Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Wydajna infrastruktura centrów danych

Data publikacji: 25-11-2019 Autor: Krystian Lempicki
Pamięć trwała Intel Optane DC...

Starzejąca się infrastruktura pamięci masowej powoli nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem na przechowywanie i przetwarzanie danych. Firmy, które przekształcają swoją działalność pod kątem tzw. Przemysłu 4.0, powinny rozważyć modernizację istniejącej infrastruktury IT w celu jak największego wykorzystania potencjału posiadanych danych.

 

Ilość danych tworzonych przez przedsiębiorstwa, niezależnie od sektora działalności, rośnie w lawinowym tempie. Dane są istotnym zasobem, a ich sprawna analiza często kluczem do sukcesu, natomiast mało wydajne technologie pamięci masowej mogą wstrzymywać rozwój firm i zmniejszać ich konkurencyjność. W obecnych systemach tego typu istnieje znacząca luka technologiczna, która wstrzymuje przekształcanie centrów przetwarzania danych.

NIEWYKORZYSTANY POTENCJAŁ

Tradycyjne warianty pamięci masowej ograniczają wydajność działania aplikacji i analizy danych. Głównym problemem jest fakt, że popularne obecnie rozwiązania reagują stosunkowo wolno na żądania procesora dotyczące danych, co powoduje, że wykorzystywana jest tylko część wydajności CPU. Aby efektywnie i skutecznie zarządzać danymi, firmy muszą określić, które składniki infrastruktury najlepiej odpowiadają ich potrzebom i budżetom, a które wymienić. Inwentaryzując zasoby, warto pamiętać, że każda technologia ma swoje mocne i słabe strony:

 

  • pamięć DRAM jest doskonała pod względem wydajności, ale jest kosztowna, ulotna i ma ograniczoną skalowalność,
  • pamięć flash (NAND) jest nieulotna i tańsza niż pamięć DRAM, ale nie oferuje wydajności osiąganej przez DRAM,
  • obrotowe dyski twarde (HDD) zapewniają dużą pojemność pamięci masowej w najniższej cenie, jednak w ich przypadku pojawiają się problemy z całkowitym kosztem użytkowania (TCO) w zakresie niezawodności, chłodzenia i zasilania.


W przypadku firm, które próbują modernizować swoje centra danych, na pierwszy plan wysuwają się w szczególności dwie luki – między kosztownymi pamięciami DRAM o niższej pojemności a tańszymi dyskami SSD opartymi na pamięci NAND oraz między dyskami SSD a tańszymi i mniej niezawodnymi dyskami HDD. Sposobem na wypełnienie luki w centrach przetwarzania danych i wyeliminowanie wąskiego gardła w infrastrukturze jest zastosowanie szybkich, gęstych i nieulotnych pamięci. Tego typu rozwiązaniem jest zaproponowana przez Intela technologia Optane, która może jednocześnie obniżyć koszty działania data center.

ELIMINACJA WĄSKIEGO GARDŁA

Technologia Optane jest idealna do obsługi danych roboczych, które muszą znajdować się blisko procesora (analiza w czasie rzeczywistym, transakcje finansowe, zastosowania wymagające przewidywalnie krótkiego czasu odczytu), aby zapewnić szybki do nich dostęp.

 

[...] 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"