Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa
24.10.2019

Serwery ARM

Oracle stawia na Ampere Computing
24.10.2019

Wszechstronny i elegancki

Dell XPS 15
10.10.2019

CYBERSEC EXPO - największe w...

Bezpieczeństwo cyfrowe nie jest problemem dotyczącym jedynie działów IT. Obecnie stanowi...
30.09.2019

Nowości w wirtualizacji

VMware World 2019
30.09.2019

Bezpieczeństwo mobile-first

Android 10

Zarządzanie serwerem hostingowym

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Konrad Kubecki
Web Host Management to webowa...

Stworzenie serwera hostingowego i administracja nim to szereg zadań związanych z konfiguracją usług sieciowych, bezpieczeństwa oraz stworzeniem interfejsów webowych dedykowanych specjalistom zajmującym się witrynami internetowymi. Jednym z gotowych rozwiązań tej kategorii jest cPanel & WHM.

 

cPanel to webowy interfejs do zarządzania serwerem hostingowym. Pozwala na konfigurację wielu aspektów związanych z utrzymaniem serwera stron internetowych i poczty elektronicznej z poziomu przeglądarki internetowej. Jego rolą jest ułatwienie instalacji i konfiguracji szeregu usług oraz powiązanych z nimi mechanizmów bezpieczeństwa, bez potrzeby korzystania z powłoki systemowej. cPanel przyda się nie tylko systemowcom, ale również osobom zajmującym się utrzymaniem domen oraz witryn internetowych. Udostępnia narzędzia do konfiguracji domen, baz danych, dostępu FTP, ustawień PHP, back­upu i wielu innych.

> INSTALACJA

Lista oficjalnie wspieranych dystrybucji jest dość krótka – znajdują się na niej CentOS 6.5 lub nowszy, Red Hat Linux, CloudLinux (obie w wersjach 6 i 7) oraz przeznaczony do wykorzystania w usługach chmurowych Amazon Web Services – system Amazon Linux (wszystkie wersje). Minimalne wymagania sprzętowe to procesor o częstotliwości 1,1 GHz, 768 MB pamięci operacyjnej oraz dysk o pojemności 20 GB. cPanel wymaga także pewnej konfiguracji systemu operacyjnego. Zanim zostanie uruchomiona jego instalacja, należy się upewnić, że spełnionych jest kilka warunków:
 

  • statyczny adres IP, przypisany do serwera, bez pobierania ustawień sieciowych z DHCP,
  • wyłączenie mechanizmów ochrony, takich jak SELinux (tryb disabled) oraz firewalle (np. iptables, firewalld),
  • wyłączona i przestawiona w tryb di­s­abled usługa NetworkManager,
  • system o nadanej nazwie FQND.


Ponadto wymagane jest stosowanie systemów plików ext3, ext4 lub xfs. cPanel dość intensywnie wykorzystuje partycję home, więc warto zapewnić jej odpowiednią wielkość oraz użyć LVM do łatwego rozszerzania w przyszłości. cPanel może działać w środowiskach zwirtualizowanych. Przetestowane i oficjalnie wspierane są Linux Containers, Linux-VServer, KVM, OpenVZ, XEN, Virtuozzo, SmartOS, Oracle VM VirtualBox, VMware ESXi oraz Microsoft Hyper-V.

Instalator cPanelu znajduje się pod adresem securedownloads.cpanel.net/latest. Jest to skrypt, który należy pobrać i uruchomić poleceniem sh latest. Wśród pakietów wymaganych do instalacji niezbędny jest m.in. perl. Jeśli nie został wcześniej zainstalowany, instalator sam zainicjuje tę czynność. Sam proces wdrożenia cPanelu może potrwać 30 minut, a komunikaty informujące o postępach będą prezentowane na ekranie oraz w pliku /var/log/cpanel-install.log. Po zakończeniu instalacji dostępne będą dwa interfejsy webowe. Jeden, służący do zarządzania serwerem, znajduje się pod adresem: nazwa_serwera:2087. Drugi, przeznaczony dla opiekunów witryn internetowych, znajduje się pod adresem różniącym się numerem portu – w tym przypadku jest to port 2083.

> DLA WEBMASTERA

Interfejs dla użytkownika znajduje się pod adresem nazwa_serwera:2083. Pod słowem „użytkownik” kryje się w rzeczywistości klient/webmaster, który odpowiada za strony i aplikacje webowe, bazy danych, domeny i skrzynki pocztowe.

cPanel pozwala na zarządzanie posiadanymi domenami. W ramach jednego konta możliwe jest utrzymywanie wielu domen i powiązanych z nimi stron internetowych i usług pocztowych. Wśród dostępnych operacji na domenach znajdziemy możliwość tworzenia subdomen oraz aliasów czyniących daną stronę dostępną z kilku adresów.

W interfejsie cPanelu da się także ustawić przekierowania – mechanizm odpowiadający za przerzucanie żądania dotyczącego jednej domeny do zawartości powiązanej z drugą domeną. Dla wybranej domeny można też określić m.in. katalog z plikami (document root) oraz modyfikować rekordy DNS typu Hosta A, CNAME, MX.

W cPanelu dostępny jest Site Publisher, czyli bardzo prosty kreator stron/wizytówek internetowych. Oferuje on kilkanaście gotowych szablonów z szatą graficzną i ograniczonym do niezbędnego minimum zakresem modyfikacji. Pewnym zastosowaniem Publishera jest utworzenie strony informującej, że trwają prace nad docelowym wyglądem i zawartością witryny. Publisher pozwala na edycję takich atrybutów jak tytuł strony, log, adres e-mail, odnośniki do profili na portalach społecznościowych, notatka oraz kolory wybranych elementów graficznych.

Już poza Publisherem interfejs cPanelu ma dedykowaną zakładkę do edycji stron błędów związanych z poszczególnymi domenami. Najczęściej spotykane strony błędów to 401 (authorization required), 403 (forbidden), 404 (not
found) oraz 500 (internal server error). Dostępnych stron błędów jest o wiele więcej, a ich zmianę umożliwia skromny edytor webowy. Wśród innych ustawień znajduje się wybór wersji PHP. Witryny dziedziczą jedną domyślną, ale do wyboru jest więcej wersji. Decyzja, które wersje PHP zostaną przypisane poszczególnym stronom, należy do administratora. Ponadto cPanel pozwala na edycję zaawansowanych ustawień PHP, takich jak m.in. memory_limit, post_max_size, upload_max_filesize, dis­play_errors, max_execution_timemax_input_vars.
 

[...]

 

Specjalista ds. utrzymania infrastruktury i operacji. Zajmuje się problematyką budowy i utrzymania centrów przetwarzania danych oraz zarządzania nimi i koordynowaniem zmian dotyczących krytycznej infrastruktury IT.  

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"