Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


15.07.2022

Nowa wersja BDRSuite

Vembu Technologies, dostawca oprogramowania do ochrony danych w środowiskach fizycznych,...
15.07.2022

Zarządzanie końcówkami

baramundi software opublikowało nową wersję narzędzia do ujednoliconego zarządzania...
15.07.2022

Cyberzwiadowca

FortiRecon to kompleksowe narzędzie do ochrony przed cyfrowym ryzykiem (Digital Risk...
15.07.2022

Kontrola audiowizualna

Optoma wprowadziła oprogramowanie zintegrowane z chmurową platformą Microsoft Azure do...
15.07.2022

Chmura bezpieczeństwa

Cisco przedstawiło plan stworzenia Security Cloud – globalnej, zintegrowanej, opartej na...
15.07.2022

Nowy laptop do pracy zdalnej

Wielozadaniowość pracy hybrydowej to idea, która była inspiracją dla inżynierów Della...
15.07.2022

Monitoring bez zakłóceń

Firma Axis Communications proponuje nową serię kamer wyposażonych w najnowsze technologie...
15.07.2022

Na poziomie petabajtów

Dostępny jest nowy model HD6500 firmy Synology, pierwszy z serii HD zaprojektowany z...
15.07.2022

Procesory na rynku...

irma AMD ogłosiła, że procesory Threadripper PRO 5000 WX w lipcu br. będą oferowane przez...

SharePoint 2016. Przygotowanie do wdrożenia, zarządzanie farmą SharePoint Server

Data publikacji: 29-10-2018 Autor: Beata Zalewa
TOPOLOGIE FARM SHAREPOINT

Wybór architektury farmy SharePoint Server 2016 jest trudną decyzją, szczególnie w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie wdrażały programu SharePoint. Decyzja o architekturze farmy w dużej mierze zależy od kilku czynników: przewidywanej ilości danych, liczby użytkowników, którzy będą potrzebowali dostępu do naszej farmy jednocześnie, ogólnej liczby użytkowników i oczywiście dostępnych funduszy na zakup sprzętu i licencji na oprogramowanie. Ważne są też wymagania dotyczące wysokiej dostępności i odtwarzania po awarii (RTO/RPO).

 

Tradycyjne wdrożenia SharePoint Server w wersjach 2007, 2010 i 2013 miały trzy główne warstwy: serwer sieci Web (Front-end Web Ser­ver), serwer aplikacji (Application Server) i serwer bazodanowy (Database Server). Wraz z pojawieniem się funkcji MinRole w SharePoint 2016, a razem z nią różnych ról, jakie odgrywa serwer, możliwe jest zmniejszenie złożoności projektowanej farmy SharePoint nie tylko za pomocą uproszczonej koncepcji topologii, ale też wymuszenie tego już na poziomie wdrażania serwerów. Opcja MinRole pozwala użytkownikom – praktycznie od razu na początku instalacji, niezależnie od tego, czy tworzymy nową farmę, czy też dodajemy nowy serwer do istniejącej już farmy – na zdefiniowanie roli tego serwera i pozwolenie, aby SharePoint automatycznie włączył lub wyłączył usługi specyficzne dla danej roli (przykładowy opis krok po kroku w ramce).

 

> TOPOLOGIE FARM SHAREPOINT


Tworząc schemat naszej farmy, możemy wybierać pomiędzy różnymi topologiami, które pozwalają na elastyczność, jeśli chodzi o liczbę serwerów i odgrywane przez nie role. I tak np. sugerowana minimalna liczba serwerów potrzebna do stworzenia farmy o wysokiej dostępności to sześć, w tym dwa serwery sieci Web, dwa serwery aplikacji i dwa serwery z uruchomionym programem SQL Server. Administratorzy mogą kontrolować, które serwery odgrywają określone role aplikacji, przechodząc do strony Usługi na serwerze (Services on server) w witrynie administracji centralnej (Central Administration site).

Istnieją trzy kategorie topologii farm SharePoint:

 

  • Małe farmy – zazwyczaj mają od 3 do 5 serwerów i mogą mieć dwie lub trzy warstwy. W niewielkiej farmie dwupoziomowej na serwerze lub serwerach sieci Web uruchamiane są również usługi takie jak: usługi wyszukiwania (Search) lub formularze programu InfoPath. Mała farma może obsłużyć od 10 000 do 20 000 użytkowników, w zależności od wymagań dotyczących współbieżności i usług.
  • Średnie farmy – takie farmy obejmują od 6 do 10 serwerów, które są podzielone na trzy poziomy. W średnich farmach usługi są często uruchomione na serwerach aplikacji, z dedykowanymi serwerami pod usługi wyszukiwania. Średnia farma może zarządzać nawet 40 milionami obiektów. Średnią farmę da się rozszerzyć, wdrażając więcej niż jeden serwer bazodanowy, przy czym bazy danych pod usługi wyszukiwania muszą zostać oddzielone od innych baz danych SharePoint.
  • Duże farmy – takie farmy zaczynają się od około 10 serwerów z możliwością późniejszego skalowania. Zaleceniem dotyczącym skalowania dużej farmy jest grupowanie usług lub baz danych o podobnych parametrach wydajnościowych w dedykowane serwery, a następnie skalowanie serwerów jako grupy. Więcej informacji na temat topologii farm serwerów można znaleźć w artykule na stronach Microsoft („Technical diagrams for SharePoint Server”, tinyurl.com/SharePointSrv-topo).


> ROLE SERWERA SHAREPOINT

Podczas wdrażania farmy SharePoint 2016 można zainstalować niektóre lub wszystkie role na jednym serwerze (niestandardowa rola serwera) lub zainstalować każdą rolę na przeznaczonym dla niej serwerze w celu utworzenia topologii farmy. Przykładowo można dodawać serwery do farmy (skalowanie), aby współdzielić istniejące usługi z bieżącymi serwerami farm. Da się również dedykować określone serwery do uruchamiania określonych usług, takich jak usługi wyszukiwania, lub dedykować serwery do określonych ról, takich jak rola serwera sieci Web.
SharePoint Server 2016 dostarcza następujących ról serwera:

Role dedykowane (Dedicated Roles) są przeznaczone dla dużych farm i zapewnienia maksymalnej wydajności:

 

  • Fronton (Front-end) – serwery z taką rolą hostują aplikacje webowe (web applications) jako witryny IIS i odpowiadają na żądania od przeglądarek. Serwer IIS działa jako miejsce docelowe adresu URL, który użytkownik wpisuje. Serwery są zoptymalizowane pod kątem małego opóźnienia i wysokiej wydajności.
  • Aplikacja (Application) – serwery z taką rolą wykonują zadania związane z aplikacjami usługi (service applications) w SharePoint Server 2016, a użytkownicy zazwyczaj nie łączą się bezpośrednio z tymi serwerami. Serwery te są zoptymalizowane pod kątem wysokiej przepustowości.


[...]

Niezależny konsultant, trener i prelegent na konferencjach. Od ponad 10 lat zajmuje się technologiami firmy Microsoft, głównie .NET, SQL Server, SharePoint i Azure, w tym programowaniem i optymalizacją aplikacji i baz danych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"