Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

SharePoint Server 2019 Preview – co nowego

Data publikacji: 26-09-2018 Autor: Beata Zalewa
Nowoczesna witryna zespołu w...

W maju br. na SharePoint Conference w Las Vegas ogłoszono, jakie nowości pojawią się w nowej wersji SharePoint Server 2019. Zmiany te związane są głównie z trendami w zakresie współpracy zespołowej, pracą użytkownika na różnych urządzeniach i łączeniu istniejącego środowiska lokalnego z chmurą, a do tego wiele działań będzie można zrealizować w nowy, prostszy sposób.

 

SharePoint Server 2019 reprezentuje zupełnie nową generację tego znanego rozwiązania. Został stworzony przez połączenie wybranych elementów z programów SharePoint Server 2016 i SharePoint Online. Nowy SharePoint wprowadza szereg zmian, które mają być dla użytkowników zarówno intuicyjne, jak i znajome. Zmiany dla specjalistów IT to lepsza wydajność i skalowalność przy uproszczonym zarządzaniu, a dla programistów możliwość budowania rozwiązań w chmurze lub rozwiązań lokalnych. Użytkownicy nowego SharePointa zyskają w porównaniu ze starszym (tzw. klasycznym) między innymi zupełnie nowy interfejs wzorowany na tym z SharePoint Online. Nowoczesne interfejsy, które można już zobaczyć w SharePoint Server 2019 Preview, obejmują m.in. witryny komunikacyjne, witryny zespołów, listy, biblioteki, Web Party, stronę główną i OneDrive najnowszej generacji.


Mówiąc o zmianach w SharePoint Server 2019 Preview, należy wspomnieć o funkcjonalnościach, które otrzymały status deprecated features. Usługi PowerApps i Microsoft Flow będą preferowanymi zamiennikami wycofanych usług Access Services 2010 i Access Services 2013. Na liście wycofywanych usług znajdują się także Machine Translation Service, InfoPath 2013 i SharePoint Designer 2013, przy czym ten ostatni wciąż działa z SharePoint Server 2019 Preview. Newsfeed został ustawiony z atrybutem tylko do odczytu zarówno w SharePoint Server 2019 Preview, jak i w SharePoint Online. Z kolei Power BI to alternatywa dla wycofywanej usługi Performance- Point. Microsoft nie będzie już rozwijał tych usług, ale mogą one nadal działać.


> ZMIANY DOTYCZĄCE WYGLĄDU WITRYN


Pierwszą zmianą, którą widzimy podczas tworzenia nowych kolekcji witryn w grupie Współpraca (Collaboration), są dwa szablony do tworzenia kolekcji witryn zespołu. Główne różnice pomiędzy szablonami widoczne są na stronie głównej, która w starszym szablonie Team Site (classic experience) wygląda tak samo jak w Share- Point Server 2016, a w nowym szablonie Team Site zyskała zupełnie nowy wygląd. Już na pierwszy rzut oka widać, że nowa witryna zespołu zawiera elementy znane z witryn SharePoint Online, co ma ułatwić użytkownikom pracę w środowisku hybrydowym. Jednak, nawet jeśli podczas tworzenia wybraliśmy klasyczną witrynę zespołu, to i tak przechodząc ze strony głównej np. na listę lub bibliotekę, SharePoint automatycznie wyświetla ten element w nowszej wersji. Nowoczesny layout ma niestety niedociągnięcia i nie jest do końca dopracowany, np. w sytuacji, gdy wybieramy opcję Add app, to zarówno w nowej wersji witryny, jak i starszej wersji widzimy stronę z SharePoint 2016, z dużymi niebieskimi ikonami, która zupełnie nie pasuje do nowoczesnego wyglądu. Jeśli dodajemy z tej lokalizacji np. listę Zadania (Tasks), to strona, na której możemy podać nazwę dla listy, zachowała stary wygląd, ale już po stworzeniu listy przechodzimy na stronę, która korzysta z nowoczesnego layoutu. Prawdopodobnie niedoskonałości zostaną usunięte i nie pojawią się w wersji Release.


Na nowej stronie głównej (Home page) w lewym górnym rogu umieszczono przycisk umożliwiający szybki dostęp do aplikacji online z Office 365 i aplikacji przechowywanych lokalnie. Nad paskiem szybkiego dostępu umieszczono wbudowaną opcję Search this site pozwalającą na szybkie przeszukiwanie zawartości witryny. Menu w ustawieniach (Gear) będzie różniło się w zależności od tego, jakiego typu użytkownik i na jakim elemencie w danej chwili pracuje. Jeśli jest to strona główna, to widoczny będzie między innymi dostęp do zawartości witryny i do ustawień witryny. Po kliknięciu w menu na opcję Change the look po prawej stronie pojawi się wysuwany pasek pozwalający na szybkie wprowadzenie i zapisanie zmian. Na stronie głównej pojawił się też przycisk New, który zastąpił menu z kafelkami obecne w SharePoint 2016 i SharePoint Online. Po jego kliknięciu rozwija się menu, z którego poziomu można szybko stworzyć listę, bibliotekę dokumentów, stronę, nowy post lub dodać inną aplikację. Na stronie głównej dostępna jest też sekcja Aktualności (Activity), która domyślnie wyświetla ostatnio dodane lub zmodyfikowane elementy. Na samym końcu umieszczona została sekcja Komentarze (Comments).

 

Jedną z nowości w witrynie zespołu są wiadomości zespołu (News). Jest to sekcja, w której można publikować informacje ważne dla osób pracujących nad projektem. Możemy tutaj w prosty sposób udostępniać takie informacje jak raporty, informacje o statusie projektów, notatki ze spotkań. Możemy też przedstawić nowego członka zespołu czy też ogłosić osiągnięcie konkretnego celu. Aby stworzyć post i wyświetlić go na stronie głównej, wystarczy kliknąć przycisk Add – zostaniemy wtedy przekierowani na nową stronę, gdzie udostępnione zostaną narzędzia ułatwiające tworzenie postów. Możemy taki post opublikować od razu albo zapisać go i opublikować w późniejszym czasie.


[…]


Niezależny konsultant, trener i prelegent na konferencjach. Od ponad 10 lat zajmuje się technologiami firmy Microsoft, głównie .NET, SQL Server, SharePoint i Azure, w tym programowaniem i optymalizacją aplikacji i baz danych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"