Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-02-2012 | Autor: | Grzegorz Kubera |
W grudniu minionego roku Crawford Del Prete, jeden z szefów firmy analitycznej IDC, przedstawił analizy i prognozy rozwoju rynku mobilnego na lata 2010–2020. Nie powinno być zaskoczeniem, że przedsiębiorstwa coraz częściej będą używać tabletów. Jak informuje Prete, w 2011 roku odsetek tabletów pracowników, na których zainstalowano aplikacje biznesowe, wyniósł 41% (więcej o 10% niż w roku 2010). Do 2015 ma on osiągnąć poziom 75% – wynika z prognoz IDC. Eksperci z IDC jednocześnie ostrzegają, że mimo wielu korzyści zapewnianych przez tablety firmy powinny dokładnie przemyśleć zakup takich urządzeń. Użytkowanie tabletu wiąże się z wieloma kompromisami, w dodatku nie są to sprzęty dla wszystkich.
Korzyści są zrozumiałe. Tablet jest bardziej mobilny niż laptop – nie tylko poręczniejszy, ale również dłużej pracuje na zasilaniu bateryjnym. Ponadto szybciej się uruchamia, znajdziemy do niego tysiące aplikacji w łatwo dostępnym repozytorioum czy sklepie online. Na dodatek jego obsługa jest łatwa i przyjemna, dzięki dotykowemu ekranowi z atrakcyjnym wizualnie interfejsem.
Del Prete zwraca uwagę na koszty. – Tablet zwiększa budżet wydawany na sprzęt nawet o 60%, a czas życia takiego urządzenia jest zbliżony do smartfona, czyli wynosi mniej więcej dwa i pół roku – twierdzi Prete. Urządzenia te są więc nie tylko drogie, ale również trzeba je wymieniać po mniej więcej dwóch latach, ponieważ po tym czasie można stracić dostęp do najnowszych uaktualnień, także tych związanych z bezpieczeństwem.
Eksperci z IDC radzą, aby dokładnie ocenić, czy dany pracownik potrzebuje tabletu. Pracownicy przykuci do biurek, którzy w dodatku tworzą treść, powinny używać komputerów. Z kolei ci, którzy często podróżują i przede wszystkim konsumują lub prezentują informacje, są głównymi kandydatami na użytkowników tabletów.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline