Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


12.05.2022

Odszyfrowanie historii

Z inicjatywy prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego, powstało Biuro Nowych Technologii. Jego...
01.04.2022

Program partnerski

NGAGEFirma NFON, ogólnoeuropejski dostawca komunikacji głosowej w chmurze, ogłosił...
01.04.2022

SI w TFI PZU

Na platformie do inwestowania inPZU działa już nowa metoda identyfikacji tożsamości...
01.04.2022

Kooperacja w chmurze

To oparta na stworzonej przez NetApp technologii ONTAP i w pełni zarządzana przez...
01.04.2022

Nowe laptopy od Dynabook

Dynabook wprowadza do swojej oferty dwa laptopy z procesorami Intel Core 12. generacji,...
01.04.2022

Ryzen do stacji roboczych

AMD przedstawił nową gamę procesorów Ryzen Threadripper PRO 5000 serii WX.
31.03.2022

Serwery dla MŚP

Firma Lenovo wprowadziła nowe rozwiązania w zakresie infrastruktury IT Future Ready,...
31.03.2022

Innowacyjny kontroler SSD

Microchip zaprezentował nowe kontrolery SSD, które umożliwią obsługę napędów o pojemności...
31.03.2022

Wydajny jak Brother

Brother dodał do swojej oferty trzy nowe, atramentowe urządzenia wielofunkcyjne, które...

Sieć 5G i paradoks Jevonsa

Data publikacji: 21-10-2021 Autor: Maciej Olanicki

W Polsce popularyzację standardu 5G utrudniło unieważnienie aukcji na częstotliwości właściwe dla tej technologii. Prędzej czy później zawita on jednak także pod nadwiślańskie strzechy. To dobra okazja, by zastanowić się nad tym, czy nasz głód coraz większej przepustowości, przepływności i pojemności bezprzewodowej transmisji danych kiedykolwiek będzie możliwy do zaspokojenia.

 

Nie jest prawdą, że o naszym wpływie na ziemski klimat wiemy zaledwie od kilku dekad. Wpływ zwiększającego się wydobycia surowców na efekt cieplarniany naukowcy dostrzegali już w XIX wieku, u szczytu rewolucji przemysłowej. Jednym z nich był William S. Jevons, który w swojej pracy „The Coal Question” z 1865 roku postawił tezę, że rozwój silników parowych może doprowadzać do braku w dostawach węgla. Innymi słowy, innowacje w sposobie zużywania węgla przekładają się na jego większe zużycie, a nie na optymalizację. Nawet jeśli nowinka przekłada się na optymalizację przetwarzania, to i tak jej rosnąca popularność finalnie zwiększa wykorzystanie zasobów.

> APETYT NA ENERGIĘ

Jak zauważono w raporcie przygotowanym przez STL Partners i Vertiv (bit.ly/3iHEBLk), paradoks Jevonsa można także odnieść do innowacji w zakresie komunikacji, przede wszystkim zaś do popularyzacji standardu 5G. Infrastrukturę skomunikowaną zgodnie ze specyfikacją 5G na ogół uważa się za bardziej energooszczędną niż w przypadku standardów wcześniejszych – szacuje się, że sieci 5G mogą być nawet o 90% bardziej wydajne w przeliczeniu na jednostkę ruchu niż wcześniejsze. Autorzy raportu wskazują jednak, że pod uwagę należy wziąć jeszcze inny czynnik – ogromny wzrost ilości danych, które będą przetwarzane w tej sieci. W rezultacie, choć 5G ma efektywniej niż LTE zużywać energię, to i tak ogólny pobór wzrośnie i to znacząco.

Dane z raportu STL Partners i Vertiv, delikatnie mówiąc, nie napawają optymizmem. Do 2026 roku popularyzacja standardu 5G przełoży się na zwiększenie całkowitego poboru mocy nawet o 150-170%. W tym procesie duży udział będą miały centra danych. A to, biorąc pod uwagę rosnące trudności z wytwarzaniem energii, może doprowadzić do jeszcze większego kryzysu energetycznego. Nie sposób także pominąć, że europejskie państwa będą musiały odchodzić od nieodnawialnych źródeł energii i pozyskiwać ją z OZE, co może być kolejnym źródłem deficytów. Taka sytuacja już teraz ma miejsce w Niemczech, gdzie przemysłowcy są na ogół zgodni, że rząd zrezygnował z energii atomowej zbyt gwałtownie, a ilość energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł nadal jest zbyt mała, by zaspokoić potrzeby rynku. A trzeba przecież zauważyć, że udział OZE w niemieckim miksie energetycznym wyniósł w pierwszej połowie 2020 roku rekordowe 55%. Nietrudno sobie więc wyobrazić, z jakimi problemami będą borykały się kraje w większym stopniu uzależnione od źródeł nieodnawialnych.

Przed ważnymi wyzwaniami stoją także sami operatorzy. Raport został bowiem wzbogacony o badanie opinii dotyczące postrzegania tychże jako ekspertów w dziedzinie zarządzania energią. Rosnący apetyt branży telekomunikacyjnej na energię w przyszłości (5G jest przecież tylko etapem nieustającego rozwoju) może przyczynić się do ich faktycznego wpływu na kryzys energetyczny. Eksperci z STL/Vertiv sugerują, że sposobem na poradzenie sobie z tym problemem może być wykorzystywanie 5G do opracowania innowacji optymalizujących zużycie przez ten standard energii. Jeśli jednak traktować paradoks Jevonsa dosłownie, to nie należy spodziewać się po tej metodzie przełożenia na mniejsze zużycie energii.

 

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"