Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


08.02.2021

Malwarebytes bezpieczne

Pokłosie Sunburst
08.02.2021

Microsoft i Linux

Endpoint Detection and Response
08.02.2021

Bezpieczeństwo chmury

Bitdefender Security for AWS
05.02.2021

Google ogranicza

Koniec z synchronizacją
05.02.2021

Intel NUC 11 Pro Mini PC

Intel poszerzył swoją linię miniaturowych komputerów klasy NUC do zastosowań biznesowych.
05.02.2021

Aktualizacja Dynabooków

Tecra A30-J oraz Satellite Pro: C40 i L50-J
04.02.2021

Punkty Wi-Fi 6

D-Link AX3600 i AX1800
04.02.2021

Inteligentny monitoring

QNAP Guardian PoE QGD-3014-16PT
04.02.2021

Secure SD-WAN dla OT

FortiGate Rugged 60F

Automatyzacja instalacji profesjonalnego bloga

Data publikacji: 26-11-2020 Autor: Grzegorz Adamowicz
Ekran statusu aplikacji...

Blog jako forma przekazywania informacji jest wysoko notowany przez największych graczy tworzących treści w internecie. Początkowo były to osobiste wpisy przeznaczone dla grupy znajomych, obecnie mówimy o ważnym narzędziu marketingowym zawierającym tekst, obrazki, wideo, ikonografiki oraz podcasty.

 

System Wordpress – za pomocą stosownych dodatków – przystosowano również do obsługi sklepów, for internetowych i stron sprzedażowych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami, czy przeciwnikami tego rozwiązania, nikt nie może odmówić mu nieustającej popularności. Największe firmy, które aktywnie go używają, to między innymi Microsoft (strona Microsoft News Center), MTV News, Sony Music, BBC, The New Yorker, Bloomberg. Kiedy prowadzimy małą stronę hobbistyczną lub firmę z niewielką liczbą odwiedzin, nie ma znaczenia, w jaki sposób hostujemy naszą instancję Wordpressa. Prawdopodobnie wystarczy nam zwykły hosting współdzielony w takich firmach jak 1&1, rodzimych Home.pl czy Zenbox. Kiedy strona zaczyna mieć tylu odwiedzających, że zaczyna działać wolno lub przestaje działać w ogóle, będziemy zmuszeni pomyśleć o swoim serwerze i – być może – zatrudnić firmę do jego obsługi. Jest to też dobra pora na sprawdzenie oferty chmury publicznej.

> AWS LIGHTSAIL – ŁATWY START

W usługach Amazona mamy wiele różnych opcji instalacji. Najłatwiejszą i najbardziej dostępną dla  początkujących jest usługa Lightsail. Jest ona jednak przeznaczona dla osób, dla których tematy techniczne nie są tajemnicą. W najbardziej ograniczonej instalacji uruchomienie jednej z wspieranych aplikacji będzie nas kosztowało 3,50 dolara amerykańskiego za miesiąc, czyli około 168 zł rocznie. Jest to trochę droższe niż standardowy hosting, który używa współdzielonego serwera na instalowane strony. Ale w tym wypadku serwer jest w stu procentach do naszego wykorzystania i mamy nad nim pełną kontrolę. Po zalogowaniu się do panelu AWS (console.aws.amazon.com) klikamy w lewym górnym rogu Services i wyszukujemy Lightsail. Po kliknięciu w link zostaniemy przeniesieni do nowego okna, w którym będziemy mogli wybrać nasz główny język. Na razie ma jeszcze opcji wyboru języka polskiego. Po zatwierdzeniu od razu możemy tworzyć nową instalację wybranej aplikacji. Wybieramy też region, w którym będzie znajdował się nasz Wordpress, i platformę, na której chcemy działać. Wybór systemu Windows – ze względu na opłaty licencyjne – kosztuje 8 dolarów amerykańskich za miesiąc. Po uruchomieniu nowej instancji musimy poczekać kilka minut, aż stanie się ona dostępna i będziemy mogli dostać się do niej przy użyciu publicznego adresu IP. Hasło do panelu Wordpress możemy odzyskać po zalogowaniu się do naszej instacji przy użyciu SSH. Możemy to zrobić również z poziomu konsoli WWW usługi Lightsail. Jest to też moment, w którym zaczynamy konfigurację naszej strony. Warto jeszcze pamiętać o ustawieniu statycznego adresu IP dla naszej instancji, aby mieć pewność, że adres się nie zmieni. Mankamentem rozwiązania Lightsail jest to, że domyślnie baza danych znajduje się na tej samej instancji, co nasz Wordpress. Uniemożliwia to dodawanie kolejnych instancji z tą samą stroną na potrzeby skalowania. Posiadamy jednak możliwość utworzenia baz danych i usługi balansowania ruchem. Aby zmienić konfigurację domyślną, będziemy jednak zmuszeni do manualnych zmian na instancji i utworzenia skryptu startowego do wykorzystania go w nowych instancjach. Brakuje też zmiany wielkości instancji w przypadku, kiedy będziemy potrzebowali więcej zasobów systemowych. W takim wypadku musielibyśmy utworzyć nową instancję Wordpress i przenieść manualnie wszystkie dane ze starego serwera. Ilość pracy, która byłaby wówczas wymagana, skłania do rozważań, czy istnieje prostszy sposób – czy nie lepiej pokusić się o swoje rozwiązanie w usłudze EC2. Lightsail jest więc bardzo dobrą alternatywą dla stron, dla których współdzielony hosting jest zbyt wolny, a które jednocześnie nie potrzebują wielkich możliwości skalowania. Co zrobić, gdy potrzebujemy bardziej zaawansowanych możliwości skalowania naszej strony? Możemy użyć gotowych skryptów niezbędnych do instalacji Wordpressa w usłudze Elastic Beanstalk.

 

[...]

 

Doświadczony inżynier systemów. Specjalizuje się w automatyzacji procesów i monitoringu aplikacji rozproszonych. Propagator ruchu open source. Organizator wydarzeń związanych z IT. Freelancer. W wolnych chwilach twórca fantastyki i fantastyki naukowej.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"