Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


15.07.2022

Nowa wersja BDRSuite

Vembu Technologies, dostawca oprogramowania do ochrony danych w środowiskach fizycznych,...
15.07.2022

Zarządzanie końcówkami

baramundi software opublikowało nową wersję narzędzia do ujednoliconego zarządzania...
15.07.2022

Cyberzwiadowca

FortiRecon to kompleksowe narzędzie do ochrony przed cyfrowym ryzykiem (Digital Risk...
15.07.2022

Kontrola audiowizualna

Optoma wprowadziła oprogramowanie zintegrowane z chmurową platformą Microsoft Azure do...
15.07.2022

Chmura bezpieczeństwa

Cisco przedstawiło plan stworzenia Security Cloud – globalnej, zintegrowanej, opartej na...
15.07.2022

Nowy laptop do pracy zdalnej

Wielozadaniowość pracy hybrydowej to idea, która była inspiracją dla inżynierów Della...
15.07.2022

Monitoring bez zakłóceń

Firma Axis Communications proponuje nową serię kamer wyposażonych w najnowsze technologie...
15.07.2022

Na poziomie petabajtów

Dostępny jest nowy model HD6500 firmy Synology, pierwszy z serii HD zaprojektowany z...
15.07.2022

Procesory na rynku...

irma AMD ogłosiła, że procesory Threadripper PRO 5000 WX w lipcu br. będą oferowane przez...

Pomiar wydajności serwera SQL

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Marcin Szeliga

Zapewnienie wydajnego działania serwerów jest jednym z najważniejszych obowiązków administratorów baz danych. Mimo to niewielu administratorów zbiera i analizuje dane dotyczące wydajności. Część z nich uważa, że monitorowanie i optymalizacja wydajności są zbyt skomplikowane, a reszta nie ma na to czasu, pochłonięta codziennymi obwiązkami.

 

To dwie skrajne postawy, które w rezultacie objawiają się podobnym zachowaniem – optymalizacja wydajności często sprowadza się do czekania, aż użytkownicy zgłoszą kolejny problem. Tymczasem aktywne monitorowanie wydajności serwerów przynosi wymierne korzyści:
 

  • Pozwala zrezygnować z opinii użytkowników jako podstawowego kryterium oceny. Ocena użytkowników jest bardzo subiektywna i nieprecyzyjna – to, co dzisiaj wydaje im się nieakceptowalnym spowolnieniem, jeszcze wczoraj oceniali jako normalne działanie programu. W dodatku każdy użytkownik stosuje własne kryteria oceny wydajności.
  • Ułatwia dyskusje z innymi działami IT. Zrzucanie winy na bazy danych za niską wydajność działania programów jest równie popularne wśród administratorów SAN co programistów. Dysponując danymi dotyczącymi wydajność serwera oraz wynikami ich analiz, administrator może wskazać faktyczne wąskie gardła obniżające wydajność systemu.
  • Pozwala szybciej wykrywać problemy, a nawet przewidywać je, zanim wystąpią. Szybsze ich wykrycie przekłada się na skrócenie czasu jego rozwiązania, a wykrycie problemu, zanim on wystąpi, pozwala usunąć go w sposób całkowicie niewidoczny dla użytkowników.


Celem artykułu jest przedstawienie metody monitorowania wydajności serwerów SQL przy użyciu standardowych narzędzi systemu Windows i serwera SQL oraz ich analizowania za pomocą darmowego oprogramowania Power BI Desktop. Na początek przyjrzyjmy się sposobom zbierania danych o wydajności serwerów.

> OCENA NOMINALNEJ WYDAJNOŚCI SERWERA

Wydajność serwera SQL zależy od wielu czynników. Pierwszym jest konfiguracja sprzętowa serwera, w szczególności pamięci, procesorów i dysków. Drugim – konfiguracja systemu operacyjnego, a w wypadku zwirtualizowanych serwerów SQL konfiguracja systemu hosta, hiperwizora i maszyny wirtualnej. Trzecim równie ważnym elementem jest konfiguracja serwera SQL, konfiguracja systemowych baz danych i baz danych użytkownika. Ostatnimi, ale często mającymi największy wpływ na wydajność elementami są projekt bazy danych i aplikacji klienckiej. Mało który administrator baz danych jest ekspertem we wszystkich tych obszarach, zaczynając od konfiguracji macierzy SAN, poprzez wewnętrzne mechanizmy działania serwera SQL i strategie indeksowania, a kończąc na dobrych praktykach pracy z bazami danych w językach C# czy Java. Mimo to mogą oni zdiagnozować 85% problemów wydajnościowych. Muszą tylko zacząć od oceny nominalnej wydajności serwera.

Nie znając możliwości serwera, nie jesteśmy w stanie określić maksymalnego obciążenia, które nie spowoduje jeszcze spadku wydajności. Bez znajomości nominalnej wydajności serwera nie mamy też z czym porównywać wyników bieżących pomiarów. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy lekarzami i przyszło nam zbadać puls pacjenta. Powiedzmy, że jego tętno to 75 skurczów na minutę. Co nam to mówi? Jeżeli nie znamy nominalnej wydajności (w tym wypadku prawidłowego tętna spoczynkowego) – wartość ta niewiele znaczy. Nie mając z czym porównać zmierzonego wyniku, nie wiemy, czy jest on objawem jakichś problemów, czy wprost przeciwnie, potwierdzeniem dobrej kondycji. Co zrobimy, jeśli zmierzymy tętno 175 skurczów na minutę? Nie znając prawidłowego tętna maksymalnego, nie możemy ocenić, czy pacjent jest na progu zawału, czy może kontynuować intensywny trening przez następną godzinę.

> ZBIERANIE DANYCH O WYDAJNOŚCI SERWERA

Do oceny nominalnej wydajności serwera użyjemy monitora wydajności systemu Windows. Pozwala on zbierać i zapisywać w pliku lub bazie danych wyniki działania różnych liczników wydajności. Ponadto zbieranie danych może być uruchamiane automatycznie i zatrzymywane, co ułatwia powtarzanie testów.

Zaczynamy od skonfigurowania bazy danych, w której będziemy zapisywać wyniki pomiarów. Skoro mamy monitorować wydajność serwera SQL, najprostszym i najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest utworzenie nowej bazy danych na monitorowanym lokalnym serwerze SQL. Tworząc bazę danych, należy określić lokalizację i początkową wielkość jej plików oraz ustawić dla niej opcje RECOVERY SIMPLE i DELAYED_DURABILITY = FORCED. Pierwsza spowoduje automatyczne obcinanie dziennika transakcyjnego, dzięki czemu plik dziennika nie będzie rósł w nieskończoność, druga włączy asynchroniczny zapis do pliku dziennika, co zmniejszy obciążenie dysku, na którym umieszczony został ten plik. Na poniższym listingu pokazano przykładowy skrypt zakładający bazę danych Performance. Co ważne, jeżeli monitorowany serwer dysponuje kilkoma dyskami, pliki tej bazy danych powinny zostać umieszczone na osobnym, nieużywanym przez pozostałe bazy, dysku.

 

[...]

 

Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie; jest autorem książek poświęconych analizie danych i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"