Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Jak zostać developerem aplikacji mobilnych

Data publikacji: 25-05-2015 Autor: Grzegorz Kubera

Projektowanie aplikacji mobilnych to dynamicznie rozwijająca się gałąź biznesu, którą warto się zainteresować i poszukać w niej zatrudnienia. Można nie tylko brać udział w interesujących projektach, ale też liczyć na dobre wynagrodzenie.

Gdy w 2007 r. zadebiutował pierwszy iPhone, nie było jeszcze takich aplikacji jak Angry Birds, Doodle Jump czy Netflix. W 2011 r. w sklepie z aplikacjami Apple'a znajdowało się już ponad 350 tys. aplikacji, natomiast obecnie dostępnych jest ich tam 1,2 mln. Jeśli wierzyć analizom firmy appFigures, w androidowym sklepie Google Play oferowanych jest jeszcze więcej narzędzi – ponad 1,4 mln.

Według Forrester Research w tym roku klienci wygenerują sprzedaż na poziomie 38 mld dol., kupując aplikacje do smartfonów i tabletów. Sprzedaż samych smartfonów również ma się doskonale – z prognoz wynika, że w tym roku kupimy aż 1 mld telefonów. Specjaliści ds. zarządzania systemami informatycznymi z University of Alabama również zaprezentowali optymistyczne prognozy dla rynku aplikacji mobilnych. Ich zdaniem przeciętny użytkownik korzysta z ponad tuzina aplikacji miesięcznie i poświęca na to ponad 30 godzin, a 46% użytkowników przynajmniej raz zapłaciło za aplikację. Oznacza to, że rynek ma wielki potencjał i mnóstwo klientów. Do 2017 r. na zakup aplikacji użytkownicy przeznaczą aż 77 mld dolarów, a rozwiązania mobilne zostaną wykorzystane do zakupu towarów za ponad 268 mld dolarów.

Analitycy z Vision Mobile, firmy koncentrującej się przede wszystkim na rynku aplikacji mobilnych, przeprowadzili ponadto ciekawe badanie wśród 8 tys. programistów należących do grupy „mobile app developers”. Twórcy aplikacji nie tylko widzą pozytywną przyszłość tego rynku, ale skupiają się już na kolejnych trendach. Jednym z nich jest Internet rzeczy (Internet of Things, IoT). Developerzy przyznają, że pomimo ciągłej niedojrzałości idei Internet of Things, ich zainteresowanie tym segmentem rynku jest spore. Spośród 8 tys. ankietowanych osób aż 53% przyznało, że już pracuje nad jakąś aplikacją związaną z IoT. Najpopularniejsze są projekty dotyczące inteligentnych domów – 37% developerów skupia się na tym odłamie IoT. Na drugim miejscu (35%) plasują się rozwiązania typu wearables, czyli elektronika noszona. Jednak najwięcej czasu developerzy poświęcają tworzeniu aplikacji mobilnych, a IoT i podobne zagadnienia traktują na razie albo jako hobby, albo jako projekty poboczne. Jak podaje Vision Mobile, 40% developerów skupia się na Androidzie, 37% na iOS, a tylko 8% tworzy aplikacje dla platformy Windows Phone.

> IOS NAJBARDZIEJ DOCHODOWY

Osoby, które chcą zająć się tworzeniem aplikacji mobilnych, mają ułatwione zadanie. Rynek dojrzał, dostępnych jest wiele materiałów edukacyjnych, powstały fora dyskusyjne i wiele miejsc w sieci, w których można wymieniać się doświadczeniami. Główny problem, przed którym staje aspirujący programista aplikacji mobilnych, to wybór platformy. Ze względu na dynamiczne tempo rozwoju technologii jednej osobie trudno będzie być na bieżąco z nowościami pojawiającymi się na każdej z trzech najważniejszych platform. Zwłaszcza że różnią się one wykorzystywanymi językami programowania, narzędziami i podejściem do realizacji elementarnych aspektów tworzonych rozwiązań. – Na rynku dostępne są wprawdzie narzędzia pozwalające na tworzenie aplikacji działających na różnych mobilnych systemach operacyjnych w oparciu o jedno środowisko, ale ciągle standardem przy komercyjnych wdrożeniach jest tworzenie aplikacji przy użyciu języków i technologii dedykowanych dla konkretnych platform – zauważa Norbert Sitko, partner i dyrektor
ds. technologii w firmie Norbsoft.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"