Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Projekty smart city to jeden z najważniejszych obszarów w cyfrowej transformacji sektora publicznego i niewątpliwie obietnica wielu korzyści i znaczącej poprawy funkcjonowania aglomeracji miejskich, jakie zapewniają nowe technologie. Jednak budowa inteligentnych miast i inwestowanie w nie to procesy bardzo złożone, wymagające wypracowania optymalnych modeli biznesowych oraz doboru odpowiednich platform technologicznych i scenariuszy wdrożeń.
Obserwowane jeszcze kilka miesięcy temu szaleństwo związane z rynkiem kryptowalut, gdzie wzrosty wartości na mniej popularnych walutach z dnia na dzień potrafiły dochodzić nawet do 1000 i więcej procent, nieco osłabło. Zmniejszyło się też zapotrzebowanie na karty graficzne, które wykorzystywano w masowych ilościach w profesjonalnych kopalniach kryptowalut. Ale to niejedyny sprzęt, który był i jest używany do ich wydobywania – mogą to być również serwery, komputery i smartfony niczego nieświadomych użytkowników.
Programowanie przypomina nieco puzzle, w których, łącząc ze sobą różne narzędzia i techniki, wykorzystując systemowe i zewnętrzne biblioteki, składamy sami lub jako zespół wszystkie te elementy razem, by powstała aplikacja. Równie ważna jak znajomość konstrukcji i obsługi poszczególnych elementów jest wiedza o tym, w jaki sposób optymalnie i bezpiecznie połączyć je ze sobą i stworzyć kompleksowy projekt.
Pomysł wykorzystywania PowerShella do tworzenia stron internetowych nie jest nowy. Również oferowanie końcówek REST, korzystających z PowerShella w tle, stanowiło główny zamysł kilku projektów w przeszłości. To, co wyróżnia Universal Dashboard od tych projektów, to przede wszystkim połączenie obu tych rozwiązań oraz warstwa wizualna, która może zadowolić nawet najwybredniejsze gusta. W artykule przyjrzymy się możliwościom tego narzędzia; najpierw – w zakresie budowania stron, a następnie tworzenia w nim końcówek REST.
Dostęp do zasobów plikowych użytkowników nie musi wiązać się tylko z koniecznością wykorzystywania służbowego sprzętu. Dzięki zastosowaniu usługi folderów roboczych możliwe jest uzyskiwanie dostępu praktycznie z dowolnego urządzenia, nawet prywatnego.
Kubernetes, oznaczany też skrótem K8S, jest orkiestratorem umożliwiającym uruchamianie skonteneryzowanych aplikacji. Projekt ten był na początku tworzony przez Google, które powołało go do życia zainspirowane wieloma latami doświadczeń w tworzeniu i uruchamianiu wysoce skalowalnych systemów w kontenerach poprzez zorientowane na aplikację API. Dziś K8S jest projektem open source, i ten właśnie produkt opisujemy w artykule.
Celem artykułu jest przedstawienie wskazówek dotyczących poprawnej konfiguracji serwera, systemu Windows i serwera SQL Server – poprawnej, czyli takiej, która zapewni nam optymalną wydajność aplikacji bazodanowych.
Rosnące skomplikowanie systemów IT wymusza na architektach standaryzację wdrażanych usług i rozwiązań. Powtarzalność architektury czy jej składników pozwala zautomatyzować proces wdrażania lub usuwania konfiguracji zarówno na urządzeniach sieciowych, hypervisorach, jak i w samych systemach operacyjnych serwerów. Najpopularniejszym z wykorzystywanych do tego celu narzędzi jest Ansible. A gdybyśmy tak spróbowali użyć go jako narzędzia pracy dla inżynierów działu nadzoru?
Konieczność stosowania silnych haseł to oczywistość, o której wiedzą wszyscy. W rzeczywistości dobre praktyki przegrywają z nawykami, słabą pamięcią oraz przyklejonymi na monitorze karteczkami. Sprawę pogarsza fakt, że nie zarządzamy aplikacjami dostawców zewnętrznych, u których posiadają konta nasi użytkownicy. W jaki sposób wymusić stosowanie silnych haseł do serwisów, które są poza kompetencjami firmowego działu IT?
Transmisje online zapewnia: StreamOnline