Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Dane relacyjne w chmurze

Data publikacji: 31-03-2017 Autor: Marcin Szeliga

Przedstawiamy SQL Server i bazy SQL Azure – usługi dostępne w chmurze publicznej pozwalające na korzystanie z funkcjonalnej, wydajnej i ogólnodostępnej relacyjnej bazy danych bez wydatków inwestycyjnych i z minimalnymi kosztami operacyjnymi.

Od nowoczesnych aplikacji wymaga się, żeby były ogólnodostępne, łatwe w użyciu i bezpieczne. Ogólnodostępność oznacza, że aplikacja powinna być mobilna i korzystać z globalnie dostępnych przez internet usług. Łatwość użycia oznacza po pierwsze, że aplikacja powinna być inteligentna, np. przewidzieć, że z powodu większego niż zazwyczaj zainteresowania klientów nie uda nam się zarezerwować stolika w wybranej restauracji i zasugerować inną na podstawie naszych upodobań i ocen innych klientów. Po drugie, użytkownicy coraz częściej oczekują możliwości komunikacji z programem nie tylko przy użyciu klawiatury czy dotykowego ekranu, ale również głosu i obrazu, które powinny być przez tę aplikację prawidłowo rozpoznane i zinterpretowane. Trzeci wymóg – bezpieczeństwo, oznacza konieczność zapewnienia, że zbierane i przetwarzane przez aplikację dane nie trafią w niepowołane ręce i nie będą przez niepowołane osoby zmodyfikowane.

Spełnienie tych wymagań wymaga korzystania przy tworzeniu aplikacji z nowoczesnych usług oferujących przechowywanie, przetwarzanie i pobieranie danych w różnych formatach. Tematem serii artykułów są umożliwiające realizację tych zadań usługi danych Azure (Azure Data Services). W pierwszej części przedstawione zostaną usługi SQL Server i bazy SQL Azure, w kolejnych przyjrzymy się usługom pozwalającym przetwarzać dane nierelacyjne. Serię zakończy artykuł poświęcony usłudze wyszukiwania danych (rys. 1).

> Baza SQL Azure

Baza SQL Azure to relacyjna baza danych, w dużym stopniu zgodna z SQL Server 2016, dostępna jako usługa PaaS (Platform as a Service), czyli w całości zarządzana przez Microsoft. Baza ta może być automatycznie skalowana, a bezpieczeństwo przechowywanych w niej danych zapewniają automatycznie tworzone kopie zapasowe i zaawansowane zabezpieczenia.

Chmura Azure oferuje dwie usługi relacyjnych baz danych: bazę SQL i serwer SQL działający w maszynie wirtualnej. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią dla danej aplikacji usługę.

Wirtualny serwer SQL Server jest usługą IaaS (Infrastructure as a Ser­vice) gwarantującą 100% zgodność z działającymi lokalnie serwerami SQL Server w wersjach od 2008 do 2016. Jeżeli migrujemy do chmury istniejącą aplikację, która wykorzystuje funkcje serwera SQL niedostępne w usłudze baza SQL, powinniśmy wybrać usługę SQL Server.

Lista różnic pomiędzy usługami dostępna jest pod adresem docs.microsoft.com/en-us/azure/sql-database/sql-database-features.

Wybierając serwer SQL Server, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że to na nas spadnie obowiązek administracji zarówno wirtualnym systemem Windows, jak i zainstalowanym w niej serwerem SQL Server. Chociaż zakres prac administracyjnych będzie mniejszy, bo nie będzie obejmował utrzymania sprzętu, zapewniania łączności internetowej i ewentualnego serwera zapasowego, to nadal będzie większy niż w wypadku usługi baza SQL Azure.

Wyjątkową cechą usługi baza SQL jest możliwość jej automatycznego skalowania wszerz i wzwyż. Skalowanie wszerz oznacza, że możemy tworzyć dodatkowe bazy SQL i dzielić pomiędzy nie dane (np. uruchomić osobną bazę dla każdego klienta). Skalowalność wzwyż polega na możliwości przydzielenia i odbierania bazie SQL dodatkowych zasobów online bez konieczności zatrzymywania aplikacji klienckich. Jeżeli aplikacja obsługuje wielu użytkowników, z których każdy powinien mieć dostęp wyłącznie do własnych danych i liczba tych użytkowników będzie rosła, powinniśmy wybrać usługę baza SQL.

[...]

Autor od 20 lat zawodowo pracuje z danymi i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"