Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Nowe funkcje serwera SQL Server

Data publikacji: 24-01-2018 Autor: Marcin Szeliga
Rys. 1. Pakiety SSIS mogą być...

Poprzednie części artykułu poświęcone były nowym funkcjom serwera baz danych. W trzeciej – i ostatniej – części przyjrzymy się zmianom wprowadzonym w usługach Business Intelligence serwera SQL Server 2017. Dokładnie mówiąc, nowym funkcjom usług SSIS, SSAS i SSRS, ponieważ w wersji 2017 w usługach DQS i MDS nie pojawiły się żadne zmiany.

SQL Server to kompletna platforma danych, w skład której wchodzą: serwer baz danych (SQL Server), platforma ETL (SQL Server Integration Ser­vices), usługi analityczne (SQL Server Analysis Services), usługi raportowania (SQL Server Reporting Services), usługi zarządzania jakością danych (SQL Server Data Quality Services), usługi zarządzania danymi wzorcowymi (SQL Server Master Data Services).
Nowe funkcje usługi SSIS (SQL Ser­v­er Integration Services) można podzielić na trzy kategorie:•narzędzia programistyczne,•funkcje integracyjne,•funkcje skalowalności wszerz.
Do pierwszej kategorii należą nowe konektory. W wersji 2017 możliwe jest pobieranie danych w formacie OData z usług Microsoft Dynamics AX Online oraz Microsoft Dynamics CRM Online. Dodatkowo pakiet Azure Pack dla SSIS 2017 zawiera konektor pozwalający pobierać dane z usługi Azure Data Lake Store.

> Funkcje integracyjne

Najnowsza wersja usługi SSIS została zintegrowana z systemami Linux oraz chmurą Azure.

Integracja z systemami Linux

Integracja SSIS z systemem Linux na razie sprowadza się do możliwości uruchamiania pakietów SSIS (plików .dtsx) na komputerach działających pod kontrolą systemu Ubuntu lub Red Hat, na których została zainstalowana usługa SQL Server Integration Services.


Usługa ta nie wchodzi w skład wersji serwera SQL Server 2017 przeznaczonej dla systemów Linux i musi zostać zainstalowana dodatkowo. W obu dystrybucjach systemu Linux instalacja przebiega podobnie, poniżej zostały przedstawione kroki wymagane do zainstalowania usługi SSIS w systemie Ubuntu.


Po pierwsze, należy zarejestrować repozytorium pakietów i pobrać z niego pakiet mssql-server-is:


curl https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | sudo apt-key add –
sudo add-apt-repository
"$(curl https://packages.microsoft.com/
config/ubuntu/16.04/
mssql-server-2017.list)"
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y mssql-server-is

 

Następnie należy skonfigurować usługę i zarejestrować jej ścieżkę:


sudo /opt/ssis/bin/ssis-conf setup


export PATH=/opt/ssis/bin:$PATH
Uruchomienie pakietów SSIS sprowadza się do ich skopiowania na komputer z systemem Linux i wykonania instrukcji $ dtexec /F <nazwa pakietu > /DE <hasło>.
W czasie powstawania artykułu katalog SSISDB nie był dostępny w wersji dla systemów Linux, a więc monitorowanie wykonania pakietów i automatyczne ich uruchamiania według zaplanowanych harmonogramów musiało być realizowane za pomocą własnych skryptów i narzędzi systemu Linux, takich jak cron.


Integracja z chmurą Azure


Integracja usługi SSIS z chmurą Azure pozwala na wgranie pakietów SSIS do katalogu SSISDB utworzonego w ramach usługi SQL Azure Database oraz uruchomienia tych pakietów w będącym częścią usługi Azure Data Factory środowisku Azure SSIS Integration Runtime.


Rozwiązanie to zapewnia ciągłą dostępność platformy ETL oraz jej skalowalność na żądanie, zarówno wszerz, jak i wzwyż, bez konieczności inwestowania we własne serwery. Skalowalność uzyskuje się poprzez:•określenie wielkości i liczby węzłów usługi Azure Data Factory;•zmianę planu taryfowego usługi SQL Azure Database, w której utworzony został katalog SSISDB;•określenie maksymalnego poziomu zrównoleglania uruchamianych pakietów SSIS.


W czasie powstawania artykułu jedynym sposobem zainstalowania zintegrowanego środowiska uruchomieniowego IR było wykonanie skryptów Azure PowerShell. Przykładowe skrypty wraz z opisem dostępne są pod adresem tinyurl.com/ssis-tutorial. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu praca z usługą zdalną SSIS (w tym uruchamianie i monitorowanie działania pakietów) nie różni się od pracy z lokalną usługą.

> Skalowalność wszerz

Wersja 2017 usługi SSIS (dotyczy to tylko usługi dla systemów Windows) umożliwia uruchamianie zapisanych w katalogu SSISDB pakietów na wielu komputerach oraz scentralizowane zarządzanie i monitorowanie wykonywania pakietów.

Instalując usługę SSIS, można wybrać opcje skalowalności wszerz Scale Out Master lub Scale Out Worker. Komputer, na którym zainstalowana zostanie opcja Scale Out Master, będzie nadzorował i koordynował wykonywanie pakietów SSIS przez komputery działające jako robotnicy. Ta rola może być pełniona wyłącznie przez SQL Server Enterprise.

W pierwszej kolejności należy zainstalować usługę nadzorcy. Wymaga to podania numeru portu używanego do komunikacji z robotnikami, wskazania certyfikatu (lub wygenerowania nowego), który zostanie użyty do zabezpieczenia tej komunikacji oraz włączenia opcji Enable this server as SSIS scale out master dla katalogu SSISDB.

[...]

Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie, jest autorem książek poświęconych analizie danych i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"