Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Terminal nowej generacji

Data publikacji: 24-10-2019 Autor: Michał Gajda
Rys. 1. Edycje systemu Linux...

Praca z wierszem poleceń nie jest podstawowym środowiskiem dla zwykłych użytkowników, jednakże dla administratorów czy deweloperów może stanowić doskonałe narzędzie do wspomagania codziennej pracy. Obecnie firma Microsoft pracuje nad nową alternatywą pracy z wierszem poleceń, czyli nad nową aplikacją terminala tekstowego, jakim jest Windows Terminal.

 

W systemach operacyjnych wiersz poleceń, czyli potocznie zwany CLI (Command Line Interface), istniał praktycznie od zawsze. Był to podstawowy mechanizm interakcji systemu z użytkownikiem, jeszcze na długo zanim powstały pierwsze graficzne interfejsy. Terminale bazowały na tekst­o­­­­­­­wym przekazywaniu poleceń przez użytkownika, który tym samym kanałem oraz w tej samej tekstowej formie dostawał informacje zwrotne. Nawet w czasach powszechnego wykorzystywania interfejsów graficznych tekstowe terminale nadal odgrywają ważną rolę, choć obecnie są głównie używane przez zaawansowanych użytkowników. Wykorzystywanie tekstowego wiersza poleceń pozwala na wykonywanie zadań w sposób skryptowy, dlatego idealnie nadaje się do szybkiego i łatwego automatyzowania powtarzalnych procesów.

> EWOLUCJA WINDOWS COMMAND LINE

Wraz z rozwojem systemów Windows ewoluowała również praca z wykorzystaniem CLI. Początkowo wiersz poleceń systemu Windows zapewniał zgodność z poleceniami MS-DOS. Dodatkowo obsługa skryptów batch znacznie ułatwiła pracę skryptową. Jednakże prawdziwa rewolucja miała dopiero nadejść, i to niejeden raz.

Kolejny etap w ewolucji Windows Command Line odcisnął swoje piętno w 2006 r. – wtedy firma Microsoft wydała na świat Windows PowerShell. PowerShell jest nowoczesną powłoką, która w przeciwieństwie do klasycznego wiersza poleceń pozwala na w pełni ustandaryzowaną pracę. Bazuje ona na wykorzystywaniu cmdletów, które przetwarzają dane w sposób obiektowy, zgodny ze standardem .NET Framework. Powłoka Windows PowerShell pozwala dotknąć niemalże każdego aspektu związanego z systemem Windows, a dzięki obecnej polityce firmy Microsoft praktycznie każdy nowy produkt dostaje wsparcie do obsługi z poziomu wspomnianej konsoli.

Na kolejny kamień milowy w historii Windows Command Line trzeba było czekać aż 10 lat. Otóż następnym etapem było zapewnienie w ramach systemu Windows pełnego wsparcia do obsługi powłok systemu Linux. Dotyczy to nie tylko jednego konkretnego wydania systemu Linux, ale praktycznie dowolnej edycji, która jest dostępna w ramach sklepu Microsoft Store, jak np. Ubuntu, Debian czy SUSE, które widoczne są na rys. 1.

> WINDOWS TERMINAL

Jak już wspomniano, na przestrzeni lat pojawiały się coraz to nowsze powłoki do pracy z wierszem poleceń. Niemniej samo okno terminala oprócz małego liftingu wiele się nie zmieniło. Niniejszy stan może jednak nie potrwać zbyt długo. Aktualnie firma Microsoft pracuje nad zupełnie nowym terminalem, który oprócz wsparcia dla wszystkich wcześniej wymienionych powłok będzie zapewniał kilka dodatkowych usprawnień w codziennej pracy ze środowiskiem CLI.

Obecnie nowy terminal o adekwatnej nazwie Windows Terminal jest dostępny tylko w wersji zapoznawczej. Niemniej jednak już teraz można się z nim zaprzyjaźnić, gdyż aplikacja jest dostępna w ramach publicznych testów. Idąc z duchem czasu, Windows Terminal można pobrać bezpłatnie w sklepie firmy Microsoft (rys. 2).

Do najważniejszych zalet nowego terminala należy zaliczyć wsparcie do obsługi wielu zakładek. Podejście to praktykowane od lat w przypadku przeglądarek internetowych właśnie znalazło swoje zastosowanie w środowisku współczesnego wiersza poleceń. To właśnie dzięki tej funkcji możliwe jest łatwe uporządkowanie pracy. Nie musimy już mieć otwartych dziesiątek różnych okien terminali. Obecnie wszystkie używane okna konsol mogą zostać scentralizowane w ramach jednego okna aplikacji Windows Terminal, a przełączanie się pomiędzy nimi będzie polegać jedynie na wybraniu odpowiedniej zakładki. Niniejszy widok został pokazany na rys. 3.

Windows Terminal oprócz obsługi wielu zakładek ma drugą wielce przydatną funkcję. Otóż jest nią możliwość definiowania skrótów do wykorzystywanych profili. Pozwala ona na zdefiniowanie własnej listy najczęściej używanych przez nas powłok, jak np. cmd, PowerShell czy dowolnej preferowanej przez nas powłoki systemu Linux lub nawet różnych ich kombinacji, jak zostało to przedstawione na rys. 4. Dodatkowo możliwe jest skonfigurowanie różnych profili do tej samej powłoki, jednakże z zastosowaniem innego kontekstu ustawień, np. pod kątem wyglądu samego okna terminala, co zostanie przybliżone w dalszej części tekstu.

Mało tego, funkcja obsługi skrótów pozwala również na definiowanie odwołań bezpośrednio do konkretnych aplikacji, jak np. nslookup, netsh czy dowolnie innej powłoki pracującej w trybie tekstowym. Dzięki niej jest możliwe szybsze ich uruchamianie, a co za tym idzie – jeszcze wygodniejsza praca z danym narzędziem.

Kolejną nowością, jaką spotykamy w aplikacji Windows Terminal, jest opcja używania renderowanego tekstu wspieranego przez GPU. Dzięki tej funkcji możliwe jest wyświetlanie w oknie terminala graficznych elementów, jak np. ikony czy symbole emocji, co zostało przedstawione na rys. 5. Wykonanie tego samego kodu języka Windows PowerShell w ramach klasycznej konsoli zwróci poprawnie tylko sam tekst. Natomiast wszystkie graficzne elementy w ramach zwracanego tekstu zostaną zastąpione tekstową ich reprezentacją, czyli najczęściej nierozpoznanym znakiem specjalnym.

Ostatnim wartym uwagi elementem aplikacji Windows Terminal jest możliwość rozszerzonej kastomizacji samego okna powłoki. W przypadku klasycznego okna terminala mogliśmy jedynie dostosować do swoich potrzeb czcionkę czy kolorystykę okna. Ostatecznie możliwe było również skonfigurowanie poziomu przezroczystości.

 

[...]

 

Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"