Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Zarządzanie pracownikami zdalnymi bez szpiegowania

Data publikacji: 01-12-2014 Autor: Grzegorz Kubera
Basecamp to kolejna usługa...

Jeżeli pracownik pracuje w domu, to czy rzeczywiście pracuje? I czy dane firmowe są bezpieczne? Wyjaśniamy, w jaki sposób zarządzać telepracownikami, aby produktywność była wysoka, a jednocześnie nie mieli oni poczucia, że są przesadnie monitorowani czy wręcz – szpiegowani.

W 2013 r. Marissa Mayer, dyr. generalna Yahoo, zmieniła zasady pracy zdalnej obowiązujące w firmie, nakazując wszystkim pracę w jednym z biur Yahoo. Mayer tłumaczyła swoją decyzję chęcią polepszenia komunikacji i współpracy wśród pracowników, ale bardziej dociekliwe media informowały, że chodziło głównie o to, że zdalni pracownicy Yahoo po prostu za bardzo się obijali.

Czy i my powinniśmy zakładać, że praca zdalna wiąże się z obijaniem i niską produktywnością? Wiele firm polega przecież na telepracownikach i notuje znakomite rezultaty. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych dużo firm w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuje pracowników zdalnych, którzy rzadko lub wręcz wcale nie zaglądają do siedziby przedsiębiorstwa. W biznesie już od lat panuje przekonanie, że dobre wyniki firm nie zależą od wymuszonego środowiska pracy, ale od dobrego zarządzania. Ale czy da się dobrze zarządzać pracownikami zdalnymi? Jest to pytanie, na które warto starać się znaleźć odpowiedź – korzyści wynikające z wykorzystania telepracowników są bowiem gigantyczne.

Dla przykładu pracownicy mogą mieszkać w miastach, w których klienci firmy mają swoje siedziby, przez co przedsiębiorstwo może obniżyć koszty podróży służbowych. Ponadto pracownicy zdalni nie tracą czasu i energii na dojazdy, co nierzadko oznacza kilka zaoszczędzonych godzin każdego dnia. Mogą się też lepiej wysypiać. W biurze domowym (tzw. home office) nie tylko czujemy się swobodniej – mamy też szansę na uzyskanie wysokiej produktywności i nie rozpraszają nas koledzy z pracy, którzy np. dyskutują o czymś w tym samym pomieszczeniu, w którym się znajdujemy.

Aby model oparty na pracownikach zdalnych funkcjonował poprawnie, musi być prawidłowo zarządzany. W przeciwnym razie okaże się, że pracownicy zdalni nie są produktywni, i ucierpi na tym współpraca i komunikacja. Przy obecnym wyborze narzędzi i dostępie do wiedzy firmy – niezależnie od wielkości – mogą z powodzeniem wdrożyć skuteczną strategię zarządzania telepracownikami.

W Polsce telepraca nie jest jeszcze tak popularna jak na Zachodzie. W naszym kraju tylko co siódma firma zatrudnia pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Co ciekawe, najczęściej są to firmy z sektora IT, ponieważ nie tylko mają one świadomość, że praca zdalna oferuje wiele korzyści, ale przede wszystkim wiedzą o istnieniu odpowiednich narzędzi i potrafią z nich korzystać. Na drugim miejscu są firmy zajmujące się finansami i księgowością. Rośnie również rynek freelancerów (wolnych strzelców), często na taką formę pracy decydują się obecnie graficy i programiści.

W 2013 r. Microsoft przeprowadził w Polsce badania, z których wynikało, że rodzimi pracodawcy przekonują się do efektywności pracy w domu. Mimo to według szacunków w Polsce tylko ok. 3% wszystkich zatrudnionych pracuje zdalnie, podczas gdy w Europie współczynnik ten wynosi 15%. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"