Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Tworzenie środowiska szkoleniowego

Data publikacji: 27-08-2020 Autor: Kamil Stawiarski

W okresie globalnego strachu przed pandemią digitalizacja weszła na kolejne poziomy zdalnej izolacji. Podczas gdy branża IT pozostała w wielu dziedzinach nietknięta światowym kryzysem, jedna gałąź ucierpiała zdecydowanie: szkolenia.

 

Baza danych Oracle jest produktem, dzięki któremu kursy można prowadzić w 100% zdalnie. Wersją, która wspiera szkolenia otwarte, prowadzone nawet przez firmy bez akredytacji Oracle University, jest baza Oracle XE (Express Edition), występująca obecnie w wersji 18c. Pełna lista funkcji tejże bazy dostępna jest w dokumentacji pod adresem bit.ly/3jr0jS, a wirtualizacja oraz konteneryzacja wspomagają dystrybucję systemu. To pierwsze rozwiązanie, choć najprostsze w zastosowaniu, ma swój minus: wirtualizacja zużywa bowiem wiele zasobów – zarówno serwerowych, jak i ludzkich. Dlatego użycie kontenerów, ze względu na wielość procesów oraz złożoność produktu, wydaje się najlepszą decyzją. Dodatkowo kontenery Linux (LXD) w swojej architekturze są najbardziej zbliżone do wirtualizacji – ich obsługa nie powinna więc stanowić problemu.

> Kontenery – rys historyczny


Używanie kontenerów Linux jest podobne do używania wirtualnych maszyn – tylko że lekkich i łatwo zarządzalnych. Dla skonfigurowania środowiska, na potrzeby tego artykułu, posłużymy się jedną z dystrybucji Linuksa (CentOS 8.2, RedHat 8.2, Oracle Enterprise Linux 8.2). Kiedy rozpoczynamy pracę z tymi kontenerami, konfuzję wzbudza pojawianie się naprzemiennie dwóch pojęć: LXC i LXD. Żeby to wyjaśnić, przyjrzyjmy się historii konteneryzacji. W roku 2000 twórcy FreeBSD wprowadzili polecenie jail, dzięki któremu uzyskano możliwość izolacji aplikacji od głównego systemu operacyjnego, jednak projekt nie był w pełni funkcjonalny, a jego obsługa pozostawiała wiele do życzenia. Podążając za ideą izolacji, inżynierowie Google przedstawili w 2006 roku projekt, który później zyskał miano Control Groups (cgroups) i został dołączony do jądra Linuksa w wersji 2.6.24. Stąd był już tylko krok do powstania projektu znanego obecnie jako LXC, czyli do Linux Containers. Narodziny Dockera w 2013 roku (który początkowo bazował na LXC, lecz odszedł od tej idei, zarówno architektonicznie, jak i programistycznie, poprzez stworzenie własnych bibliotek) i jego łatwość obsługi były bodźcami do stworzenia dwa lata później projektu LXD, jako ekosystemu bazującego na LXC. Jednak zarządzanie tą nowszą wersją okazało się znacznie przyjemniejsze.


> Konfiguracja LXD


Aby zainstalować LXD, potrzebujemy najpierw managera pakietów SNAP. W tym celu musimy się upewnić, że nasz Linux wyposażony jest w najświeższe repozytorium EPEL.

 

# dnf -y install https://dl.fedoraproject.org/pub/epel/
epel-release-latest-8.noarch.rpm


Następnie możemy zainstalować oraz skonfigurować SNAPD.


# dnf -y install snapd
# systemctl enable --now snapd.socket
# ln -s /var/lib/snapd/snap /snap


Kiedy manager pakietów jest gotowy, instalujemy LXD.


# snap install lxd


W przypadku problemów z instalacją należy przełączyć SELinux w tryb permissive poleceniem setenforce 0.
Przed faktyczną konfiguracją dobrym pomysłem jest stworzenie osobnego wolumenu, który posłuży za domyślną przestrzeń dla naszych kontenerów.

 

[...]

 

Laureat Oracle ACE Director i członek stowarzyszenia Oracle OakTable zrzeszającego ok. 100 najlepszych specjalistów na świecie.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"