Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


31.08.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

Kontenery i wirtualizacja

Data publikacji: 19-06-2015 Autor: Grzegorz Kuczyński
Do pobrania obrazu Debiana...

Na naszych oczach powstaje nowy standard technologii wirtualizacyjnej przeznaczonej do dystrybucji oprogramowania. Deweloperzy, optymalizując obecnie wdrażane rozwiązania, wskrzesili najstarszą formę wirtualizacji – kontenery, a jednym z najprężniej rozwijających się projektów w ekosystemie GNU/Linux jest Docker, który definiuje pojęcie kontenerów na nowo.

Wiemy już (patrz „IT Professional” 5/2015, s. 25), że do tworzenia obrazów Docker używa warstwowego systemu plików np. AuFS określanego również jako unia montowań (union mount). Oznacza to, że wiele warstw systemu plików może zostać na siebie nałożonych, tworząc najpełniejszą wersję oprogramowania. Docker każdą z takich warstw określa mianem obrazu, a każdy z obrazów może być zapisany w kilku wersjach oznaczonych różnymi tagami. Po uruchomieniu kontenera Docker montuje wiele obrazów, jeden na drugim, tworząc stos. Na szczycie zawsze znajduje się warstwa w trybie do zapisu, która reprezentuje kontener. Warstwa znajdująca się bezpośrednio pod obecną warstwą określana jest mianem rodzica, natomiast najniżej położona warstwa obrazem bazowym.

Oficjalnym rejestrem obrazów, skąd można pobierać np. obrazy znanych dystrybucji, jest Docker Hub (hub.docker.com).
Zanim jednak zaczniemy go używać, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak dostępne tam obrazy są zbudowane i jak działają.

> WYSZUKIWANIE OBRAZÓW

Za pomocą klienta CLI możemy wyszukiwać po nazwie obrazy publicznie dostępne w rejestrze prowadzonym przez Docker Inc. Na przykład, aby sprawdzić, jakie obrazy systemu Debian dostępne są w rejestrze, należy wpisać komendę:

# docker search debian
...

Jeżeli maszyna podłączona jest do internetu, wyświetlona zostanie lista obrazów pasujących do wyszukiwanej frazy debian. Nazewnictwo prowadzone jest według konwencji użytkownik/obraz. Jeżeli nazwa nie składa się z dwóch członów oddzielonych znakiem /, oznacza to, że jest to obraz należący do głównego repozytorium, w którym obrazy może umieszczać tylko Docker Inc. Są to zazwyczaj oficjalne obrazy głównych projektów i dystrybucji. Repozytorium można przeglądać również poprzez wspomnianą stronę internetową Docker Hub, na której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące poszukiwanych przez nas obrazów. Aby pobrać obraz z głównego repozytorium, nie musimy mieć konta na Docker Hubie.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"