowiska wielochmurowego

Data publikacji: 01-09-2022 Autor: Stefan Kaczmarek

Według najnowszych badań rynkowych ponad połowa wszystkich organizacji planuje w ciągu najbliższych trzech lat działać w środowisku wielochmurowym. Wybór strategii wielochmurowej oznacza wiele wyzwań. Warto wiedzieć jakich.

 

Strategia wielochmurowa (ang. multicloud) wiąże się m.in. z bezpieczeństwem danych w chmurze, integracją danych w wielu lokalizacjach oraz z potencjalnie wysokimi kosztami operacyjnymi. Wyzwania te nabiorą jeszcze większego znaczenia, jeśli coraz więcej przedsiębiorstw zacznie korzystać z wielu różnych platform chmurowych. A tak właśnie będzie.


W ostatnich latach znacząco wzrosła rola sieci obsługujących środowisko wielochmurowe. W krótkim czasie musiały one ewoluować, by sprostać wyzwaniom związanym z wdrażaniem architektur multicloud i wymaganiom wynikającym z transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. W rezultacie takie platformy jak AWS, Google Cloud, Microsoft Azure, a także wiele innych odnotowują ogromne tempo wzrostu z roku na rok. Według Brada Casemore’a, wiceprezesa ds. badan, centrów danych i sieci wielochmurowych w firmie analitycznej IDC, dzieje się tak, ponieważ model chmurowy stał się ważny dla realizacji cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Platformy chmurowe są nie tylko miejscem docelowym dla obciążeń, ale też mają kluczowe znaczenie dla przedefiniowania modeli operacyjnych przez działy IT przedsiębiorstw. A wszystko to miało i ma ogromny wpływ na sieć, ponieważ przeszliśmy od hostingu aplikacji w lokalnych centrach danych do rozproszonego środowiska, które obejmuje chmurę i coraz częściej środowiska brzegowe.

 

Casamore zaznacza, że sieć musiała zostać zmodernizowana, aby sprostać wszystkim tym zmianom. Musi ona być w stanie zapewnić pewien stopień prostoty bez kompromisów w zakresie wydajności i cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie ma oferować elastyczne skalowanie, a także wiele atrybutów chmury, takich jak oparcie na API, oraz więcej rozwiązań definiowanych programowo (ang. software defined). Wszystko to musi być realizowane w bardziej rozproszonym i złożonym środowisku niż kiedykolwiek wcześniej.


Firma IDC przeprowadziła badania mające na celu sprawdzenie, w jaki sposób określone typy aplikacji wpływają na wybór technologii w sieci rozległej. Casemore podkreśla, że są to bardzo ważne kwestie dla działów IT w przedsiębiorstwach i zwraca jednocześnie uwagę na inny aspekt, jakim jest dostęp do aplikacji i tzw. cyfrowe doświadczenie, czyli strona konsumencka. Należy tu brać pod uwagę kwestie takie jak bezpieczeństwo, opóźnienia i wydajność aplikacji. Według wiceprezesa IDC duża część pracy w zakresie integracji z chmurowymi sieciami transportowymi jest realizowana przez dostawców rozwiązań SDN (software defined net­working). Widzimy również, w jaki sposób technologia natywna dla chmury zmienia obraz sieci i stawia im nowe wymagania.


> Trendy multicloud


Rynek zarządzania środowiskiem multicloud przechodzi dynamiczne zmiany wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i rosnącej popularności cloud computingu. Przedsiębiorstwa coraz częściej wdrażają hybrydowe środowisko chmurowe. IDC przewiduje imponującą stopę wzrostu sieci dedykowanych środowisku multicloud w latach 2021–2026.


Według prognoz z raportu Global Market Insights rynek rozwiązań do zarządzania środowiskiem wielo­chmurowym w latach 2022–2030 będzie średniorocznie rosnąć o 25% (wskaźnik CAGR), by w 2030 r. osiągnąć wartość ponad 55 mld dolarów (wzrost z 5 mld dolarów w 2021 r.).


Wraz z transformacją cyfrową różne sektory koncentrują się na doskonaleniu swoich procesów biznesowych i poprawie wydajności operacyjnej. Publiczny model wielochmurowy zyskuje coraz większą popularność ze względu na korzyści finansowe, które przynosi. Przedsiębiorstwa zamawiające usługi chmury publicznej nie muszą inwestować w infrastrukturę i sprzęt w porównaniu z modelem chmury prywatnej. Kolejne korzyści to: samoobsługa, skalowalność, niższy koszt i brak problemów związanych z utrzymaniem. Zauważalne jest rosnące zapotrzebowanie na usługi SaaS (Software-as-a-Service) i PaaS (Platform-as-a-Service).


Coraz częściej również małe i średnie firmy (MŚP) przychylniej patrzą na usługi chmurowe. Dostrzegają korzyści wynikające z przetwarzania i zarządzania w ramach modelu multicloud, takie jak zdalne przetwarzanie, niższe koszty i dostępność zasobów obliczeniowych na żądanie. W związku z zakłóceniami wywołanymi przez COVID-19 większość MŚP zatrudnia specjalistów w niepełnym wymiarze godzin oraz zmienia biura. Zdalne przetwarzanie stało się kluczowym sposobem na zapewnienie ciągłości biznesowej.


Aplikacje BFSI (ang. banking, financial services and insurance) dla sektora finansowego miały około 15-procentowy udział w rynku zarządzania wieloma chmurami w 2021 r. dzięki postępującej cyfryzacji w sektorze finansowym.


Pandemia COVID-19 wpłynęła na wdrożenia rozwiązań i usług do zarządzania wieloma chmurami ze względu na przenoszenie przez przedsiębiorstwa swoich zasobów IT na platformy chmurowe oraz zwiększone wdrażanie narzędzi i usług zdalnego dostępu w celu zapewnienia ciągłości biznesowej i bezpieczeństwa danych w całym okresie pandemii. Dostawcy rozwiązań do zarządzania wieloma chmurami odnotowali gwałtowny wzrost sprzedaży i popytu.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"