Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

SQL Server 2016 AlwaysOn Availability Groups

Data publikacji: 08-05-2017 Autor: Dominik Targosz
SQL SERVER 2016 ALWAYSON...

SQL Server 2016 wniósł wiele nowych funkcji i udoskonaleń do aktualnych rozwiązań. Zmiany w dużym stopniu dotyczą także technologii AlwaysOn Availability Groups, w której wprowadzono wiele istotnych i oczekiwanych usprawnień. W artykule przedstawiamy szczegółowy opis możliwości SQL Server 2016 dotyczących tego zakresu funkcjonalności.

SQL Server 2016 AlwaysOn Availability Groups to już trzecia odsłona technologii mającej za zadanie wyprzeć mirroring baz danych. Warto przyjrzeć się, jak zmieniała się ona w ostatnich edycjach SQL Server i czy warto zastąpić nią aktualnie wykorzystywane rozwiązanie, chroniące serwer bazodanowy przed przestojami.

> CZYM JEST ALWAYSON AVAILABILITY GROUPS?

Funkcjonalność AlwaysOn Availability Groups (AG) została przedstawiona po raz pierwszy w SQL Server 2012 (nazwa kodowa: „Denali”) jako nowe spojrzenie na zagadnienia związane z ochroną baz danych. Technologia ta łączy w sobie rozwiązania wysokiej dostępności (HA) z zaletami klastrów oraz mirroring baz danych. Uprzednio znane metody na uzyskanie wysokiej dostępności środowiska SQL Server to:
 

  • Log Shipping,
  • Database Mirroring,
  • Transactional Replication,
  • Failover Clustering.


Denali wprowadził piąty mechanizm, pozwalający na jednoczesne replikowanie grup baz danych z możliwością przełączania na jedną z aktywnych kopii w przypadku wystąpienia problemów. Dzięki temu czas przestoju wynikający z awarii, konserwacji lub odtwarzania systemu po awarii (DR – disaster recovery) można było zredukować do niezbędnego minimum. Ponadto pasywne repliki, synchronizowane w trybie synchronicznym lub asynchronicznym można wykorzystać do raportowania, rozwiązań analitycznych czy wykonywania kopii zapasowych. Tym sposobem wszystkie węzły mogą brać aktywny udział w dostarczaniu usług, zamiast pasywnie czekać na awarię, jak w tradycyjnym podejściu klastra pracy awaryjnej w trybie Active/Passive (jeden węzeł aktywny/ drugi w rezerwie).

Warto zauważyć, że produkt ten jest zarówno rozwiązaniem wysokiej dostępności, jak i technologią służącą do odzyskiwania systemu po awarii. Stąd jest on często nazywany rozwiązaniem typu HADR/HADRON (High Availability Dis­aster Recovery Always On). Co ciekawe, AlwaysOn Availability Groups nie wymaga współdzielonego magazynu danych (Shared Storage), co całkowicie eliminuje konieczność stosowania kosztownych pamięci masowych typu SAN.

> EWOLUCJA ALWAYSON

Kilka słów warto poświęcić samemu zwrotowi „AlwaysOn”, który jest bardziej hasłem marketingowym niż osobną funkcją. Otóż począwszy od SQL Server 2012, wyrażeniem tym Microsoft zaczął promować dwie różne technologie:
 

  • AlwaysOn Failover Cluster Instances (FCI) – czyli doskonale znany z wcześniejszych edycji SQL Server klaster pracy awaryjnej;
  • AlwaysOn Availability Groups (AG), a więc tzw. grupy dostępności SQL Ser­ver, które są tematem tego artykułu.

 

[...]

 

Autor pracuje jako inżynier systemowy. Posiada certyfikacje VCP i MCSA.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"