Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 06-04-2012 | Autor: | Artur Pęczak |
Klaster to zestaw komputerów współpracujących ze sobą w celu zapewnienia wysokiej wydajności oraz dostępności usług i aplikacji. Każdy serwer w klastrze jest węzłem (node), natomiast podstawowy podział rozwiązań klastrowych wyodrębnia klastry niezawodnościowe (failover clusters), klastry wydajnościowe (high-performance clusters) oraz klastry równoważenia obciążenia (load-balancing clusters).
Funkcja Klaster pracy awaryjnej systemu Windows Server umożliwia wdrażanie klastrów niezawodnościowych, których podstawowym celem jest zapewnienie ciągłości procesów biznesowych w organizacji. W przypadku awarii jednego węzła inny węzeł w klastrze przejmuje zadania udostępniania usług w ramach procesu zwanego pracą awaryjną. Operacja przełączenia awaryjnego jest w pełni zautomatyzowana i nie wymaga interwencji administratora.
Klaster pracy awaryjnej pozwala dostarczać klientom wewnętrznym i zewnętrznym usługi z określonym poziomem gwarancji (SLA). Funkcje klastra niezawodnościowego umożliwiają zredukowanie do minimum czasu przestojów wynikających z awarii, konserwacji lub migracji systemów IT w organizacji. W klastrze Windows Server mogą być wdrażane takie usługi, jak serwer plików i wydruków, usługi wirtualizacyjne na bazie Hyper-V, serwery DHCP i WINS, broker połączeń usług pulpitu zdalnego i wiele innych. Istnieje możliwość uruchamiania w klastrze serwerów poczty Microsoft Exchange oraz baz danych Microsoft SQL Server, choć oba te rozwiązania nie są bezpośrednio wspierane przez funkcję dodawania usług w Menedżerze pracy awaryjnej klastra.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline