Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Cobbler – automatyzacja procesu wdrażania systemów

Data publikacji: 08-01-2018 Autor: Konrad Kubecki
WYGODNY INTERFEJS WEBOWY

Sporadyczna instalacja pojedynczego lub nawet kilku serwerów może być interesującym zajęciem. Czy takie same odczucia będą towarzyszyć instalacji kilkudziesięciu lub kilkuset nowych systemów operacyjnych? W takich sytuacjach narzędzia automatyzujące proces wdrażania systemów wraz z kompletną konfiguracją są doskonałym pomocnikiem administratora.

Cobbler to oprogramowanie, które służy do nienadzorowanej, sieciowej instalacji systemów operacyjnych. Jego działanie bazuje na takich usługach jak dhcp, dns, tftp, http oraz na plikach odpowiedzi kickstart. W jaki sposób wygląda proces wdrożenia? Nowy serwer, zarówno fizyczny, jak i wirtualny, uruchamia się z sieci. Pobierając ustawienia z serwera dhcp, dowiaduje się on również o serwerze Cobblera. Od niego dostaje listę dostępnych profili, czyli możliwych do wdrożenia scenariuszy. W najskromniejszej wersji w skład profilu wchodzi konkretna dystrybucja systemu operacyjnego oraz plik kickstart zawierający odpowiedzi dla instalatora. Na podstawie wybranego profilu odbywa się niewymagająca nadzoru instalacja systemu operacyjnego. W nieco bardziej rozbudowanym scenariuszu profile są wzbogacone o dodatkowe skrypty, które mogą w nowym systemie instalować usługi, konta użytkowników, wgrać odpowiednie pliki konfiguracyjne i wykonać wiele innych czynności. Cobbler daje możliwość maksymalnej optymalizacji wdrażania systemów operacyjnych (rozumianej jako automatyczna instalacja kompletnego systemu zawierającego całość wymaganej konfiguracji). Im więcej czynności zostanie powierzonych Cobblerowi, tym mniej ręcznej pracy będzie trzeba wykonać przy każdym nowym serwerze.

> KORZYŚCI Z WDROŻENIA

Cobbler pozwala na przechowywanie różnych konfiguracji przeznaczonych dla wielu dystrybucji Linuksa (m.in. Red­Hat, CentOS, Fedora, SUSE, Debian, Ubuntu) oraz dla różnych zastosowań (serwery aplikacyjne, serwery plikowe, stacje robocze). Dla każdej z tych kategorii można utworzyć odrębną, dedykowaną specyfikację, a następnie hurtowo uruchamiać za jej pomocą nowe systemy.

Korzyści, jakie niesie wdrożenie rozwiązania opartego na serwerze Cobblera, jest wiele. Przede wszystkim automatyzacja. Systemy operacyjne, usługi, aplikacje oraz cała dodatkowa konfiguracja nowego systemu opierają się na powielaniu zdefiniowanych przez administratora standardów. To z kolei przekłada się na czas potrzebny na oddanie do użytku kolejnego serwera. Automatyczne wdrażanie jest po prostu znacznie szybsze niż ręczna instalacja. Co więcej, Cobbler pozwala na uruchomienie wielu instalacji sieciowych równolegle. Są to operacje pozbawione ryzyka błędu ludzkiego, jaki może się przytrafić nawet wtedy, gdy dana czynność była już wykonywana przez daną osobę wielokrotnie. Cobbler bazuje na plikach konfiguracyjnych i skryptach, więc nie ma tu miejsca na przypadkowe błędy ludzkie.

Wykorzystanie Cobblera to również droga do ustandaryzowania konfiguracji. Instalując wiele identycznych serwerów, łatwiej jest poruszać się po ich konfiguracji, diagnozować awarie, przewidywać ewentualne problemy, a także wprowadzać kompleksowe zmiany. Kolejną zaletą wdrożenia Cobblera jest łatwość użycia. O ile samo przygotowanie kompletnego środowiska i skonfigurowanie wchodzących w jego skład licznych narzędzi może być czasochłonne i dość skomplikowane, to późniejsze korzystanie z narzędzia podczas instalowania nowych serwerów jest wygodne i nie sprawi kłopotu nawet mniej doświadczonym pracownikom.

W niniejszym artykule przedstawimy sposób uruchomienia testowego środowiska, w którym można doskonalić metody automatycznej instalacji systemów operacyjnych. Co ciekawe, wdrożenie w środowisku produkcyjnym może być nawet prostsze niż w testowym, ponieważ pewne elementy mogą już być tam skonfigurowane (w szczególności serwery dns i dhcp).

> ŚRODOWISKO TESTOWE

Przykładowa instalacja bazuje na założeniu, że w sieci lokalnej nie istnieje inny serwer dhcp i dns. W związku z tym pozwolimy Cobblerowi na dodawanie wpisów do konfiguracji tych usług. Maszyna wirtualna serwera Cobblera/dhcp/dns oraz maszyny klientów zostaną uruchomione w VirtualBoxie. Do instalacji serwera i klientów zostanie wykorzystany system Linux CentOS 7.

Przed rozpoczęciem instalacji Cobblera zalecane jest wyłączenie SELinuksa. Można go też przestawić w tryb permissive, co spowoduje, że mechanizm nie będzie niczego blokował, ale jego aktywność zostanie zapisana w pliku /var/log/audit/audit.log. Jeśli zakładamy, że w dłuższej perspektywie SELinux musi aktywnie działać na serwerze Cobblera, warto użyć wspomnianego trybu permissive, a następnie na podstawie zdarzeń zapisanych w logach dodać wyjątki i finalnie przestawić SELinux w tryb enforced.

[...]

Autor pracuje jako specjalista ds. infrastruktury IT w firmie z branży ubezpieczeniowej. Zajmuje się m.in. wdrażaniem i utrzymywaniem rozwiązań opartych na systemach Windows Server, Linux Red Hat/CentOS oraz platformach wirtualizacyjnych firmy VMware.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"