Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Tworzenie stron WWW za pomocą Page Builderów

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Paweł Frankowski
Elementor – edycja strony z...

Jeśli mielibyśmy wskazać tylko jedno narzędzie, które rewolucyjnie zmieniło sposób edycji treści w CMS WordPressa, byłyby to Page Buildery. Wielu użytkowników obecnie nie wyobraża sobie budowania stron bez ich udziału. Są też osoby, które potrafią podczas spotkania z klientem zamiast w notesie już na żywo tworzyć wstępną wersję strony. W niniejszym artykule omówimy kilka przydatnych funkcji i ciekawych rozwiązań zastosowanych w darmowych wersjach: Elementor oraz WP Page Builder.

 

Jeśli spojrzy się na to samo rozszerzenie po upływie kilku lat, od razu widać, jak wiele się zmienia w tej branży. Deweloperzy starają się sprostać oczekiwaniom użytkowników, np. na ogół dodają nowe możliwości i rozbudowują ustawienia. Oczywiście powoduje to czasami „nadmiar” opcji, który może wystraszyć początkujących użytkowników.

W październiku 2018 r. w przerwie między prezentacjami na branżowym spotkaniu miłośników CMS rozgorzała dyskusja na temat roli Page Buil­derów. Padały głosy, że prawdziwi deweloperzy ich nie używają, są one tylko zmorą, ale co dało się wyczytać między wierszami – stanowią zagrożenie, konkurencję. Ludzie uwierzyli w slogany reklamowe, że teraz każdy może budować zaawansowane strony, nawet nie znając podstaw HTML czy CSS. Wydawało się to trochę zabawne, jak gdyby historia zatoczyła koło. Podobną dyskusję toczono 12 lat temu, kiedy to rozwijające się wtedy dynamicznie CMS Open Source stanowiły konkurencję dla „prawdziwych” webmasterów. Bo przecież jedyny słuszny kod należało pisać w edytorze HTML/PHP albo – o zgrozo – w notatniku.

Taka jest kolej rzeczy – rozwój technologii dąży do tego, aby każdy mógł zacząć swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Przecież obecnie nawet nie trzeba ręcznie instalować WordPressa, praktycznie każdy panel hostingowy oferuje opcje autoinstalatorów popularnych CMS. W mniej niż minutę można również zostać posiadaczem własnego bloga na platformie wordpress.com. Czy także te działania należy zaliczyć do konkurencji? A może raczej powinniśmy to traktować w kategorii jazdy testowej, reklamy produktu?

> KTÓRY PAGE BUILDER JEST NAJLEPSZY?

Najprościej jest odpowiedzieć, że to kwestia gustu, przyzwyczajeń, a także preinstalowanego rozwiązania. Nie należy bowiem zapominać, że dla wielu osób przygoda z Page Builderem zaczyna się w momencie zakupu motywu, który znajduje się w zestawie startowo-demonstracyjnym.

Każdy z Page Builderów mimo wielu podobieństw różni się od siebie. Chodzi zarówno o dostępne funkcje, liczbę i stopień rozbudowania ustawień konfiguracyjnych, jak i o jakość kodu. Są takie produkty, które pojawiły się wiele lat temu, zatem widać u nich stopniową i przemyślaną ewolucję. Oczywiście są też takie, które ewidentnie naśladowały inne rozwiązania. Ich deweloperzy mieli już łatwiej, bo mogli korzystać ze sprawdzonych i przetestowanych pomysłów. Obecnie powstało bardzo dużo tego typu rozszerzeń, ale na szczęście jest to spore wyzwanie programistyczne, więc raczej nie grozi stan, kiedy Page Builderów będzie aż tyle, ile jest chociażby wtyczek do tworzenia galerii.

Na co się zatem zdecydować, aby nie stracić tygodnia na testowanie wszystkiego? Najlepiej, jeśli chcemy utworzyć stronę, bazując na startowym szablonie, wybrać maksymalnie dwa, trzy rozwiązania i spróbować swoich sił z nimi. Dobrze jest sięgać po wtyczki, które mają dłuższą historię. Zdarza się bowiem, że z uwagi na panujący trend deweloperzy oferują swoje rozwiązania na dwie różne platformy CMS. Nie zawsze zaczynali z WordPressem, co jednak nie powinno ich dyskwalifikować – wręcz przeciwnie, nie patrzą na ten CMS, doszukując się ograniczeń, tylko możliwości. Zadają sobie projektowe pytania w stylu: czy da się przenieść te same funkcje, aby działały w podobny, a być może nawet lepszy sposób niż na innym CMS? Czy nasz dotychczasowy użytkownik, korzystając z Page Buildera w CMS Joomla, będzie łatwo mógł się odnaleźć w Page Builderze napisanym dla WordPressa? Wielu bowiem deweloperów używa kilku popularnych CMS i dla nich pożądaną cechą jest proste przejście z narzędzia A do B. Z uwagi na architekturę CMS i z pewnością przyzwyczajenia użytkowników wszystkie Page Buildery dla WordPressa działają w obrębie Wpisów oraz Stron.

 

> ELEMENTOR

Obecnie Elementor (elementor.com) należy do czołówki, jeśli chodzi o Page Buildery dla WordPressa. Jego pierwsze wersje pojawiły się pod koniec 2016 roku. Niewątpliwą zaletą jego popularności jest to, że został przetłumaczony na wiele języków, w tym także język polski. Zaraz po instalacji wtyczki prezentowana jest strona z filmem, jak zacząć. Ponadto na tym samym kanale na YouTubie jest ponad 100 filmów, które albo przedstawiają nowości, albo pokazują, jak korzystać z narzędzia. Ustawienia globalne posegregowane są na działy tematyczne: Moje (zapisane) szablony, Ustawienia, Menadżer ról, Narzędzia, Własne fonty (opcja dostępna tylko w wersji Pro).

 

[...]

 

Autor książek, poradników oraz artykułów w magazynach branżowych. Z projektami internetowymi związany od 2003 r. Aktywny członek społeczności Joomla! Prelegent w wielu wydarzeniach związanych z CMS.  

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"