Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Nginx i Lighttpd – w pogoni za wydajnością

Data publikacji: 28-08-2015 Autor: Konrad Kubecki
Lighttpd to rosnący w siłę...

W cieniu liderów, jakimi są Apache oraz IIS, trwa rozwój oprogramowania konkurencyjnego, szybszego i łatwiejszego do wdrożenia. Nginx i Lighttpd to wydajne, funkcjonalne i bezpieczne serwery webowe, które zdobywają coraz szersze grono zwolenników.

Wymiana procesorów i dodawanie pamięci operacyjnej to niejedyne metody stosowane w pogoni za wydajnością. Obok rozwiązań sprzętowych istnieją również programowe. W numerze 6 (s. 64) i 7 (s. 58) „IT Professional” opisaliśmy sposób na zwiększenie dostępności i wydajności serwisów WWW za pomocą narzędzia do load balancingu – HAProxy. W niniejszym artykule przyjrzymy się konkurencyjnym dla Apache’a serwerom stron internetowych – Lighttpd i Nginx. Serwery te powstały kilka lat później od lidera tej branży. Główny cel przyświecający ich twórcom to stworzenie oprogramowania wydajniejszego oraz pozbawionego ograniczeń typowych dla Apache’a. Uzyskać jak najkrótsze czasy odpowiedzi przy optymalnym kodzie serwera webowego i maksymalnej oszczędności zasobów sprzętowych – tak w skrócie można opisać powody powstania Nginx i Light­tpd. Chęć stworzenia oprogramowania dobrze radzącego sobie z dużą liczbą jednoczesnych żądań zaowocowała dwoma interesującymi serwerami webowymi. Zadziwiająco lekkimi i szybkimi.

> Skromnie z procesami

Drugim, najczęściej stosowanym po Apache’u serwerem webowym jest Nginx dostępny na licencji BSD. Oprogramowanie to istnieje już ponad 11 lat, co przekłada się na stabilność działania i wiele dostępnych modułów. Podobnie jak Lighttpd charakteryzuje się maksymalną wydajnością przy niskim zapotrzebowaniu na pamięć operacyjną i moc procesora. U jego podstaw leży idea zakładająca użycie małej liczby procesów (workers), z których każdy potrafi obsłużyć tysiące jednoczesnych żądań. Powoduje to, że serwer nie musi tworzyć kolejnych procesów do obsłużenia pojawiających się połączeń. Oszczędzane są zasoby wymagane podczas tworzenia nowych procesów, a także czas potrzebny na wykonanie tej operacji.

Zarówno Lighttpd, jak i Nginx mają budowę modułową. Domyślnie instalowany serwer webowy oferuje ograniczoną liczbę opcji, wystarczającą do hostowania stron statycznych. Uruchomienie dodatkowych, niestandardowych możliwości wymaga zmian w plikach konfiguracyjnych oraz włączenia dodatkowych modułów.

> Tuż za liderem

Nginx jest serwerem webowym bardziej rozpowszechnionym niż Lighttpd. Sukcesywnie zdobywa rynek, skutecznie konkurując z największymi rywalami tej branży. Według badań firmy Netcraft Nginx obsługuje blisko 14,5% wszystkich stron internetowych na świecie. Spośród miliona najczęściej odwiedzanych witryn Nginx hostuje aż 216 tysięcy, co stanowi drugi wynik po Apache'u. Wdrożony został na ponad 640 tysiącach serwerów. O ile serwer Apache jest bezsprzecznym liderem w swojej kategorii, o tyle IIS nie może czuć się pewnie na drugiej pozycji, głównie za sprawą Nginx.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"