Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Skrypty dla System Center Operations Manager

Data publikacji: 02-01-2017 Autor: Bartosz Bielawski
Rys. 1. Aby uzyskać listę...
Rys. 2. Dodanie monitora MP...
Rys. 3. Pakiet rozszerzeń z...

Poszczególne elementy pakietu Microsoft System Center od wersji 2012 w mniejszym bądź większym stopniu wspierają PowerShella, dzięki któremu możemy zarządzać produktami. Niestety, wiele czynności nadal wymaga samodzielnego tworzenia skryptów i nie ma możliwości wykorzystywania PowerShella w ramach SCOM-a. Na szczęście z pomocą przychodzą produkty firm trzecich.

Używając PowerShella, mamy możliwość zarządzania produktami wchodzącymi w skład System Center oraz wykorzystywania możliwości języka skryptowego w ramach poszczególnych produktów. Przygotowując aplikację w SCCM czy tworząc akcje w ramach Orchestratora, możemy korzystać ze skryptów napisanych w PowerShellu. Są jednak wyjątki – nie ma wbudowanej możliwości wykorzystywania PowerShella w ramach System Center Operations Managera. Konieczne jest korzystanie z rozwiązań firm trzecich. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób do wykonania różnego rodzaju operacji w SCOM 2012 R2 wykorzystać PowerShella.

> MODUŁ OPERATIONSMANAGER

Polecenia służące do zarządzania Operations Managerem 2012 R2 oferowane są jako moduł. W odróżnieniu od innych produktów pakietu System Center autorzy modułu dla SCOM zadbali o jego odpowiednią dystrybucję – ścieżka, w której umieszczono folder zawierający moduł, dodana jest do zmiennej środowiskowej PSModulePath, a sam moduł spełnia wymóg, aby odpowiedni plik OperationsManager.psd1 znajdował się w folderze o tej samej nazwie bazowej. Dzięki temu moduł importowany jest w tle w momencie, gdy zaczynamy z niego korzystać.

W ramach modułu oferowane są polecenia przydatne zarówno do analizy aktualnego stanu systemu, jak i w zarządzaniu jego składowymi. Wykorzystując odpowiedni cmdlet, możemy więc pobrać informacje o aktualnie aktywnych alarmach:

Get-SCOMAlert -ResolutionState 0

Możemy też sprawdzić, czy w naszym środowisku istnieją jakieś obiekty w trybie konserwacji, i jednocześnie na wszystkich lub na odpowiednio przefiltrowanych tryb konserwacji wyłączyć:

Get-SCOMMaintenanceMode |

Set-SCOMMaintenanceMode –EndTime (Get-Date) –Comment 'Wyłączam tryb konserwacji'

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"