Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Dropbox nie jest wystarczająco bezpieczny

Data publikacji: 03-02-2015 Autor: Grzegorz Kubera
Konsola administratora w...
Secure Content Locker to...

Narzędzia opracowane z myślą o użytkownikach domowych są niedrogie i przez to często stosowane w biznesie. Dropbox i podobne usługi nie zapewniają jednak tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa i kontroli jak rozwiązania profesjonalne.

Zjawisko konsumeryzacji informatyki dotyka nie tylko zagranicznych przedsiębiorstw. W Polsce wiele firm również pozwala pracownikom używać prywatnych urządzeń do celów służbowych. Co więcej, poza smartfonami, tabletami i laptopami pracownicy coraz częściej sięgają po usługi konsumenckie, np. do przechowywania danych. Oczywiście ma to swoje zalety, zwłaszcza w przypadku małych firm – oznacza niższe koszty zarówno ze względu na to, że usługi i aplikacje konsumenckie są tańsze, jak i to, że specjaliści IT nie muszą przeznaczać czasu na szkolenia, ponieważ pracownicy często znają i używają poszczególnych narzędzi od lat.

Nie jest jednak tajemnicą, że narzędzia konsumenckie nie są tak bezpieczne jak wersje przewidziane dla profesjonalistów. Ponieważ obecnie wiele osób korzysta z urządzeń mobilnych, dane służbowe często są wynoszone poza siedzibę firmy. Chris Rottner, menedżer na stanowisku Enterprise Account Executive z AirWatch by VMware uważa, że przedsiębiorcy powinni się bardziej zabezpieczyć. – Jeżeli pracownicy mają dostęp do zasobów firmowych z urządzeń mobilnych, to ta informacja też jest mobilna i bez odpowiedniego oprogramowania pracodawca nie ma możliwości kontroli, co się z nią dzieje – zauważa Rottner. Zdaniem eksperta każda firma, która ma zasoby w postaci dokumentów cyfrowych, narażona jest na ataki cyberprzestępców i nie ma znaczenia, czy jest to małe przedsiębiorstwo, czy globalna korporacja lub instytucja publiczna.

> Dropbox nie jest najlepszą opcją

Firmy, które nie zatrudniają specjalistów ds. bezpieczeństwa, często nie zdają sobie sprawy, że usługi takie jak Dropbox nie są w pełni bezpieczne. Z jednej strony twórcy tej usługi informują, że pliki przechowywane na ich serwerach są szyfrowane (256-bit AES), a do przesyłania danych wykorzystywany jest protokół SSL. Ale zagraniczni eksperci zwracają uwagę, że to nie wystarczy. Ali Moinuddin z firmy Workshare, która oferuje oprogramowanie biznesowe pomagające chronić poufne dane, przedstawia ryzyko związane z użytkowaniem takich aplikacji jak Dropbox: wystarczy, że jeden z pracowników odejdzie z firmy i okaże się, że wcześniej używał on osobistego konta Dropbox. Pracodawca może wtedy z góry założyć, że pracownik odejdzie wraz z danymi, nad którymi firma straci kontrolę.

Inny scenariusz: pracownik wysyła odsyłacz do dokumentu, którym chce się podzielić ze swoim kolegą z pracy. Kolega z kolei przekazuje link innej osobie, z innej firmy. Nikt nie wie, czy takie dokumenty nie zostaną przez kogoś przeredagowane, upublicznione i w jaki sposób zostaną użyte w przyszłości. Kiedy dochodzi do takich sytuacji, firma traci kontrolę nad swoimi zasobami. A kiedy pracownik opuszcza organizację, nie da się skasować takich danych, bo administratorzy nie mają do nich dostępu.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"