Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-02-2012 | Autor: | Marcin Hańczaruk |
Utrzymanie firmowego serwera pocztowego wiąże się z wieloma wyzwaniami. Badania pokazują, że około 75% krążących w internecie listów elektronicznych to spam. Poważnym zagrożeniem są też e-maile z załącznikami zawierającymi wirusy. Odfiltrowanie takich wiadomości i ochrona serwera przed zagrożeniami nie jest zadaniem łatwym i wymaga zaangażowania osób z działu technicznego.
Bardzo dobrą praktyką, która zarówno zwiększa bezpieczeństwo firmowej infrastruktury IT, jak i zmniejsza obciążenia serwera odpowiedzialnego za obsługę skrzynek, jest wdrożenie własnej bramki pocztowej. Na rynku istnieje wiele komercyjnych rozwiązań oferujących taką funkcjonalność. Może to być samodzielne oprogramowanie specjalizowanego urządzenia lub usługa działająca w chmurze. W naszym artykule pokazujemy, jak bramkę pocztową zbudować bezpłatnie.
Dobór środowiska, w którym będzie działać nasza bramka pocztowa, w dużej mierze zależy od wykorzystywanych już rozwiązań. Nie ma większego sensu namawiać na rozwiązania Microsoft Hyper-V kogoś, kto ma już zakupione i wdrożone np. VMware ESX. Są też firmy, gdzie wirtualizacja ciągle jest technologią, do której administratorzy nie mają pełnego zaufania. Może również pojawić się pomysł zagospodarowania jakiegoś nieużywanego, starszego komputera, na którym bramka pocztowa będzie działać równie dobrze jak uruchomiona na wirtualnej maszynie Hyper-V.
Na czym więc polega zaleta wykorzystania do tego celu wirtualizacji? Między innymi są to: lepsze wykorzystanie sprzętu, łatwość robienia i przywracania kopii zapasowych, łatwość migracji do nowego sprzętu czy mniejsze zużycie energii i miejsca w serwerowni. Jedną z przewag Hyper-V nad konkurencyjnymi rozwiązaniami Citrix i VMware jest stojący za tą technologią Microsoft. Hyper-V idealnie integruje się z pozostałymi produktami tej firmy i jest łatwe w obsłudze, zwłaszcza dla administratorów, którzy w codziennej pracy wykorzystują produkty z Redmond.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline