Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 18-04-2019 | Autor: | Grzegorz Kubera |
To ostatnia część kursu poświęcona bibliotekom Seaborn. Najłatwiejsze zostawiliśmy na koniec – skupimy się na edycji stylów graficznych i kolorystyce wykresów, wykorzystując przy tym biblioteki Seaborn i częściowo Matplotlib. Dla przypomnienia dodajmy, że Seaborn to swojego rodzaju nakładka na Matplotlib.
Zanim przejdziemy do nauki odpowiednich komend i sprawdzania, jakie dają efekty, musimy przygotować środowisko pracy. Na pasku zadań w Windowsie wpisujemy w tym celu Anaconda Prompt i uruchamiamy wiersz poleceń. Kolejno podajemy komendy:
conda install seaborn
conda install numpy
conda install matplotlib
Wszystkie komendy należy zatwierdzić i po kolei zainstalować biblioteki NumPy, Matplotlib i Seaborn. Jeśli instalowaliśmy je wcześniej, nie musimy tego robić ponownie. Warto natomiast sprawdzić, czy do poszczególnych bibliotek nie ma aktualizacji – jeśli są, zainstalujmy je, zanim zaczniemy pracę w Jupyter Notebooku. Możliwe też, że wyświetli się komunikat o nowszej wersji Anacondy. W tym wypadku warto zainstalować aktualizację, wpisując polecenie:
conda update -n base conda
Po instalacji uruchamiamy Jupytera, wpisując:
jupyter notebook
Kiedy uruchomimy Jupytera, otwieramy notatnik w Pythonie 3, a następnie wpisujemy komendy:
import seaborn as sns
%matplotlib inline
tips = sns.load_dataset(‘tips’)
tips.head()
Komendy te odpowiednio oznaczają, że:
Tabela z danymi tips wygląda tak:
Tak przygotowane środowisko pozwala już rozpocząć naukę stylów graficznych i kolorów dla wykresów w Seaborn.
> EDYTOWANIE STYLÓW – WYKRESY W SEABORN
Na potrzeby kursu wyświetlimy wykres uwzględniający dane z kategorii płeć (sex), czyli odpowiednio dla kobiet i mężczyzn (female oraz male). W tym celu wpisujemy komendę:
sns.countplot(x=’sex’,data=tips)
sns.countplot wyświetla informacje w postaci pasków dla zmiennej kategorycznej, a nie ilościowej. Uwzględniamy dane z zestawu tips, przez co uzyskujemy taki efekt jak na rys. 1.
Mamy więc kategorię sex oraz dane dla kobiet i mężczyzn w czytelnej formie. Teraz możemy nadać styl graficzny. W tym celu nad wykresem dodajemy polecenie sns.set_style() i wybieramy jeden z dostępnych stylów: darkgrid, whitegrid, dark, white, ticks. Wpisujemy:
sns.set_style(‚dark’)
sns.countplot(x=’sex’,data=tips)
Efekt końcowy pokazano na rys. 2. Dla przećwiczenia warto wpisać wszystkie style i sprawdzić, jak wyglądają. Poniżej prezentujemy jeszcze inną wersję:
sns.set_style(‚whitegrid’)
sns.countplot(x=’sex’,data=tips)
Efekt jest widoczny na rys. 3.
Kolejny element stylu, na jaki możemy mieć wpływ, to obramowanie. Domyślnie wykres prezentowany jest w taki sposób, że ma obramowanie po wszystkich stronach: z lewej, prawej, na górze i na dole. Jeśli chcemy zmienić obramowanie
(rys. 4), wpisujemy polecenie:
sns.set_style(‚whitegrid’)
sns.countplot(x=’sex’,data=tips)
sns.despine()
Domyślnie polecenie sns.despine() skonfigurowane jest w taki sposób, że usuwa prawą i górną ramkę. W języku programistycznym wygląda to tak: sns.despine(fig=None, ax=None, top=True, right=True, left=False, bottom=False, offset=None, trim=False). Jeżeli chcemy usunąć wszystkie ramki, edytujemy komendę w taki sposób:
sns.despine(left=True,bottom=True)
Dzięki temu wymusimy usunięcie również lewej i dolnej ramki. Efekt widać na rys. 5.
Dla zobrazowania prezentujemy jeszcze wykres w stylu graficznym darkgrid i bez ramek (rys. 6) dzięki wykorzystaniu polecenia:
sns.set_style(‘darkgrid’)
sns.countplot(x=’sex’,data=tips)
sns.despine(left=True,bottom=True)
Komenda sns.despine() przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy tworzymy np. prezentację dla klienta i zależy nam, aby wszystkie elementy graficzne były ze sobą spójne. Jeśli autor prezentacji nie przewidział żadnych ramek/obramowań, wówczas możemy w podobny sposób zaprezentować wykresy z Pythona.
[...]
Założyciel firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 12-letnim doświadczeniem i autor książek nt. start-upów i przedsiębiorczości.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline