Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Dane nierelacyjne w chmurze

Data publikacji: 08-05-2017 Autor: Marcin Szeliga

W poprzedniej części artykułu przedstawiona została Baza SQL Azure – relacyjna, wydajna, skalowalna i bezpieczna, a przy tym prawie w 100% zgodna z serwerem SQL Server baza danych w chmurze. W tym odcinku przyjrzymy się interesującej alternatywie – oferowanej jako usługa (a więc w modelu PaaS) bazie NoSQL o nazwie DocumentDB.

DocumentDB to usługa nierelacyjnej bazy danych oferowana na platformie Azure, w pełni zarządzana przez Microsoft. Umożliwia ona przechowywanie dokumentów (plików JSON) o dowolnej strukturze oraz ich odczytywane za pomocą zapytań języka o składni przypominającej standardowy język SQL.

Nierelacyjne bazy danych (bazy NoSQL) oferują większą wydajność i lepszą skalowalność od baz relacyjnych, o ile przechowywane w nich dane nie są (lub są rzadko) modyfikowane, a poszczególne zapytania dotyczą pojedynczych (lub niewielu) obiektów, takich jak konkretny klient czy zamówienia z podanego dnia.

Do wyjątkowych cech DocumentDB należą: przewidywalna i możliwa do skonfigurowania wydajność, obsługa transakcji, możliwość tworzenia obiektów (funkcji, procedur i wyzwalaczy) po stronie bazy danych i praktycznie nieograniczona skalowalność. Jeśli dodamy do tego łatwość instalacji i możliwość pracy przy użyciu standardowych, powszechnie używanych narzędzi, języków i protokołów (takich jak REST, JSON i JavaScript), otrzymamy interesującą alternatywę dla programistów i architektów aplikacji, które przetwarzają dane o dowolnej, zmieniającej się strukturze i których czas rynkowej publikacji musi być jak najkrótszy.

Ogólny sposób działania bazy DocumentDB pokazany został na rys. 1.

Baza DocumentDB jest używana nie tylko przez takich klientów jak klub FC Barcelona czy firma komputerowa Next Games, ale również przez Microsoft. Największa baza DocumentDB obsługuje serwis MSN – zawiera ona ponad 25 TB danych 500 milionów użytkowników. Związane z bazą DocumentDB zasoby tworzą hierarchiczny model, na szczycie którego znajduje się konto DocumentDB, a na dole poszczególne dokumenty (rys. 2).

> Dokumenty

Każdy zapisany w bazie DocumentDB dokument jest plikiem w formacie JSON. Format ten zawiera samoopisujące się elementy, np. poniższy dokument zawiera m.in. element lastName
o wartości Andersen. Wartości elementów nie muszą być liczbami czy ciągami znaków – ważną cechą formatu JSON jest możliwość zagnieżdżania elementów. Na przykład element children może zawierać elementy firstName i pets, a ten ostatni – elementy givenName i type:

{
"id": "AndersenFamily",
"lastName": " Andersen ",
"parents": [
{ "firstName": "Thomas", "relationship": "father" },
{ "firstName": "Mary Kay", "relationship": "mother" }
],
"children": [
{
"firstName": "Henriette Thaulow",
"gender": "female",
"grade": 5,
"pets": [ { "givenName": "Fluffy", "type": "Rabbit" } ]
}
],
"location": { "state": "WA", "county": "King", "city": "Seattle" },
"isRegistered": true
}

DocumentDB jest w pełni zgodny z formatem JSON, a wszystkie operacje na dokumentach, w tym ich tworzenie, zastępowanie, modyfikowanie, wyszukiwanie i odczytywanie może zostać przeprowadzone z użyciem interfejsu REST API lub dedykowanych bibliotek SDK.

 

[...]

 

Autor od 20 lat zawodowo pracuje z danymi i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"