Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

Poczta hybrydowa – integracja środowiska lokalnego i chmury

Data publikacji: 29-08-2017 Autor: Michał Gajda

Kontynuujemy temat tworzenia systemu hybrydowej poczty elektronicznej. W pierwszych dwóch częściach cyklu skonfigurowaliśmy elementy infrastruktury lokalnej oraz przygotowaliśmy niezbędne elementy środowiska chmurowego. Pozostało wykonać ostatni krok, czyli zintegrować ze sobą oba elementy.

O statnim etapem integracji środowiska pocztowego jest powrót do lokalnej instalacji systemu Exchange 2016, którą wdrażaliśmy w pierwszej części cyklu. W ramach niej zostanie zainicjalizowany proces konfiguracji środowiska Exchange Hybrid, natomiast sama konfiguracja będzie się już odbywać za pomocą zewnętrznego narzędzia, jakim jest Microsoft Office 365 Hybrid Configuration Wizard. Cały proces konfiguracji został przedstawiony w ramce Kreator konfiguracji hybrydowej.

Pomyślne przeprowadzenie procesu konfiguracji środowiska hybrydowego przyczyni się m.in. do utworzenia niezbędnych łączników wysyłania oraz odbierania. Po stronie lokalnej infrastruktury poczty elektronicznej, oprócz wcześniej utworzonego łącznika wysyłania wiadomości do zewnętrznych nadawców, dostępny będzie kolejny dedykowany łącznik o nazwie Outbound to Office 365. Jak łatwo się domyślić, zapewni on komunikację w przepływie poczty e-mail pomiędzy lokalną infrastrukturą, a środowiskiem w chmurze. Dodatkowo nieznacznym modyfikacjom ulegnie łącznik odbierania, jakim jest Default Frontend <Nazwa serwera>. Zostaną do niego dodane niezbędne parametry zabezpieczeń uwierzytelniania TLS, dzięki czemu możliwe będzie bezpieczne odbieranie wiadomości przychodzących z chmury Office 365.

W chmurowej części konfiguracji hybrydowej zostaną utworzone adekwatne łączniki pozwalające na bezpieczne odbieranie oraz wysyłanie wiadomości z lokalnej części infrastruktury poczty. Będą to odpowiedniki łącznika odbierania o nazwie Inbound from <Guid Organizacji> oraz łącznika wysyłania o nazwie Outbound to <Guid Organizacji>. Cały dziennik zdarzeń z procesu konfiguracji hybrydy dostępny jest w lokalizacji %AppData%\Microsoft\Exchange Hybrid Configuration.

> Dla kogo hybryda

Budowanie środowiska hybrydowego nie jest wcale skomplikowane, nawet w przypadkach pełnej integracji, jaka została zaprezentowana w niniejszym cyklu. Wymaga ona jedynie przygotowania kilku zależnych od siebie elementów infrastruktury. Oczywiście, w zależności od wielkości organizacji, i przy uwzględnieniu jej wymagań, możliwe jest wybranie różnych ścieżek konfiguracyjnych, takich jak na przykład mechanizmu jednolitego uwierzytelniania.

Pomyślne przejście całego procesu pozwoli na wzbogacenie interfejsu centrum administracyjnego programu Exchange o nowe możliwości. Dzięki temu w wybranych miejscach panelu administracyjnego zauważymy pojawienie się nowych funkcji. Pozwoli to nie tylko na usprawnienie administracji lokalną częścią systemu pocztowego, ale również i całym środowiskiem hybrydowym. O tym, jak korzystać z nowych możliwości, napiszemy w kolejnym, ostatnim już odcinku cyklu.

[...]

Autor pracuje jako specjalista ds. wdrożeń, zajmuje się implementowaniem nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Jest twórcą webcastów i artykułów publikowanych w czasopismach i serwisach internetowych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"