Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 22-10-2020 | Autor: | Marcin Szeliga |
Komponenty platformy Microsoft Power Platform służą do analizy i wizualizacji danych (Power BI), pozwalają automatyzować zadania oraz procesy (Power Automate), a także umożliwiają konstruowanie inteligentnych chatbotów (Power Virtual Agents). Jest też usługa pozwalająca tworzyć aplikacje biznesowe przy użyciu graficznych narzędzi.
Aplikacje stworzone za pomocą Microsoft Power Apps mogą być używane na komputerach oraz urządzeniach mobilnych działających pod kontrolą systemów IOS i Android. Usługa udostępnia własną bazę danych CDS (Common Data Service), jak również pozwala łączyć się z wieloma popularnymi źródłami danych, zarówno lokalnymi, jak i znajdującymi się w chmurze. Usługa Power Apps pozwala tworzyć aplikacje trzech rodzajów:
Jedną z nowości jest zintegrowany z usługą Power Apps kreator inteligentnych aplikacji (AI Builder). Zakres jego możliwości ciągle się zwiększa, na przykład w czerwcu udostępnione zostały trzy nowe modele uczenia maszynowego pozwalające wyodrębniać frazy znaczeniowe z tekstów oraz klasyfikować teksty. W lipcu udostępniono pierwszą wersję modelu analizującego zawartość formularzy, na przykład faktur. Warto więc przypatrzeć się możliwościom kreatora inteligentnych aplikacji usługi Microsoft Power Apps.
> Instalacja dodatku
Usługa dostępna jest jako osobny produkt oraz wchodzi w skład subskrypcji Microsoft 365 i Dynamics 365. Power Apps możemy wykupić jako samodzielny produkt w trybie uruchamiania pojedynczych aplikacji lub w trybie uruchamiania dowolnej liczby aplikacji. W pierwszym wypadku koszt miesięcznej subskrypcji dla jednego użytkownika wynosi około 9 euro, w drugim niecałe 34 euro. Więcej informacji znajduje się w cenniku pod adresem bit.ly/2HxPzmG. Kreator inteligentnych aplikacji jest osobno płatnym dodatkiem. Wysokość opłat zależy od użycia modeli uczenia maszynowego, czyli im więcej będziemy przetwarzali formularzy czy wizytówek, tym większą liczbę jednostek powinniśmy wykupić. Każda jednostka to koszt około 420 euro miesięcznie. Pomocny w oszacowaniu potrzebnej nam liczby jednostek będzie kalkulator cen dostępny pod adresem bit.ly/3jeHHEM (pod wskazanymi adresami znajdziemy też odnośnik pozwalający skorzystać z oferty bezpłatnej – testowej subskrypcji usługi Power Apps).
Po założeniu subskrypcji logujemy się do portalu make.powerapps.com. Użytkownik trafia do konkretnego środowiska – żeby dokonać „przejścia”, należy kliknąć znajdującą się na pasku narzędzi ikonę Environment. Opisane poniżej inteligentne aplikacje najlepiej utworzyć we własnym prywatnym środowisku. Ostatnią rzeczą wymaganą do skorzystania z kreatora jest założenie bazy danych CDS. Możemy to zrobić, rozwijając znajdującą się na pasku narzędzi sekcję AI Builder/Build i klikając wyświetlony w centralnej części ekranu przycisk Create a database. Na potrzeby artykułu utworzono bazę danych, nie zmieniając domyślnej waluty XDR (międzynarodowej jednostki rozrachunkowej) i języka angielskiego. Zrezygnowaliśmy jedynie z utworzenia przykładowych aplikacji. Gdy tylko baza danych CDS będzie gotowa, w centralnej części ekranu wyświetlone zostaną podzielone na dwie sekcje kafelki – na górze znajdziemy kafelki pozwalające dostosować wstępnie nauczone modele do naszych potrzeb, w dolnej sekcji możemy skorzystać z gotowego, już nauczonego modelu.
> Exemplum
W ramach treningu utworzymy system predykcyjny, który będzie oceniał osoby odwiedzające naszą stronę jako zainteresowane lub niezainteresowane zakupem. To klasyczne zastosowanie uczenia maszynowego polegające na zbudowaniu klasyfikatora binarnego, czyli modelu, który na podstawie zmiennych wejściowych, takich jak przeglądarka, za pośrednictwem której osoba wyświetliła stronę, czas wyświetlania strony, region, z którego nawiązano połączenie itd., zwróci wartość zmiennej wyjściowej Revenue, czyli przypisze nowe obserwacje (w tym wypadku sesje użytkowników) do jednej z dwóch kategorii.
Kreator inteligentnych aplikacji wymaga, żeby przykłady treningowe zostały zapisane w bazie danych CDS. Jako że celem artykułu nie jest przedstawienie bazy danych CDS, skorzystamy z przykładowego rozwiązania AIBuilderOnlineShopperIntention:
W rezultacie do twojego środowiska zaimportowana zostanie niestandardowa jednostka danych Online Shopper Intention. Następny krok polega na załadowaniu do niej przykładowych danych:
Po chwili dane zostaną załadowane. Ostatnim krokiem będzie udostępnienie ich poprzez widok:
Na tym etapie załadowaliśmy do bazy danych CDS ponad 12 000 przykładów wyświetlenia strony WWW. Każdy przykład opisany jest 19 zmiennymi, w 30 przypadkach wartość zmiennej wyjściowej Revenue jest nieznana.
[...]
Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie; jest autorem książek poświęconych analizie danych i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline